23.02.2022 Єдиний унікальний номер 205/9802/20
Єдиний унікальний номер судової справи 205/9802/20
Номер провадження 2/205/1298/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2022 року
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі головуючого судді Остапенко Н.Г., за участю секретаря судового засідання Шевцової М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 205/9802/20 за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2020 року об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» звернулося до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 06 квітня 2016 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі протоколу №1 від 06 березня 2016 року установчих зборів багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» (далі - ОСББ).
Відповідно до Статуту ОСББ метою створення об`єднання є забезпечення і захист співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання здійснює власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Завданням та предметом діяльності ОСББ відповідно до його Статуту є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_2 , які не виконують обов`язків співвласника, що ставить під загрозу життєдіяльність усього будинку, адже розмір внеску в ОСББ розрахований з урахуванням розміру квартири відповідачів, про що зазначається у всіх протоколах ОСББ, де чітко зазначається площа квартир. На даний момент у відповідачів перед ОСББ утворилась заборгованість в сумі 7561,78 грн.
На підставівикладеного позивачпросить стягнутисолідарно звідповідачів заборгованістьу розмірі8155,96грн.,яка складаєтьсяіз заборгованостіпо внескаму розмірі7561,78грн.,інфляційних втратв сумі 427,38коп. татрьох відсоткирічних всумі 309,67коп.
Заочним рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 05 березня 2021 року позовні вимоги ОСББ «Гідропаркова 15» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задоволено.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 20 жовтня 2021 року заочне рішення скасовано, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
28 листопада 2021 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, у якій просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість по внескам та платежам за період з січня 2018 року по вересень 2021 року в розмірі 9835,54 грн., позовні вимоги в частині стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат залишити без розгляду.
Від представника позивача ОСОБА_3 надійшла заява, в якій просив розгляд справи проводити в його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Від відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшла заява, в якій просили закінчити розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали в частині стягнення заборгованості в розмірі 8524,06 грн.
У ході судового розгляду встановлено, що 06 квітня 2016 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» (далі - ОСББ, Об`єднання), створене співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , та яке діє на підставі статуту. Місцезнаходження об`єднання: м. Дніпро, вул. Гідропаркова, 15 (а.с.28-31).
Відповідно до Статуту ОСББ метою створення об`єднання є забезпечення і захист співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання здійснює власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Завданням та предметом діяльності Об`єднання, відповідно до його Статуту є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (а.с.13-27).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності б/н від 10.07.2008 року, виданого Управлінням житлового господарства Дніпропетровської міської ради, на праві приватної власності належить Ѕ частка квартири АДРЕСА_2 , загальна площа якої складає 64,1 кв.м (житлова 44,9 кв.м), а ОСОБА_2 належить Ѕ частка вищезазначеної квартири на підставі свідоцтва про право власності б/н від 10.07.2008 року, виданого Управлінням житлового господарства Дніпропетровської міської ради (а.с.37).
Відповідно дост. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Отже, відповідачі є співвласниками багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Статуту ОСББ сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири, що перебувають у його власності.
Відповідно до Протоколу №2 від 14 травня 2017 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис та розмір внесків на утримання будинку в розмірі 2,50 грн./м2 загальної площі, який діє з 01.07.2017 року (а.с.38).
Згідно з протоколом №2 від 26 червня 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис на 2018 рік та розмір внесків на утримання будинку в розмірі 4,00 грн./м2 загальної площі, який діє з 01.07.2018 року (а.с.39).
Таким чином, розмір внеску на утримання будинку за квартиру, загальна площа якої складає 64,1 кв.м, до липня 2018 року становить 160,25 грн., а з липня 2018 року - 256,40 грн.
Відповідно до ч.2ст.382 ЦК Україниусі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч.1ст.385 ЦК Українивласники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Згідно з ч.1ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч.2ст. 509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 ЦК України.
Відповідно до п.5 та п.10 ч.1ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 2ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч.ч.1-3ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно дост. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно дост. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі № 922/3087/17 і залишається незмінною.
Згідност. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідност. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
На підставіст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Аналогічна правові позиції викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2020 року по справі № 910/6471/18 та постанові Верховного Суду від 11.05.2018 року по справі № 922/3087/17.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 22.02.2018 № 910/13182/17 та від 22.02.2018 № 910/11312/17 при розгляді справ за позовами ОСББ про стягнення заборгованості по сплаті внесків, Верховний Суд зазначив про те, що обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг (централізованого опалення) щодо нього входять до окладу витрат на управління багатоквартирним будинком та, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно зіст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
У відповідності до ст.ст.526,530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином та у встановлені строки відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок неналежного виконання відповідачами свого обов`язку щодо сплати витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, у відповідачів утворилась заборгованість. Згідно з розрахунком, наданим позивачем та не спростованим відповідачами, заборгованість відповідачів станом на за період з січня 2018 року по вересень 2021 року зі сплати внесків становить 9835,54 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідачі заявили клопотання про застосування строку позовної давності, яка обґрунтована тим, що при зміні періоду стягнення позивачем не було враховано трирічний строк позовної давності.
Главою 19 ЦК Українивизначено строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, тобто позовну давність.
Загальний строк позовної давності3 роки (ст. 257 ЦК України).
Порядок відліку позовної давності наведено уст. 261 ЦК, зокрема, відповідно до ч. 1 цієї статті перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
В даному випадку, строк позовної давності щодо платежу по внескам на утримання будинку за січень 2018 року почався в лютому 2018 року. З позовом ОСББ звернулося 11 грудня 2020 року.
Отже, строк позовної давності щодо стягнення заборгованості по внесках за період з січня 2018 року по вересень 2021 року станом на дату звернення з позовом до суду не сплив.
Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд керується статтями133та141 ЦПК України.
Відповідно дост. 141 ЦПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Враховуючи, що позовна заява підлягає задоволенню, з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь позивача підлягає стягненню сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2102,00 грн., тобто по 1051,00 грн. з кожного.
Також позивачем подано заяву про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 2500 грн.
Відповідачі письмово заперечували проти стягнення з них судових витрат.
У відповідності дост. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 2 500 грн. позивачем надано: договір № 01 про надання професійної правничої допомоги від 09 листопада 2020 року (а.с.8-11), свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю (а.с.7), платіжні доручення про сплату 1700 грн. від 11 листопада 2020 року та 800 грн. від 15 грудня 2021 року.
Однак, оскільки вказані докази не підтверджують, що позивач, який є юридичною особою, поніс витрати на правову допомогу в розмірі 2500 грн. саме у зв`язку з розглядом даної справи, а позивачем не надано детального опису робіт (наданих послуг), акту виконаних робіт за вказаним договором, суд дійшов висновку про недоведеність судових витрат позивача на професійну правничу допомогу в розмірі 2500 грн.
Враховуючи викладене, за відсутності належних доказів у суду відсутні правові підстави для стягнення 2500 грн. на професійну правничу допомогу з відповідачів.
На підставі викладеного, керуючисьЗаконом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.ст.261, 382, 385, 526, 530 ЦК України, ст.ст.4,12,13,76-82,133,137, 141,258,263 - 265, 284 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» (ЄДРПОУ: 40400375, місцезнаходження: 49018, м. Дніпро, вул. Гідропаркова,15) заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання за період з січня 2018 року по вересень 2021 року в сумі 9835,54 грн. (дев`ять тисяч вісімсот тридцять п`ять гривень 54 копійки).
Стягнути в рівнихчастках з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гідропаркова 15» судовий збір в розмірі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок), тобто по 1051грн.(однатисяча п`ятдесятодна гривня00копійок) з кожного.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.Г.Остапенко
Суд | Ленінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104288384 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Дніпропетровська
Остапенко Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні