Ухвала
від 03.05.2022 по справі 757/10435/22-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/10435/22-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2022 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

слідчого: ОСОБА_3 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві провадження за клопотанням старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019000000000374 від 24.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку за місцем фактичного знаходження офісу «колл-центру», в якому вчиняється кримінальне правопорушення, а саме на третьому поверсі в бізнес центрі «Наполеон», за адресою: АДРЕСА_2, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, майна, яке здобуте у результаті його вчинення.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000374, зареєстрованому 24.04.2019 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України.

Сторона кримінального провадження вказує, що з метою повного, швидкого та неупередженого дослідження обставин вчинених кримінальних правопорушень, отримання доказів у кримінальному провадженні, встановлення осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, а також осіб, яким відомі обставини розслідуваних злочинів, вилучення документів, предметів та речей, які зберегли на собі сліди злочину та мають доказове значення у кримінальному провадженні, а також з метою фіксації їх відсутності, виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем фактичного знаходження офісу «колл-центру», в якому вчиняється кримінальне правопорушення, а саме на третьому поверсі в бізнес центрі «Наполеон», за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно ст. 27, ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання про проведення обшуку з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Вислухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000374, зареєстрованому 24.04.2019 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України.

В ході проведення досудового розслідування, встановлено, що на території м. Одеса діє група осіб, якими організовано шахрайський механізм заволодіння грошовими коштами громадян України та іноземних громадян, з використанням підпільних «колл-центрів» та подальшим їх виведенням на електронні гаманці заборонених в Україні платіжних систем.

Для функціонування механізму привласнення коштів організаторами вказаної протиправної діяльності використовується високотехнологічне обладнання та шкідливе програмне забезпечення для зламу інтернет-мереж, що дозволяє здійснювати підміну телефонних номерів зловмисників на офіційні номери державних банківських установ та подальшу анонімізації протиправної діяльності.

За результатами виконання доручення, до Головного слідчого управління Національної поліції України, надійшли матеріали Управління протидії кіберзлочинам в Одеській області Департаменту кіберполіції, відповідно яких встановлено офісні приміщення «колл-центри», працівники яких, шляхом обману, використовуючи методи соціальної інженерії, під приводом отримання надприбутків, вчиняють заволодіння коштами громадян, в особливо великих розмірах. Крім того, в деяких випадках дані особи представляються співробітниками банків, з метою отримання інформацію про клієнта, його особисті данні, а також данні його банківських карток на яких знаходяться грошові кошти. Після отримання необхідної інформації використовуючи електронні кабінети клієнтів системи онлайн-банкінгу різних банків вказані особи здійснюють перерахування грошових коштів на розрахункові рахунки підставних осіб та в подальшому з коштами розпоряджаються на власний розсуд. Невстановленими особами, у своїй діяльності використовують платформи, функціонування яких спрямовано на повну анонімізацію транзакцій у мережі блокчейн, а більшість з них належать громадянам Російської Федерації. Кошти отримані злочинним шляхом, переказуються на проміжний рахунок, далі введена сума переказується кілька разів на спеціально створені крипто-рахунки та електронні рахунки, які зареєстровані на підставних громадян Російської Федерації. Після чого, сума коштів переказується на так званий «чистий» крипто-рахунок представників «колл-центрів» що діють в місті Одеса та в подальшому обготівковуються на території України.

Таким чином, кошти отриманні злочинним шляхом, у вигляді комісії за використання різноманітних сервісів, частково осідають на рахунках громадян Російської Федерації та в подальшому можуть використовуватись для фінансування розвідувальної-підривної діяльності проти громадян України.

Так, серед іншого, встановлено офісне приміщення «колл-центру», який знаходиться на третьому поверсі в бізнес центрі «Наполеон», за адресою: АДРЕСА_2.

Працівники даного «колл-центру», представляючись співробітниками інвестиційної компанії «ВЕЛЕС Капитал», за допомогою мережі Інтернет та підготовлених мовних модулей (скриптів) для спілкування, заволодівають грошовими коштами громадян.

Згідно відповіді № 844/03.01-10 від 21.04.2022 Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської Ради, - станом на 31.12.2012, право власності на нежитлове приміщення офісу № 5, загальною площею 133,7 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, будинок 39 корпус 1, зареєстровано за юридичною особою - ООО «БИЗНЕС ИНВЕСТ ПЛЮС» (дані вказані російською мовою, що відповідає інформації наявній у КП «БТІ» ОМР), код ЄДРПОУ 37009700, дата реєстрації 27.04.2010.

Станом на 25.04.2022, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, за адресою: АДРЕСА_2, отримати не можливо, у зв`язку з призупиненням доступу до реєстрів.

Так, в ході виконання доручення у кримінальному провадженні, проведено оперативні заходи, якими встановлено групу осіб, що представляючись співробітниками служби безпеки банків, використовуючи мережу Інтернет та заздалегідь підготовлені мовні модулі (скрипти), заволодівають коштами громадян. В обладнаних офісних приміщеннях під «колл-центри», наймані працівники здійснюють телефонні дзвінки за кордон, використовуючи Sip-телефонію, з метою конспірації своєї злочинної діяльності. Свою діяльність встановленні «колл-центри» здійснюють на території міста Одеса, за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , приміщення АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 .

На даний час, у органу досудового розслідування, є достатні підстави вважати, що за вказаною адресою, можуть знаходитись предмети та речі, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення,.

Згідно ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК України, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ч. 3 ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відтак, доводи клопотання повинні бути належним чином обґрунтовані і підтверджені долученими до клопотання документами.

Аналізуючи викладене, та виходячи з обставин вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування заявленого клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 233, 234 КПК України, слідчий суддя вважає, що наявні правові підстави для проведення обшуку за місцем фактичного знаходження офісу «колл-центру», в якому вчиняється кримінальне правопорушення, а саме на третьому поверсі в бізнес центрі «Наполеон», за адресою: АДРЕСА_2.

Відтак, клопотання слідчого про проведення обшуку є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При цьому, слідчий суддя вважає, що клопотання про проведення обшуку в частині вилучення грошових коштів здобутих злочинним шляхом та інших речей, які можуть мати відношення до вчинення протиправної діяльності та інших предметів та документів, не підлягає задоволенню, оскільки органом досудового розслідування, всупереч вимогам п. 7 ч. 3 ст. 234 КПК України, в клопотанні зроблено загальне посилання про відшукання вказаних речей без зазначення їх індивідуальних ознак. У випадку вилучення вказаних предметів, які орган досудового розслідування вважатиме здобутими злочинним шляхом, останній не позбавлений можливості звернутися до слідчого судді з клопотанням про їх арешт, довівши наявність обставин, визначених ч. 2 ст. 167 КПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 223, 234, 235, 309, 532, 534 Кримінального процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019000000000374 від 24.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України - задовольнити частково.

Надати дозвіл старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_3 , а також слідчим що входять до слідчої групи у кримінальному провадженні № 12019000000000374 від 24.04.2019, на проведення обшуку за місцем фактичного знаходження офісу «колл-центру», в якому вчиняється кримінальне правопорушення, а саме на третьому поверсі в бізнес центрі «Наполеон», за адресою: АДРЕСА_2, з метою виявлення та вилучення предметів та речей, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: мобільні телефони, в яких встановлені додатки (месенджери для обміну злочинною інформацією), а саме Viber, WhatsApp, Telegram та інші; ноутбуки, планшети, комп`ютерна техніка, серверне обладнання, магнітні та електронні носії інформації; з`ємні жорсткі диски, флеш-накопичувачі, оптичні диски на яких може міститись інформація щодо функціонування веб-ресурсів для заволодіння коштами шахрайським шляхом; банківські картки на які зараховувались кошти здобуті злочинним шляхом; сім-картки, які використовувались для отримання ідентифікаторів доступу до електронних платіжних систем; бухгалтерська, фінансово-господарська та інша документація щодо провадження незаконної діяльності та подальшого виведення у легальний обіг грошових коштів, отриманих під час цієї діяльності, записів так званої неофіційної («чорної») бухгалтерії, записних книжок, нотатків, чорнових записів, які містять таку інформацію; ключів доступу до систем Інтернет-банкінгу; списків осіб, задіяних у даній діяльності; документів щодо права доступу до мереж зв`язку та глобальної мережі Інтернет, оплати за їх використання; систем відео,- аудіоконтролю, що побудовані на основі відеокамер та мікрофонів, серверів, на які передається та записується інформація; рекламна продукція.

Визначити строк дії ухвали до 03.06.2022 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.05.2022
Оприлюднено12.05.2023
Номер документу104263938
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —757/10435/22-к

Ухвала від 03.05.2022

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Хайнацький Є. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні