Рішення
від 02.05.2022 по справі 914/224/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.05.2022 Справа № 914/224/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. та секретаря судового засідання Зусько І.С. розглянув заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничовидобувна компанія «СДК», м. Київ

про стягнення витрат на професійну правничу допомогу

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничовидобувна компанія «СДК», м. Київ

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Філінг», м. Стрий Львівської області

про стягнення 72986,00 гривень заборгованості за договором поставки від 17.06.2021 №50

за участю представників:

від позивача: Семиренко П.Я.

від відповідача: не з`явився

Рішенням Господарського суду Львівської області від 13.04.2022 року позов задоволено частково: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Філінг» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничовидобувна компанія «СДК» 64940,00 грн заборгованості за Договором поставки №50 від 17.06.2021, 894,00 грн 3 % річних, 1888,00 грн інфляційних нарахувань, 5102,45 грн пені та 2475,51 грн судового збору, у частині позову про стягнення 161,55 грн пені відмовлено.

21.04.2022 надійшла заява (вх.№1113/22) Товариства з обмеженою відповідальністю Гірничовидобувна компанія СДК про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, відповідно до прохальної частини якої заявник просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Філінг» на його користь 7000,00 грн витрат на оплату правової допомоги адвоката.

Ухвалою суду від 26.04.2022 розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 03.05.2022.

Представник позивача в судове засідання 03.05.2022 з`явився, подав клопотання (вх.№9112/22 від 03.05.2022) про долучення документів, а саме доказів надіслання заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу з додатками.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 03.05.2022 не забезпечив.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничовидобувна компанія «СДК» про ухвалення додаткового рішення, суд дійшов висновку про її часткове задоволення з огляду на наступне.

Згідно з ч.1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

7000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу позивач заявив в попередньому (орієнтовному) розрахунку судових витрат та повідомив, що докази на підтвердження понесених ним витрат на професійну правничу допомогу по даній справі будуть подані в порядку і строки, передбачені ч.8 ст.129 ГПК України.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 згаданої статті).

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем до заяви про ухвалення додаткового рішення долучено копії договору про надання правової допомоги №1/21/22 від « 21» січня 2022 року, рахунку №1 від « 21» січня 2022 року, платіжного доручення № 7994 від « 25» січня 2022 року, акту приймання-передачі наданих послуг №1 від « 19» квітня 2022 року.

Відповідно до Акту прийому-передачі наданих послуг від 19.04.2022 Адвокат виконав, а Клієнт прийняв наступні послуги відповідно до п.1.1. Договору за період з 21.01.2022 по 19.04.2022: аналіз норм чинного законодавства щодо стягнення дебіторської заборгованості з боржника; надання первинної юридичної консультації Клієнту щодо процедури стягнення заборгованостей; дослідження первинних документів Клієнта на можливість стягнення боргу за договором поставки; систематизація і узагальнення судової практики, зокрема практики Верховного Суду, щодо застосування норм закону в частині відповідальності боржника за порушення грошових зобов`язань; надання юридичних висновків щодо потенційних результатів розгляду справи у суді першої інстанції; складення позовної заяви від імені та в інтересах позивача; обчислення 3% річних, інфляційних втрат та неустойки до позовної заяви; подання позовної заяви з усіма належним чином оформленими додатками до Господарського суду Львівської області; написання та подання до суду заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

За змістом статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» (правова позиція Верховного Суду, викладена в постановах від 13.08.2019 р. у справі №908/1654/18, від 12.09.2019 р. у справі №910/9784/18 та від 19.11.2019 р. у справі №5023/5587/12).

Пунктом 5.1. Договору про надання правової допомоги №1/21/22 від « 21» січня 2022 року визначено, що за надання правової допомоги визначеної п.1.1. цього Договору Клієнт сплачує Адвокату фіксований гонорар у розмірі 7000,00 грн протягом 5 днів від дати підписання цього договору.

Послуги оплачені згідно платіжного доручення №7994 від 25.01.2022 на суму 7000,00 грн.

Суд дійшов висновку, що позивачем надано достатньо доказів для підтвердження розміру понесених ним витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7000,00 грн.

Водночас, відповідно до ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.ч.5, 6 ст.126 Кодексу).

В розумінні положень згаданих норм законодавства, зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.

Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Суд дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 7000,00 грн є дійсними та необхідними, співмірними зі складністю справи, а також складністю і обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг).

Пунктом 3 частини 4 статті 129 ГПК України визначено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частинами 1 та 2 ст. 221 ГПК України передбачено, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Пунктом 3 частини 1 статті 244 ГПК України передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

У відповідності до частин 2-4 статті 244 ГПК України заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Керуючись статтями 86, 123, 129, 221, 244, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1.Заяву (вх.№1113/22 від 21.04.2022) Товариства з обмеженою відповідальністю Гірничовидобувна компанія СДК про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Філінг» (код ЄДРПОУ 42170009; 82402, Львівська обл., м. Стрий, вул. Нижанківського, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничовидобувна компанія «СДК» (код ЄДРПОУ 40642762; 01133, м. Київ, бул. Л.Українки, 19/офіс 142) 6984,51 грн (шість тисяч дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 51 копійка) витрат на правничу допомогу.

Додаткове рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст виготовлено на підписано 10.05.2022.

Суддя Кидисюк Р.А.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.05.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104231396
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/224/22

Рішення від 02.05.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

Ухвала від 25.04.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

Рішення від 12.04.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні