Постанова
від 08.05.2022 по справі 710/1426/21
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Марцішевська О.М.

Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2022 року Справа № 710/1426/21

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 січня 2022 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В :

Історія справи.

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі - Відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 06.08.2021 № 322-ДК/0148По/08/01-21 про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25.11.2021 позов було залишено без руху та надано Позивачу час для звернення із заявою про поновлення йому строку звернення з відповідною позовною заявою з наведенням поважних причин пропуску цього строку.

Позивач на виконання вказано ухвали суду звернувся з відповідною заявою, в якій, зокрема зазначив, що він ніколи не отримував оскаржувано постанови, що така постанова йому не надсилалася та не вручалася Відповідачем і що він дізнався про її існування лише від працівника ДВС.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 грудня 2021 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 січня 2022 року позовну заяву залишено без розгляду.

Постановляючи таку ухвалу, суд виходив з того, що Позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом без поважних причин.

Не погоджуючись з такою ухвалою суду, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В обґрунтування вимог своєї скарги Апелянт зазначає, що він не отримував оскаржувану постанову та на підтвердження надає лист-повідомлення ДП «Укрпошта» від 13.01.2022 № Р-2022011310509, відповідно до якого поштове відправлення № 2060302986584, на підставі якого суд першої інстанції дійшов висновку про пропуск Позивачем строку звернення до суду з цим позовом, ОСОБА_1 отримано не було і що подія вручення 12.08.2021 зазначеного відправлення створена помилково.

Також Апелянт вказує, що адреса, за якою він зареєстрований і проживає ( АДРЕСА_1 , та адреса, за якою він нібито отримав поштове відправлення (18446 м. Звенигородка) та адреса, за якою таке відправлення було спрямоване (20644 с. Соболівка Звенигородського р-ну, Черкаської обл.), є зовсім різними.

Зазначені обставини, на переконання Апелянта, безпідставно не були враховані судом першої інстанції.

З цих та інших підстав Апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про залишення його позову без розгляду.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022 та від 22.02.2022 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити таку скаргу без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін, наполягаючи на необґрунтованості доводів Апелянта та правильності висновків суду першої інстанції.

02.05.2022 від Позивача надійшло клопотання про розгляд його скарги в прядку письмового провадження, яке задоволено ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2022.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню з наступних підстав.

Нормативно-правове обґрунтування.

Відповідно до частин першої, п`ятої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності

Відповідно до частини другої статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно зі ст. 123 КАС України в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що процесуальний строк звернення особи до суду з адміністративним позовом у справах щодо оскарження рішень про притягнення до адміністративної відповідальності становить десять днів з дня отримання копії такого рішення.

Разом з тим, КАС України регламентовано повноваження суду поновити особі строк звернення до суду з адміністративним позовом за наявності поважних причин його пропуску.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що предметом оскарження в цій справі є постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності від 06.08.2021.

У витягу з веб-сайту ДП «Укрпошта» зазначено, що відповідне поштове відправлення, яким Позивачу надіслано вказану постанову на адресу: 20644 с. Соболівка Звенигородського р-ну, Черкаської обл., отримано ним особисто 12.08.2021 за адресою: 18446 м. Звенигородка.

Разом з тим, усуваючи неповноту зясування судом першої інстанції обставин цієї справи, судова колегія встановила, що відповідно до листа-повідомлення ДП «Укрпошта» від 13.01.2022 № Р-2022011310509, поштове відправлення № 2060302986584, на підставі якого суд першої інстанції дійшов висновку про пропуск Позивачем строку звернення до суду з цим позовом, ОСОБА_1 отримано не було і що подія вручення 12.08.2021 зазначеного відправлення створена помилково.

Крім того, суд апеляційної інстанції установив, що Апелянт зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Тобто, адреса місця проживання та реєстрації Позивача, адреса, за якою він нібито отримав поштове відправлення (18446 м. Звенигородка) та адреса, за якою таке відправлення було спрямоване (20644 с. Соболівка Звенигородського р-ну, Черкаської обл.), є трьома зовсім різними адресами.

При цьому, інших доказів (окрім вищевказаного витягу з веб-сайту) отримання / вручення Позивачу спірно постанови Відповідачем не надано суду.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що в даному випадку Позивач пропустив строк звернення до суду з поважних причин, що надає підстави для його поновлення.

При цьому, судова колегія зазначає, що право на доступ до правосуддя є основоположним конституційним правом особи та регламентовано Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема статтею 6.

У справі «Беллет проти Франції» («Bellet v. France») Європейський Суд з прав людини зазначив, що стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що держава має право встановлювати певні обмеження права осіб на доступ до суду; такі обмеження мають переслідувати легітимну мету, не порушувати саму сутність цього права, а між цією метою і запровадженими заходами має Існувати пропорційне співвідношення (рішення у справі «Ашингдейн проти Сполученого Королівства» від 28 травня 1985 року, рішення у справі «Кромбах проти Франції» від 13 лютого 2001 року).

Водночас, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Отже, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції було порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання щодо наявності поважних причин пропуску Позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 320 КАС України у редакції, чинній на момент розгляду колегією суддів апеляційної скарги, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 січня 2022 року - скасуванню, а справа - направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 січня 2022 року - скасувати та направити справу для продовження розгляду до Соснівського районного суду м. Черкаси.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 09 травня 2022 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.05.2022
Оприлюднено20.06.2022
Номер документу104242206
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —710/1426/21

Рішення від 22.06.2022

Адміністративне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Ухвала від 22.06.2022

Адміністративне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Ухвала від 08.05.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Епель Оксана Володимирівна

Постанова від 08.05.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Епель Оксана Володимирівна

Ухвала від 28.04.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Епель Оксана Володимирівна

Ухвала від 21.02.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Епель Оксана Володимирівна

Ухвала від 04.02.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Епель Оксана Володимирівна

Ухвала від 12.01.2022

Адміністративне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Ухвала від 23.12.2021

Адміністративне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Ухвала від 25.11.2021

Адміністративне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні