Рішення
від 26.04.2022 по справі 389/2530/21
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27.04.2022 ЄУН 389/2530/21

провадження № 2/389/551/21

Р І Ш Е Н Н

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2022 року Знам`янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Українського В.В.

за участю секретаря судового засідання Гой І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у приміщенні суду у місті Знам`янка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Знам`янська міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСББ «ЧАЙКОВСЬКОГО-34» та Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янська міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання права власності на прибудову до квартири, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить винести рішення, яким визнати право власності на прибудову до квартири АДРЕСА_1 лоджію площею 9,0 м.кв.

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 18 січня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Знам`янського міського нотаріального округу Кіровоградської області Гріцик Н.М., зареєстрований в реєстрі за № 15, я являюсь власником квартири АДРЕСА_1 . Після купівлі квартири він звернувся до голови Знам`янської міської ради із клопотанням про надання дозволу на прибудову лоджії до вказаної квартири, яка розташована на першому поверсі трьохповерхового будинку. Для прибудови лоджії позивачу виділена земельна ділянка, 10 вересня 2003 року після прибудови лоджії до технічного паспорту на квартиру були внесені зміни, куди додана лоджія розміром 9,0 кв.м. При спробі реалізувати квартиру з`ясувалося, що позивач вважається власником лише матеріалів та обладнання, яке було використане в процесі будівництва лоджії.

Начальник Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Кіровоградській області повідомила позивача, що статтею 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту прийняття його до експлуатації, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності підлягає державній реєстрації. До цього часу особа вважається власником лише матеріалів, обладнання тощо, яке було використане в процесі будівництва. Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою КМУ № 461 від 13.04.2011, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта. Виходячи з обставин викладених в запиті, набуття права власності на об`єкти будівництва в даному випадку можливо в судовому порядку.

Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить розглядати справу без його участі, вимоги позову підтримав та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, поважних причин своєї неявки суду не повідомив і від нього не надійшло заяви про відкладення розгляду справи, відзив не подавав.

Представник третьої особи Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янська міської ради Кропивницького району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, але надав пояснення по справі відповідно до якого заперечив проти задоволення позовних вимог та просить проводити розгляд справи без його участі. Заперечення мотивував тим, що ОСОБА_1 не надав доказів щодо отримання земельної ділянки для здійснення добудови до квартири, а саме лоджії. Крім того, проаналізувавши загальні положення набуття права власності на прибудову відповідно до висновків ВС за ст. 316, ч.4 ст. 357 УК України, зазначив, що у разі, коли прибудова не заважає іншим співвласникам , остання є власністю особи, яка вчиняла прибудову.

Представник третьої особи ОСББ «ЧАЙКОВСЬКОГО-34» в судове засідання також не з`явився, але надав заяву про визнання позовних вимог та просить проводити розгляд справи без його участі.

Враховуючи, що в справі є достатньо матеріалів, які вказують на права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.

Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши у судовому засіданні матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 18 січня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Знам`янського міського нотаріального округу Кіровоградської області Гріцик Н.М., зареєстрований в реєстрі за № 15, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Відповідно до акту відбору ділянки № 3 від 3 червня 2003 року, який підписаний та затверджений міським головою та всіма членами комісії, ОСОБА_1 виділена земельна ділянка для прибудови лоджії до вказаної квартири, яка розташована на першому поверсі трьохповерхового будинку. Після прибудови лоджії, 10 вересня 2003 року до технічного паспорту на квартиру були внесені зміни, куди додана лоджія розміром 9,0 кв.м.

ОСОБА_1 звернувся до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Кіровоградській області із письмовим зверненням про надання роз`яснення його подальших дій для введення прибудови в експлуатацію, так як після отримання зміненого технічного паспорту на квартиру, його ніхто не проінформував про подальші дії для остаточного узаконення прибудови до квартири.

Начальник управління надала роз`яснення, що статтею 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту прийняття його до експлуатації.. якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності підлягає державній реєстрації. До цього часу особа вважається власником лише матеріалів, обладнання тощо, яке було використане в процесі будівництва.

Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою КМУ № 461 від 13.04.2011, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.

Виходячи з обставин викладених в запиті, набуття права власності на об`єкти будівництва в даному випадку можливо в судовому порядку.

Таку саму відповідь надав начальник Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янська міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 145718619 від 16.11.2018, земельна ділянка кадастровий номер 3510600000:50:056:0020 під будинком АДРЕСА_2 та для його обслуговування належить ОСББ «ЧАЙКОВСЬКОГО-34».

Частинами 1, 2 статті 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно ч. 1 ст. 5 ЦПК здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Частиною першоюстатті 15 ЦК Українивизначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першоїстатті 16 ЦК України, частини першоїстатті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Згідно з частиною першоюстатті 316 ЦК Україниправом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно достатті 179 ЦК Україниріччю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов`язки.

Майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки (частина першастатті 190 ЦК України).

Статтею 319 ЦК Українивизначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Згідно ч.1ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зістаттею 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до частини четвертоїстатті 357 ЦК Україниспіввласник житлового будинку, іншої будівлі, споруди може зробити у встановленому законом порядку за свій рахунок добудову (прибудову) без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав. Така добудова (прибудова) є власністю співвласника, який її зробив.

Частиною другоюстатті 383 ЦК Українипередбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно зістаттею 179 ЖК Української РСРкористування будинками державного й громадського житлового фонду, а також приватного житлового фонду та утримання їх здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями.

У пункті 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45, передбачено, що власник наймач (орендар) приміщень житлових будинків має право на: переобладнання та перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку. До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Враховуючи вищевикладене, те, що позивачем здійснено прибудову до квартири у вигляді лоджії на виділеній для цього земельній ділянці, що не призвело до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушило санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку, така добудова є власністю особи, яка її зробила, власник земельної ділянки не заперечує пороти задоволення позовних вимог, іншим чином вирішити дане питання позивачем не представляється можливим, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд,-

УХ В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на прибудову до квартири АДРЕСА_1 лоджію площею 9,0 м.кв.

Судовий збір віднести на рахунок позивача.

На рішеннясуду можебути поданаапеляційна скаргадо Кропивницькогоапеляційного судупротягом тридцятиднів здня йогопроголошення черезЗнам`янськийміськрайонний судКіровоградської області.Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач Знам`янська міська рада Кропивницького району Кіровоградської області місце знаходження м. Знам`янка Кропивницького району Кіровоградської області вул. М.Грушевського, 19, код ЄДРПОУ 32986436.

Третя особа ОСББ «ЧАЙКОВСЬКОГО-34» місце знаходження м. Знам`янка Кропивницького району Кіровоградської області вул. Чайковського,34 кв.3, код ЄДРПОУ 40451917.

Третя особа Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янська міської ради Кропивницького району Кіровоградської області місце знаходження м. Знам`янка Кропивницького району Кіровоградської області вул. М.Грушевського, 19.

Повний текст рішення складений 05.05.2022.

Суддя В.В.Український

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.04.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104270022
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: спори про самочинне будівництво

Судовий реєстр по справі —389/2530/21

Рішення від 26.04.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Рішення від 26.04.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 17.04.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 03.09.2021

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні