Рішення
від 09.05.2022 по справі 279/5922/21
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Провадження № 2/279/191/22

Справа № 279/5922/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.05.2022 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені в порядку загального провадження цивільну справу №279/5922/21 за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Купищенської сільської ради Коростенського району про визнання права власності на нерухоме майно та визнання права власності на спадщину,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір, ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 .

Дані обставини стверджуються свідоцтвом про смерть матері, свідоцтвом про її народження та одруження, довідкою Купищенської сільської Ради, технічним паспортом на житловий будинок.

Відповідачем у справі є територіальна громада за місцем розташування спадкового майна, оскільки інших спадкоємців не має.

На даний час вона бажає успадкувати все належне спадкодавцеві майно, проте відсутні правовстановлюючі документи на будинок, що підтверджують право власності спадкодавця на зазначений будинок.

Тому, з метою успадкування їй необхідно визнати право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 .

Обґрунтування її позовних вимог полягає в тому, що згідно запису погосподарської книги по сільській Раді власником цього будинку за життя була ОСОБА_2 .. В будинку остання була зареєстрована та проживала до дня своєї смерті. Ці обставини підтверджуються довідками сільської Ради, що долучаються до позову. Належність житлового будинку спадкодавцеві також стверджується технічним паспортом на будинок, оскільки проведено його інвентаризацію. В Архівному відділі документи про виділення земельної ділянки під забудову матері позивача відсутні. Ці обставини підтверджуються довідкою архівного відділу.

Дані правовідносини врегульовані ст. 1218 ЦК України якого визначено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Крім того ст.. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. В даному випадку це право власності не визнається сільською Радою, оскільки відповідач не надає свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у зв`язку з чим позивач вимушена звернутися до суду з цими вимогами так як іншого шляху вирішення цього питання не встановлено.

У встановлений шестимісячний строк вона прийняла спадщину. Ці обставини підтверджуються тим, що після смерті спадкодавця та протягом шестимісячного строку вона користувалася майном, що належало спадкодавцеві, а саме шафою, ліжком, стільцями та іншим майном.

У відповідності до чинного законодавства у встановлений шестимісячний строк вона подала заяву про прийняття спадщини, що підтверджується копією її заяви до нотаріальної контори. У зв`язку з цим вважає, що одночасно за нею може бути визнано право власності на спадкове майно, оскільки вона його прийняла, що підтверджується відповідною заявою.

Просить прийняти рішення, яким визнати, що ОСОБА_2 на момент її смерті, а саме станом на 29.03.2006 року на праві власності належав житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 .

Одночасно просить визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 , з часу відкриття спадщини, а саме з 29.03.2006 року.

Сторони в судове засідання не прибули, надали заяви в яких зазначили про розгляд справи у їх відсутності, у зв`язку з чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років в с.Жабче Коростенського району, Житомирської області померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 1.04.2006 року Купищенською сільською радою Коростенського району Житомирської області.

Позивач зазначає, що є дочкою померлої, що відносить її до кола спадкоємців першої черги за законом.

Частиною 1 ст. 1268, ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно вимог частини 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З довідки виданої Купищенським старостинським округом №390 від 02.11.2021 року слідує, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .

Будинок за вказаною адресою належав ОСОБА_2 на праві особистої власності згідно запису в погосподарській книзі №5 за 2001 2005 роки, особовий рахунок НОМЕР_2 , рік побудови 1969.

Позивач в позовній заяві вказує, що подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

На вимогу суду інформація про наявність заведеної у органах нотаріату спадкової справи після смерті ОСОБА_2 не надана.

Статтею 1272 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що її не прийняв.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Як роз`яснено у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Докази неможливості отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у органах нотаріату в матеріалах справи відсутні, що унеможливлює вирішення даного питання безпосередньо в судовому порядку.

Крім того, стосовно позовної вимоги про визнання права власності за нерухоме майно за померлою ОСОБА_2 слід зазначити, що відповідно до п.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність особи припиняється у момент смерті, а тому судом не можуть вирішуватися питання про права особи, цивільна та цивільна процесуальна правоздатність та дієздатність якої припинена у зв`язку з її смертю.

Згідно ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

З урахуванням наведеного, підстав для задоволення позову, не має.

Визнання позову стороною відповідача не є безумовною підставою для задоволення позовних вимог, оскільки суперечить закону.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 315 354, 355 ЦПК України, ст. 16, 25, 1268-1272, 1296, ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", -

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до територіальної громади Купищенської сільської ради Коростенського району про визнання права власності на нерухоме майно та визнання права власності на спадщину відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач: ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач Територіальна громада в особі Купищенської сільської Ради, місце знаходження с. Купище, Коростенського району вул. Поварова 64 ЄДРПОУ 04347982.

Суддя:

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення09.05.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104248153
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —279/5922/21

Рішення від 09.05.2022

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Ухвала від 31.01.2022

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні