Справа № 2-1/09
Провадження № 6/151/6/22
УХВАЛА
іменем України
06 травня 2022 року смт.Чечельник
Чечельницький районний суд Вінницької області
в складі: судді Моцного В.С.
за участю секретаря Добровольської М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву розглянувши заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ТРАСТ ФІНАНС" про заміну сторони виконавчого провадженняпо цивільній справі №2-1/2009 за позовом ПАТ "Універсал Банк" до ОСОБА_1 , ТОВ "Енергоінтеграція-Україна", ТОВ "Крок-К" про стягнення заборгованості за кредитним договором ,-
ВСТАНОВИВ:
26.04.2022 року ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ТРАСТ ФІНАНС" (далі - ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС") звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в обґрунтування якої вказано, що Чечельницьким районним судом Вінницької області 09.04.2009 року було ухвалено рішення у справі №2-1/2009 за позовом Публічного акціонерного товариства "Універсал Банк" (далі - ПАТ "Універсал Банк") до ОСОБА_1 , ТОВ "Енергоінтеграція-Україна", ТОВ "Крок-К" про стягнення заборгованості за кредитним договором, яким даний позов було задоволено і вирішено стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ТОВ "Енергоінтеграція-Україна", ТОВ "Крок-К" на користь ПАТ "Універсал Банк" заборгованість за кредитним договором №15/04/812к-07 від 20.08.2007 в сумі 242 693, 47 гривень. На примусове виконання вказаного рішення суду щодо стягнення заборгованості з боржника ТОВ "Енергоінтеграція-Україна" видано виконавчий лист від 03.03.2010 року №2-1/2009, який в подальшому пред`являвся до примусового виконання до органу ДВС.
30.04.2021 між АТ "Універсал Банк" та ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" укладено Договір факторингу №04/21/2-ФК (надалі - Договір факторингу), згідно з яким відбулося відступлення прав вимог за рядом кредитних договорів.
Відповідно до умов Договору факторингу ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги по відношенню до осіб, які були боржниками АТ "Універсал Банк", у тому числі і до ОСОБА_1 , за кредитним договором №15/04/812к-07 від 20.08.2007 року та договорами поруки.
У зв`язку з чим, представник ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" був вимушений звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження та просить замінити стягувача АТ "Універсал Банк" на його правонаступника ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" за виконавчим листом від 03.03.2010 року №2-1/2009, щодо стягнення заборгованості з боржника ТОВ "Енергоінтеграція-Україна", виданим на примусове виконання рішення Чечельницького районного суду Вінницької області від 09.04.2009 року у справі №2-1/2009.
Представник ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" Бондаренко М.Г. у судове засідання не з`явилася, про те в заяві зазначила про розгляд справи за її відсутності.
Стягувач, боржник, заінтересована особа у судове засідання не з`явилися з невідомих суду причин, про час слухання справи повідомлені належним чином.
Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. У зв`язку з цим, на підставі ст.247 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи без фіксування судового процесу .
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що рішенням Чечельницького районного суду Вінницької області від 09.04.2009 року, у справі № 2-1/2009, задоволено позов публічного акціонерного товариства "Універсал Банк" та вирішено стягнути солідарно з ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоінтеграція-Україна" та товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-К" на користь публічного акціонерного товариства "Універсал Банк", заборгованість за кредитним договором №15/04/812к-07 від 20.08.2007 року в розмірі 242 693,47 гривень.
30.04.2021 між АТ "Універсал Банк" та ТОВ "ФК"Траст Фінанс" було укладено договір факторингу № 04/21/1-ФК, відповідно до якого АТ "Універсал Банк" відступило ТОВ "Фінансова компанія "Траст Фінанс", а ТОВ "Фінансова компанія "Траст Фінанс" набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за договором кредиту № 15/04/812к-07 від 20.08.2007.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Абзацом 1 ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.1 ст.55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Відповідно до ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
За змістом ст.512 ЦК України, ст.442 ЦПК України у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Виходячи із цих норм, зокрема, п.1 та 2 ч.1 ст.512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Приймаючи до уваги положення статей 512, 514 ЦК України, статті 442 ЦПК України, статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином чи правонаступництвом на стадії виконання судового рішення, відбувається вибуття кредитора. Заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження, оскільки до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, переходить і право бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним для розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України, статті 15 Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
За таких обставин звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року № 6 - 122 цс 13.
Також Верховний Суд у постанові від 05.12.2018 (справа № 643/4902/14-ц) вказав, що заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Судові рішення, які набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.Вибуття первісного кредитора і заміна його новим не скасовує обов`язковості виконання рішення суду, при цьому реалізувати право на примусове стягнення присуджених судом сум можливо лише шляхом заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні, оскільки новий кредитор, без вирішення питання про заміну сторони у зобов`язанні, не має права звернутися до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду.
З врахуванням вищенаведеного суд виходить з того, що передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги є правонаступництвом і такий правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з наданням йому статусу сторони виконавчого провадження та на даний час право вимоги за вищевказаними кредитними правовідносинами належить АТ "Універсал Банк".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що внаслідок укладення договору відступлення права вимоги відбулась заміна кредитора, тому заява ТОВ "ФК "ТРАСТ ФІНАНС" про заміну стягувача підлягає до задоволенню.
Керуючись ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", ст.260, 442 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ТРАСТ ФІНАНС" про заміну сторони виконавчого провадженнязадовольнити.
Замінити сторону стягувача АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "УНІВЕРСАЛ БАНК" (місцезнаходження: 04114, м.Київ, вул.Автозаводська, 54/19, код ЄДРПОУ 21133352) на його правонаступника ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ТРАСТ ФІНАНС" (місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул.Софіївська, буд.10, приміщення 4, код ЄДРПОУ 40514657) за виконавчим листом від 03.03.2010 року, №2-1/2009, щодо стягнення заборгованості з боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоінтеграція-Україна", виданим на примусове виконання рішення Чечельницького районного суду Вінницької області від 09.04.2009 року у справі №2-1/2009.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення або складення. Учасник справи якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Валерій МОЦНИЙ
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104214640 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Цивільне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні