Рішення
від 10.05.2022 по справі 574/698/21
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/698/21

Провадження №2/574/55/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2022 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Буринського районного суду Сумської області справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої, в тому числі, увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості на території Успенської сільської ради, яке належало їй особисто, відповідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ №020163. Спадщину прийняла її сестра ОСОБА_3 відповідно до ст.549 ЦК Української РСР, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майно, однак нотаріально не оформила і померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, що складу якого входить у тому числі право на вищевказану земельну частку (пай). Спадщину після її смерті прийняв її син ОСОБА_1 (чоловік позивачки) шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майно, відповідно до ст.549 ЦК Української РСР.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_1 у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої, в тому числі, увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості на території Успенської сільської ради, яке належало йому особисто, відповідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ №020163, яке він успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_3 , яка в свою чергу успадкувала після смерті своєї сестри ОСОБА_4 , але за життя своє право на спадщину не оформили нотаріально.

За життя ОСОБА_1 склав заповіт, яким земельну ділянку загальною площею 2,4801 га з кадастровим номером 5920987400:05:002:0075 та земельну ділянку загальною площею 2,4803 га з кадастровим номером 5920987400:05:002:0059 заповів сину ОСОБА_5 ; земельну ділянку загальною площею 2,4803 га з кадастровим номером 5920987400:05:002:0131, земельну ділянку загальною площею 0,1300 га з кадастровим номером 5920987400:01:000:1372, земельну ділянку загальною площею 0,4070 га з кадастровим номером 5920987400:01:000:1373 та житловий будинок, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 заповів сину ОСОБА_6 ; все інше майно заповідав ОСОБА_1 (позивачці по справі). Спадщину остання прийняла відповідно до ч.3 ст1268 ЦК України. Однак, оформити свої спадкові права на вищевказану земельну частку (пай) вона не може, оскільки правовстановлюючий документ, а саме сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ №020163 був втрачений. При зверненні до відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з метою отримання дублікату вищезазначеного сертифікату, отримала письмову відповідь, що сертифікат видавався лише в одному екземплярі, в зв`язку з чим відділ не має можливості видати його дублікат.

Крім цього, нотаріус звернув увагу на той факт, що не підтверджуються родинні відносини між покійними сестрами ОСОБА_3 та ОСОБА_2 через відсутність свідоцтв про їх народження. При звернені до державного архіву Сумської області родинні відносини між зазначеними особами підтвердити не вдалося.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просить суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме, що вони були рідними сестрами та визнати за нею право на вищезазначену земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом.

Ухвалою судді Буринського районного суду Сумської області від 10.10.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 08.12.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подавши до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, в якому заявлені позовні вимоги вона підтримала в повному обсязі.

Відповідач Буринська міська рада була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак її представник в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався та заяв чи клопотань про відкладення судового розгляду не подавав.

З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

В зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.

Повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,яка проживалас.Успенка Буринськогорайону,Сумської області,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смерть (а.с.12).

За життя ОСОБА_2 , будучи колишнім членом КСП, була включена до уточненого спису громадян по ТОВ агрофірма «Успенка», які мають право на земельний пай під№485, що додавався до Державного акту на право колективної власності на землю серії СМ №000063, який був виданий колгоспу ім. Леніна с. Успенка, та отримала сертифікат серії СМ №020163 на право на земельну частку (пай), на території Успенської сільської ради, розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), про що було зроблено запис в Книзі реєстрації сертифікатів на право за земельну частку (пай) за №485, що підтверджується копією державного акту на право колективної власності на землю уточненим спискомгромадян поТОВ агрофірма«Успенка»,які маютьправо наземельний пай та інформаційною довідкою про вартість земельної частки (паю) (а.с.26, 28-30).

Згідно вимог ч.9 ст.5 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу. Право на земельну частку може бути передано у спадщину в порядку і на умовах, передбачених цивільним законодавством щодо успадкування майна, та статутом відповідного колективного підприємства.

Пунктом 1 Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 року № 720/95 встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Відповідно до п. 2 вказаного Указу право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

З наведених норм матеріального права вбачається, що особа набуває право на земельний пай за наявності таких умов: перебування в числі членів колективного сільськогосподарського підприємства на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання колективним сільськогосподарським підприємством цього акта.

Таким чином, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло, в тому числі, право на земельну частку (пай) розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, згідно сертифікату серії СМ №020163.

Відповідно до п.п. 1, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно до пунктів 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2004 року Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно з положеннями ст.ст.524, 525 ЦК УРСР, який діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , спадкоємство здійснювалося за законом і за заповітом. Часом відкриття спадщини визнавався день смерті спадкодавця.

При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті

ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не

закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга) (ст.530 ЦК УРСР).

Згідно ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Статтею 549 ЦК УРСР передбачено, що спадкоємець прийнявспадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно довідки Успенського старостинського округу Буринської міської ради №295 від 05.06.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно постійно проживала за адресою: с. Успенка Буринського району Сумської області від дня народження по день її смерті. Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно. Спадкоємцем майна ОСОБА_2 була її сестра ОСОБА_3 , яка фактично втупила в управління та володіння спадковим майном згідно п.1.ч.1 ст.549 Цивільного кодексу Української РСР, але не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.17).

Отже, спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла її сестра ОСОБА_3 шляхом вступу в управління спадковим майном, але нотаріально її не оформила.

Відповідно свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Успенка Буринського району Сумської області (а.с.13).

Після смерті ОСОБА_3 також відкрилася спадщина, яка складається, в тому числі, з вищевказаного права на земельну частку (пай), яку прийняв її син (чоловік позивачки) ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Успенського старостинського округу Буринської міської ради №296 від 05.06.2019 року, згідно якої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно постійно проживала за адресою: с. Успенка Буринського району Сумської області від дня народження по день її смерті та спадкоємцем майна останньої був її син ОСОБА_1 , який фактично втупив в управління та володіння спадковим майном згідно п.1.ч.1 ст.549 Цивільного кодексу Української РСР. Заповіт від імені ОСОБА_3 . Успенською сільською радою не посвідчувався.

Відповідно свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який народився в с. Успенка, Буринський район, Сумська область, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10).

Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої також увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, яке він отримав у спадщину після смерті матері, але за життя не оформив нотаріально.

Згідно зі ст.ст.1216, 1218 ЦК України (в редакції, чинній на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 ) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 3 ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до.ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податидо нотаріальноїконтори заявупро прийняттяспадщини.

Частиною 1ст.1297ЦК Українивстановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов?язанийзвернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

За життя ОСОБА_1 склав заповіт, яким земельну ділянку розміром 2,4801 га (кадастровий номер 5920987400:05:002:0075) та земельну ділянку розміром 2,48 га (кадастровий номер 5920987400:05:002:0059), які призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташовані на території Успенського старостівського округу Буринського району Сумської області заповів ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; земельну ділянку розміром 2,4803 га (кадастровий номер 5920987400:05:002:0131), яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташована на території Успенського старостівського округу Буринського району Сумської області, житловий будинок з надвірними будівлями та присадибні земельні ділянки розміром 0,1300 га (кадастровий номер 5920987400:01:000:1372) та розміром 0,4070 га (кадастровий номер 5920987400:01:000:1373), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 заповів сину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; все інше майно заповідав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (позивачці по справі).

Відповідно довідки Успенського старостинського округу Буринської міської ради №118 від 30.03.2021 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 від дня народження по день смерті. Після смерті ОСОБА_1 залишилось спадкове майно. На день смерті спадкодавця ОСОБА_1 спільно з ним проживали та були зареєстровані: дружина ОСОБА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_1 посвідчений Успенською сільською радою 13.09.2016 року за №313 скасований новим заповітом посвідченим Успенським старостинським округом 18.12.2019 року за №7-20, який не скасовувався і не змінювався (а.с.9).

Спадщину ОСОБА_5 та ОСОБА_6 прийняли подавши до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини та на спадкове майно, яке їм заповідав ОСОБА_1 , отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітом, що вбачається з свідоцтв про право на спадщину за заповітом та витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.19-22, 23)

ОСОБА_1 прийняла спадщину відповідно до ч.3 ст1268 ЦК України, однак, оформити свої спадкові права на вищевказану земельну частку (пай) вона не може, оскільки правовстановлюючий документ, а саме сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ №020163 був втрачений, а також у зв`язку з неможливістю підтвердження родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що вбачається з листа приватного нотаріуса Анохіна О.В. (а.с.24).

Так, з довідки Державного архіву Сумської області слідує, що книги реєстрації актових записі про народження по с. Успенка Буринського району Сумської області за 1921-1923 роки на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо, тому підтвердити факт народження ОСОБА_7 немає можливості (а.с.31).

Відповідно довідки Державного архіву Сумської області метричні книги Вознесенської церкви с. Успенка Путивльського повіту Курської губернії за 1913-1915 роки на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо, тому підтвердити факт народження ОСОБА_2 немає можливості (а.с.32).

З Витягу з Державного реєстру цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України вбачається, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 в с. Успенка, Буринський район, Сумська область. Її батьком вказаний ОСОБА_9 , матір`ю - ОСОБА_10 (а.с.33).

Із свідоцтва про укладення шлюбу вбачається, що « ОСОБА_11 » та « ОСОБА_12 » уклали шлюб 21.09.1946 року про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 21.09.1956 року зроблено запис №48 і після укладення шлюбу присвоєні прізвища : чоловікові ОСОБА_13 , дружині ОСОБА_13 (а.с.15).

Таким чином, даючи оцінку наведеним вище доказам, суд вважає, що наявність родинних зв`язків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які були рідними сестрами, повністю доведено позивачкою, а тому наявні підстави для встановлення даного факту, оскільки від його встановлення залежить виникнення її прав щодо спадкового майна.

При зверненні позивача до відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з метою отримання дублікату вищезазначеного сертифікату, отримано письмову відповідь, що сертифікати виготовлялися в одному екземплярі і даний сертифікат був виданий, про що свідчить підпис, в зв`язку з чим відділ не має можливості видати його дублікат взамін втраченого (а.с.27).

Відповідно до ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно пункту "г" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п.1 ч.3 ст.152 ЗК України.

З огляду на зміст зазначених норм матеріального права, а також те, що позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину, яка їй належить з часу її відкриття, але не може нотаріально оформити свої спадкові права на неї через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.10-13, 247, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.

Встановити факт про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , були рідними сестрами.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_14 , право на земельну частку (пай), розміром 2,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Успенської сільської ради Буринського району Сумської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ №020163, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №485.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач Буринська міська рада Сумської області, місцезнаходження: 41700, Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1; ЄДРПОУ: 04058025.

Повне судове рішення складено 11.05.2022 року.

Суддя Т.Р. Гук

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104259044
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —574/698/21

Рішення від 10.05.2022

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 10.11.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні