Ухвала
від 29.04.2022 по справі 761/7723/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/7723/22

Провадження № 1-кс/761/4372/2022

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання заступника Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22022000000000089 від 14.03.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник Генерального прокурора ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22022000000000089 від 14.03.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.

Клопотання мотивовано тим, головним слідчим управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022000000000089 від 14.03.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» (код ЄДР 21654295) та пов`язані з ними працівники банківських та інших фінансових установ, у період 2019-2022 років, з використанням ряду банківських установ впровадили на ринках капіталу України протиправний механізм, який полягає у сприянні бізнес-структурам Російської Федерації, яка є країною агресором для України, концентрувати значні пакети державних облігацій України, на суму близько 300 млн грн. та з їх допомогою проводити фінансування діяльності спрямованої на шкоду державній безпеці України.

Також встановлено, що у вказаний вище період часу інтереси ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» на фондовому ринку України лобіювали ряд посадових осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, які сприяли вирішенню будь-яких питань щодо збереження ліцензій вказаного товариства попри порушення останніми вимог ліцензійної діяльності на ринках капіталу України.

Крім того встановлено, що у період з 01.01.2019 до 31.12.2021 ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» надавало та в даний час надає послуги на ринках капіталу України щодо заведення грошових коштів із країни агресора Російської Федерації в Україну, у т.ч. у банківську установу АТ «Скай Банк» та інші банківські та фінансові установи, які можливо використовувались та використовуються для фінансування діяльності проросійських структур та терористичних організацій т.зв. НЗФ «ДНР/ЛНР», надання незаконних фінансових послуг юридичним особам, які входять в орбіту впливу Російської Федерації, через низку підконтрольних офшорів, шляхом використання державних облігацій України.

Крім того встановлено, що у період 2019-2022 років, професійний учасник ринків капіталу України ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» шляхом укладення та виконання брокерських та дилерських договорів купівлі-продажу цінних паперів на неорганізованому фондовому ринку налагоджено процес поступового накопичення державних облігацій у власному портфелі, що призвело до їх концентрації у лютому 2021 року загальною номінальною вартістю понад 34 млн грн (без показника ринкової вартості активу), що створило загрозу економічній безпеці України, оскільки за злагоджених дій власників держоблігацій (у випадку заявок на дострокове погашення облігацій внутрішньої державної позики, використання права зворотного викупу, спрямування інвестиційного прибутку на купівлю валюти, тощо) для повернення грошових коштів та стабілізації курсу валют наша держава повинна буде витрачати власні золотовалютні резерви, збільшувати навантаження на платників податків в Україні, скорочувати заплановані соціальні програми, втратить можливість вжиття заходів із протидії інфляції національної валюти.

За результатами проведених заходів, з метою встановлення адрес житлових, офісних, складських та інших приміщень,які використовують у своїй протиправній діяльності службові особи, які контролюють/здійснюють фінансово-господарську діяльність ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» та АТ «Скай Банк», а також інші учасники вказаної вище протиправної діяльності та в яких можуть зберігатися фінансово-господарські документи (у т.ч. договори купівлі-продажу інвестиційних інструментів, розрахункові документи за ними, документальні матеріали пов`язані з виплатою грошових коштів за державними облігаціями, первинні документи, що слугували підставою для видачі готівкових коштів, матеріали первинного фінансового моніторингу клієнтів ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» та АТ «Скай Банк» та інші документи) сторонами яких є фізичні особи та суб`єкти господарювання, що можуть бути пов`зані з діяльністю країни-агресора (у т.ч. ООО «ФФИН БАНК», «Freedom Finance Cyprus LTD», ООО «Инвестиционная компания «Фридом Финанс», «Fresh Start Trading LTD», «JSC Freedom Finance», «Freedom Finance Europe LTD», «TOO Turlov Timur Property Management», ТОВ «ФК «Перший фінансовий посередник» (код ЄДР 35669968), ТОВ «ІК «Говерла» (код ЄДР 42044800), ПрАТ «СК «АСКО-МЕДСЕРВІС» (код ЄДР 13550765), ТДВ «СК «Ю. ЕС.АЙ.» (код ЄДР 32404600), ПАТ «ЗНВКІФ «МЕДІНВЕСТ-УКРАЇНА» (код ЄДР 37996407), ТОВ «СІГНІФЕР» (код ЄДР 37540116), ТОВ «ФІНКОНСАЛТИНГ - 2021» (код ЄДР 37540116), ТОВ «І-НВЕСТ» (код ЄДР 36473568), речі, предмети, ПЕОМ (у т.ч. на яких ведеться депозитарний облік та обслуговування рахунків у цінних паперах), комп`ютерна техніка (флеш-носії, жорсткі диски, планшети, ноутбуки, планшети та інші), мобільні телефони, чорнові записи, печатки, штампи, грошові кошти, отримані злочинним шляхом, а також інші предмети та документи, які матимуть доказове значення для досудового розслідування кримінального провадження № 22022000000000089, вчинених за участю вищезазначених суб`єктів господарювання та фізичних осіб, отримано інформацію щодо фактичного використання, як офісних, приміщень на 1-му поверсі будівлі, за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а.

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, офісні приміщення на 1-му поверсі за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а, на праві власності не зареєстровані та використовуються ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» (код ЄДР 21654295).

В зв`язку з цим виникла необхідність у проведенні обшуку приміщення на 1-му поверсі за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.

Порушень вимог ст. 234 КПК України, Глави 20 КПК України - слідчі (розшукові) дії, та Глави 2 КПК України - засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Крім того, заслухавши прокурора та оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, слідчий суддя вважає, що на даний час прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, головним слідчим управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022000000000089 від 14.03.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України.

Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується виконанням доручення слідчого від 29.03.2022 р., 13.04.2022 р., 15.04.2022 р., 20.04.2022 р., протоколами огляду від 22.03.2022 р., 30.03.2022 р., 04.04.2022 р., розпорядженням, постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.01.2019 р., 05.11.2019 р., договорами про надання безповоротної фінансової допомоги від 19.02.2020 р., 25.03.2020 р., висновком аналітичного дослідження від 18.04.2022 р., протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 21.04.2022 р., та іншими матеріалами, доданими до клопотання.

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, офісні приміщення на 1-му поверсі за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а , на праві власності не зареєстровані .

Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими прокурором до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, а відшукувані речі, про які вказано у клопотанні можуть знаходитись за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а , та частково можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.

Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.

Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

У той же час, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання в частині надання дозволу на проведення обшуку для відшукання та вилучення грошових коштів, інших речей та документів, оскільки прокурором не конкретизовано індивідуальні та родові ознаки речей і документів, які планується відшукати, не обґрунтовано значення вказаних речей в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження за правовою кваліфікацією ч. 4 ст. 110-2 КК України, а також не доведено, що вказані речі та документи знаходяться у вказаному в клопотанні приміщенні.

У зв`язку з зазначеним клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В:

клопотання заступника Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22022000000000089 від 14.03.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України,- задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку у приміщеннях, які розташовані на 1-му поверсі за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 76/2а , що на праві власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна не зареєстровані, виключно за місцем знаходження ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» (код ЄДР 21654295), з метою виявлення та вилучення:

- документів (у т.ч. договорів купівлі-продажу інвестиційних інструментів, розрахункові документи за ними, документальні матеріали пов`язані з виплатою грошових коштів за державними облігаціями, первинні документи, що слугували підставою для видачі готівкових коштів, матеріали первинного фінансового моніторингу клієнтів ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» та АТ «Скай Банк»), сторонами яких є фізичні особи та суб`єкти господарювання, що можуть бути пов`зані з діяльністю країни-агресора (у т.ч. гр. ОСОБА_6 , гр. ОСОБА_7 , ООО «ФФИН БАНК», «Freedom Finance Cyprus LTD», ООО «Инвестиционная компания «Фридом Финанс», «Fresh Start Trading LTD», «JSC Freedom Finance», «Freedom Finance Europe LTD», «TOO Turlov Timur Property Management», ТОВ «ФК «Перший фінансовий посередник» (код ЄДР 35669968), ТОВ «ІК «Говерла» (код ЄДР 42044800), ПрАТ «СК «АСКО-МЕДСЕРВІС» (код ЄДР 13550765), ТДВ «СК «Ю. ЕС.АЙ.» (код ЄДР 32404600), ПАТ «ЗНВКІФ «МЕДІНВЕСТ-УКРАЇНА» (код ЄДР 37996407), ТОВ «СІГНІФЕР» (код ЄДР 37540116), ТОВ «ФІНКОНСАЛТИНГ - 2021» (код ЄДР 37540116), ТОВ «І-НВЕСТ» (код ЄДР 36473568);

- записних книжок, чорнових (робочих) записів, комп`ютерної техніки, у т.ч. на якій ведеться депозитарний облік та обслуговування рахунків у цінних паперах), флеш-носії, жорстких дисків, планшетів, ноутбуків, якщо на них міститься інформація про обставини вчинення правопорушення.

Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 28 травня 2022 року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.04.2022
Оприлюднено12.05.2023
Номер документу104262123
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —761/7723/22

Ухвала від 29.04.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Осаулов А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні