Справа № 739/718/21
Номер провадження 2/739/18/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2022 року м.Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Кочура О.О.,
за участі: секретаря- Головня І.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернгівської області про визнання права на завершення приватизації та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивачка), звернулася до суду з позовом до Новгород-Сіверської міської ради Чернгівської області про визнання за нею права на завершення приватизації та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7423682000:01:000:0192, яка розташована в межах села Бучки Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Свої позовні вимоги мотивує тим, що її баба (по батьковій лінії) ОСОБА_2 за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки площею 1,400 га. для веденняособистого селянськогогосподарства вмежах с.Бучки Новгород-Сіверськогорайону Чернігівської області. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла і не встигла зареєструвати право власності на земельну ділянку. В з`язку з чим батько позивачки, як її спадкоємець, був змушений звернутися до суду із позовною заявою про визнання права на завершення приватизації. 23.06.2014 року Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у цивільній справі №739/886/14-ц задовольнив позовні вимоги ОСОБА_3 в повному обсязі. ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивачки - ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилась спадщина, яку позивачка прийняла належним чином, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 08.07.2020 року і до неї перейшли всі належні її батьку майнові права, зокрема й право на завершення приватизації зазначеної земельної ділянки. У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, при цьому подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, в якому зазначила, що позовні вимоги підтримує та просить задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області Петренко І.М. у судове засідання не з`явився, попередньо подав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача, так як міська рада визнає позов у повному обсязі та не заперечує у його задоволенні.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Згідно з ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, та вирішуючи питання щодо наявності законних підстав для визнання позову відповідачем та, відповідно, для його задоволення, у зв`язку з цим, суд враховує наступне.
Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Бучки Новгород-Сіверського району Чернігівської області померла ОСОБА_2 (а.с.6). Ще за життя ОСОБА_2 , 22.03.2012 року рішенням сесії Бучківської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області останній було передано безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1,400 га в межах с. Бучки (а.с.13).
Відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку, земельній ділянці, переданій у власність ОСОБА_2 було присвоєно кадастровий номер 7423682000:01:000:0192 (а.с.28).
Рішення Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 23.06.2014 року, за ОСОБА_3 було визнано в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,4000 га., яка розташована в межах с. Бучки Новгород-Сіверського району Чернігівської області, переданої на підставі рішення Бучківської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 22.03.2012 року у власність ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та право отримати на своє ім`я свідоцтво про право власності на вказану земельну ділянку. В даному рішенні суду, серед іншого було встановлено, що оскільки позивач ОСОБА_3 , який відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України належить до першої черги спадкоємців ОСОБА_2 , постійно проживав з останньою на день її смерті, в силу положень частини третьої статті 1268 ЦК України, вважається таким, що прийняв спадщину після своєї матері. Та є єдиним спадкоємцем своєї матері ОСОБА_2 і до нього перейшли всі права та обов`язки (спадщина) його матері ОСОБА_2 (а.с.15-16).
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області помер ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть від 18.07.2017 року серії НОМЕР_1 ) (а.с.5). Позивачка ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про її народження та копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.8,9).
Позивачка ОСОБА_1 належним чином прийняла спадщину свого батька ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 08.07.2020 року серії НОН № 531773, виданого державним нотаріусом Семенівської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області - в.о. державного нотаріуса Новгород-Сіверської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області Доля Н.М., згідно якого на підставі ст. 1261 ЦК України, спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 є його дочка ОСОБА_1 . Спадщина на яку видано свідоцтво складається з житлового будинку з побутово-господарськими будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10). Відповідно до статті 1216ЦК України, спадкуванням є перехід права та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі статтею 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Отже, до позивачки перейшли всі права та обов`язки (спадщина) її батька ОСОБА_3 , зокрема й спадщина, яку останній прийняв після смерті його матері ОСОБА_2 . Частиною першою статті 116ЗемельногокодексуУкраїни (далі - ЗК України) передбачено набуття громадянами права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. При цьому порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, як одного зі способів набуття ними права власності на земельні ділянки, визначений статтею 118 ЗК України, якою передбачено прийняття відповідним органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, зокрема й сільською радою, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки та надання її у власність. Статтею 125ЗКУкраїни визначено, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права. Із вказаних законодавчих положень вбачається, що на день смерті ОСОБА_2 мала право на завершення приватизації відповідної земельної ділянки та реєстрації права власності, і відповідно ці права були успадковані спочатку ОСОБА_3 , а потім і позивачкою.
Відповідно до частини першої статті 15ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно пункту 1 частини другої статті 16ЦКУкраїни одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Системний аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку, що у разі коли спадкодавець не набув у власність земельну ділянку згідно статті 125 ЗК України, проте розпочав процедуру її приватизації відповідно до чинного законодавства України, а спадкоємцю відмовлено у завершенні процедури приватизації, то такий спадкоємець має право звертатися до суду із позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та реєстрації права власності, на своє ім`я. Отже, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку (абз. 6 п. 3.5 Листа ВССУ 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування). В зв`язку із тим, що на даний час видача державного акту про право власності на земельну ділянку припинено, логічною позовною вимогою є визнання права на завершення приватизації та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 116, 118, 125 Земельного кодексу України, статтями15, 16, 1216, 1218 ЦК України, статтями 76-81, 83, 206, 258-259, 263-268, 273, 354Цивільного процесуальногокодексу України, суд,-
В И Р I Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернгівської області про визнання права на завершення приватизації та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку задовольнити повністю. Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки, за кадастровим номером 7423682000:01:000:0192, яка розташована вмежах селаБучки Новгород-Сіверськогорайону Чернігівської області, переданих на підставі рішення Бучківської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області від 28.12.2011 року у власність ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та право зареєструвати право власності на вищезазначену земельну ділянку. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О.О. Кочура
Суд | Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104246164 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Кочура О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні