Рішення
від 12.05.2022 по справі 128/531/22
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/531/22

РІШЕННЯ

Іменем України

13 травня 2022 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Ганкіної І.А.,

при секретарі Бутіній Г.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради (Стадницький старостинський округ) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

Встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Вінницької міської ради (Стадницький старостинський округ) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його двоюрідна сестра ОСОБА_2 в с. Малі Крушлинці Вінницького району. Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,2138 га, з кадастровим номером 0520683500:01:004:0119, що розташована на території Малокрушлинецької сільської ради, яка належала спадкодавиці згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №4792 виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину від 29.11.1999 р. за №2-1175. Вказує, що він є спадкоємцем третьої черги по праву представлення в порядку спадкування за законом. Інших спадкоємців за законом не має. Пояснює, що він спадщину прийняв шляхом звернення в Вінницьку району нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті двоюрідної сестри ОСОБА_2 у встановлений законом строк. 3 жовтня 2007 році рішенням Вінницького районного суду встановлено факт родинних відносин, а саме, що спадкоємцем за законом третьої черги по праву представлення після смерті моєї двоюрідної сестри ОСОБА_2 є він позивач по справі. 15 грудня 2008 року рішенням Вінницького районного суду визнано за ним ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 до дня її смерті. З оформленням земельної ділянки позивач звернувся в нотаріальну контору. Але отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку в нотаріальній конторі позивач не має можливості так, як втрачений державний акт на право власності на земельну ділянку та відповідно до даних Державного земельного кадастру, інформацію про земельну ділянку площею 2,2138 га з кадастровим номером 0520683500:01:004:0119 (земельна частка (пай) №593, внесено до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди ТОВ «Ольга» на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення-невитребуваних (непереоформлених) земельних часток (паїв) на території Малокрушлинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. Вважає, що дані відомості були помилково внесені, як не витребувана земельна ділянка при виготовлені технічної документації при присвоєні кадастрового номеру земельній ділянці, яка раніше належала ОСОБА_2 згідно державного акту про право власності на земельну ділянку серії ВН №4792 площею 2,2138 гектарів в межах згідно з планом, що розташована на території Малокрушлинецької сільської ради, цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину від 29.11.1999 р. за №2-1175.

З огляду на вищевикладене позивач звернувсь зданим позовомдо суду,яким проситьвизнати право власності в порядку спадкування за законом.

В судове засідання сторони не з`явились, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі.

Позивач ОСОБА_1 подав суду заяву згідно якої позов підтримує в повному обсязі та просять його вимоги задовольнити, змін та доповнень не має, справу просять слухати за його відсутності.

Відповідач Вінницька міська рада в особі представника Сінкевич Л.О. подала заяву про слухання справи за їх відсутності, при розгляді справи покладаються на думку суду.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку сторін, викладену у письмових заявах, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 в с. Малі Крушлинці Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.01.2022 року виданого повторно (а.с.7).

Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,2138 га, з кадастровим номером 0520683500:01:004:0119, що розташована на території Малокрушлинецької сільської ради, яка належала спадкодавиці згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №4792 виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину від 29.11.1999 р. за №2-1175 (а.с.12).

Відповідно до довідки № 1066 від 25.11.2021 року виданої Стадницьким старостинським округом, що ОСОБА_2 за життя до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).

Земельна ділянка площею 2,2138 гектарів в межах згідно з планом, що розташована на території Малокрушлинецької сільської ради, з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що за життя належала ОСОБА_2 під забороною чи арештом не перебуває (а.с.13).

03 жовтня 2007 року рішенням Вінницького районного суду встановлено факт родинних відносин, а саме, що спадкоємцем за законом третьої черги по праву представлення після смерті ОСОБА_2 є ОСОБА_1 (а.с.8).

15 грудня 2008 року рішенням Вінницького районного суду Вінницької області визнано за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 до дня її смерті (а.с.22-23).

З оформленням земельної ділянки ОСОБА_1 звернувся в нотаріальну контору, але отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку в нотаріальній конторі не має можливості так, як втрачений державний акт на право власності на земельну ділянку та відповідно до даних Державного земельного кадастру, інформацію про земельну ділянку площею 2,2138 га з кадастровим номером 0520683500:01:004:0119 (земельна частка (пай) №593, внесено до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди ТОВ «Ольга» на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення- невитребуваних (непереоформлених) земельних часток (паїв) на території Малокрушлинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, що підтверджується постановою нотаріуса №217/02-31від 05.02.2022 р., відповідь ДЗК від 29.11.2021р. (а.с. 17, 16).

За змістом ст.13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Відповідно дост. 368 ЦК України, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Згідно дост. 370 ЦК України, у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Відповідно дост.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ч.1ст.1226 ЦК Україничастка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Відповідно до ч.5ст.1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За ст. 328 ЦК України, відповідно до якої право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтею 16 Цивільного кодексу Українивизначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зіст.1217 ЦК Україниспадкування майна померлого громадянина може здійснюватися за законом чи за заповітом.

Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від спадкодавця до спадкоємців, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

За 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку , встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Частинами 1-3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець зазаповітом чиза закономмає правоприйняти спадщинуабо неприйняти її. Недопускається прийняттяспадщини зумовою чиіз застереженням. Спадкоємець,який постійнопроживав разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,вважається таким,що прийнявспадщину,якщо протягомстроку,встановленого статтею1270цього Кодексу,він незаявив провідмову віднеї.

Відповідно до вимог статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини .

Стаття 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно дост. 1261 ЦК України-перша черга спадкоємців за законом-у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об`єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.

Тобто, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що на теперішній час дійсно існують перешкоди для оформлення позивачами спадкових прав у нотаріальному порядку і за таких обставин визнання права власності на майно в порядку спадкування є компетенцією суду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 16, 1216, 1218, 1264, 1266, 1268, 1276 ЦК України, ст.ст. 2,11,12,13,206,247,263,264,265,355 ЦПК України, суд.-

Вирішив:

Позов задовольнити.

Визнатиза ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 2,2138 гектарах в межах згідно з планом, що розташована на території Малокрушлинецької сільської ради, кадастровий номер 0520683500:01:004:0119 та раніше належала ОСОБА_2 згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №4792 зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №229 від 30 березня 2002 року на підставі свідоцтва про право на спадщину від 29.11.1999 р. за №2-1175.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст судового рішення виготовлено 13.05.2022.

Учасники провадження:

позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;

відповідач Вінницька міська рада, адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 59, Вінницької області.

Суддя І.А. Ганкіна

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.05.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104285012
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —128/531/22

Рішення від 12.05.2022

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Ганкіна І. А.

Ухвала від 10.04.2022

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Ганкіна І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні