ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.05.2022м. СумиСправа № 920/29/22
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/29/22
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Техно-Транс (проспект Курський, буд. 18 А, м. Суми, 40020),
про стягнення 201 920 грн 00 коп.,
УСТАНОВИВ:
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь 201 920 грн 00 коп. штрафу за невірно визначену масу вантажу в залізничній накладній № 37801537 у вагоні № 63549794.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2022, справу призначено до розгляду судді Вдовенко Д.В.
Ухвалою від 10.01.2022 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/29/22, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Згідно зі ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Ухвала від 10.01.2022, яку суд надіслав відповідачу за місцезнаходженням, отримана останнім 17.01.2022, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідач не подав відзиву на позовну заяву у встановлений судом в ухвалі від 10.01.2022 строк, не подав будь-яких заяв чи клопотань.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану з 24.02.2022, веденням бойових дій на території Сумської області, зміною територіальної підсудності судових справ Господарського суду Сумської області розпорядженням Голови Верховного Суду від 22 березня 2022 року №12/0/9-22, суд вирішує справу за наявними матеріалами після припинення бойових дій на території Сумської області та відновлення територіальної підсудності із 25 квітня 2022 року згідно з розпорядженням Голови Верховного Суду від 22.04.2022 № 25/0/9-22.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до накладної № 37801537, у серпні 2021 року зі станції Коломия регіональної філії Львівська залізниця відповідачем здійснено відправлення вагону № 63549794 на станцію Маріуполь-Сортувальний регіональної філії Донецька залізниця з вантажем Брухт чорних металів.
26.08.2021 на станції Маріуполь-Сортувальний регіональної філії Донецька залізниця, на підставі ст. 24 Статуту залізниць України та Акту № 450003/806 від 21.08.2021 попутної станції Нижньодніпровськ-Вузол регіональної філії Придніпровська залізниця, проведено контрольне комісійне зважування вагону № 63549794, під час якого виявлено, що вказана вантажовідправником у накладній маса вантажу не відповідає дійсній масі. Різниця між масою нетто по накладній та масою нетто при перевірці становить 650 кг (надлишок). За наслідками переважування складено комерційний акт № 485604/1121 від 26.08.2021.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач просить стягнути з відповідача (вантажовідправника вантажу) штраф у розмірі 201 920 грн 00 коп., нарахований за неправильно зазначену у залізничній накладній №37801537 масу вантажу відповідно до ст. 122, 118 Статуту залізниць України.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є, договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно з ч. 5, 6 ст. 306 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка кореспондується зі ст. 908 ЦК України, перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів (вибухових речовин, зброї, отруйних, легкозаймистих, радіоактивних та інших небезпечних речовин тощо) визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
У статті 5 Статуту залізниць України зазначено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує, зокрема, Правила перевезення вантажів. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов`язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Статтею 6 Статуту залізниць України та п. 1.2 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 встановлено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Відповідно до ст.ст. 22, 23, 24 Статуту залізниць України, за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов`язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов`язується сплатити за перевезення встановлену плату.
Відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
Вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній.
Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Статтею 37 Статуту залізниць України визначено, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Загальна маса вантажу визначається шляхом зважування на вагах або підрахуванням маси на вантажних місцях за трафаретом чи стандартом. Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.
Відповідно до п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення (ст. 7, 9, 13, 22, 24, 37, 39 Статуту), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 року № 644, загальна маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом. Спосіб визначення маси вантажу і тип ваг відправник зобов`язаний зазначити в накладній.
Згідно з п. 22 Правил видачі вантажів (ст. 35, 42, 46, 47, 48, 52, 53 Статуту) затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 р. № 644, перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Відповідно до статей 118, 122 Статуту залізниць України, за неправильно зазначену у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі п`ятикратної провізної плати за всю відстань.
Штраф підлягає стягненню за факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв`язку з цим збитки.
За приписами ст. 129 Статуту залізниць України, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин, як невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Залізниця зобов`язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.
Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами. Правила складання актів (стаття 129 Статуту), затверджені наказом Міністерства транспорту України від 28 травня 2002 р. № 334, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 8 липня 2002 р. за № 567/6855.
З накладної № 37801537 суд встановив, що вантаж завантажено у вагон № 63549794 вантажовідправником (відповідачем); маса вантажу складає 56840,00 кг, визначена відправником на вагонних вагах (150 т); правильність внесених у накладну відомостей засвідчено відправником (графи 19, 24, 26, 28, 55).
Відповідно до комерційного акта № 485604/1121 від 26.08.2021, під час комерційного огляду 26.08.2021 було виявлено, що вагон прибув у справному технічному стані; течі вантажу на станції Маріуполь-Сортувальний регіональної філії Донецька залізниця немає, поглиблень немає, покриття та маркування не порушене, що відповідає попутному комерційному акту № 450003/806 від 21.08.2021 станції Нижньодніпровськ-Вузол регіональної філії Придніпровська залізниця.
Контрольне зважування вагону № 63549794 було проведене на справних 150тн електронних тензометричних вагонних вагах № 14 станції Сартана-2 регіональної філії Донецька залізниця з повною зупинкою вагона (профілактичне обслуговування 11.05.2021, що підтверджується технічним паспортом засобу вимірювальної техніки, а.с. 16-19). Вага визначена відправником на вагонних вагах: брутто не вказано, тара 22260 кг, нетто 56840 кг; фактично, при контрольному зважуванні вагону: брутто 79750 кг, тара 22260 кг, нетто 57490 кг, що більше ваги, вказаної у документі на 650 кг.
Переважування вантажу проведено у присутності заст. ДС Бондаренко С.О., ДСІ Іорданової М.А., аг.ком. Кисленко Т.М., пр-зд з-да Марцевої Т.В. Посада завідуючого вантажного двору за штатом відсутня.
Комерційний акт № 485604/1121 від 26.08.2021 за формою та змістом відповідає вимогам чинного законодавства України, складений та підписаний повноважними особами, містить інформацію про відправника та одержувача вантажу, на ньому проставлено штемпель станції Маріуполь Сорт. Донецької Залізниці, а також детально описано відомості про вагон, його вантажопідйомність, технічний стан, спосіб визначення маси вантажу, обставини, за яких виявлено порушення (розділи А, Б, В, Г, Ґ, Д).
Докази на підтвердження недостовірності зазначеного акта в матеріалах справи відсутні, відповідачем не подані.
Враховуючи неправильне зазначення відповідачем маси вантажу у залізничній накладній, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених законодавством України, для покладення на відповідача як вантажовідправника відповідальності у вигляді штрафу відповідно до ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України.
Згідно з накладною № 37801537, провізна плата за вагон від станції Коломия регіональної філії Львівська залізниця АТ Українська залізниця до станції Маріуполь-Сортувальний регіональної філії Донецька залізниця становить 40384 грн. 00 коп (графа 31).
Суд встановив, що штраф нарахований позивачем відповідачу у розмірі п`ятикратної провізної плати за всю відстань відповідно до ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України - в сумі 201920 грн. 00 коп.
З огляду на викладене, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 201920 грн. 00 коп. штрафу за невірно визначену масу вантажу в залізничній накладній № 37801537.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Техно-Транс (проспект Курський, буд. 18 А, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 38724350) на користь Акціонерного товариства Українська залізниця (вул. Єжи Гедройця, буд. 5, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця (вул. Привокзальна, буд. 22, м. Лиман, 84404, код ЄДРПОУ 40150216) 201920 грн 00 коп. штрафу, 3028 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4.Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 13.05.2022.
СуддяД. В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104291436 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні