Ухвала
від 13.05.2022 по справі 152/377/22
ШАРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 152/377/22

1-кс/152/73/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2022 року м.Шаргород

Слідчий суддя Шаргородського районного суду Вінницької області

- ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

особи, що звернулася зі скаргою ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шаргород скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого щодо невнесення відповідних відомостей про правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

у с т а н о в и в :

29 березня 2022 року ОСОБА_3 звернувся до начальника СВ відділення поліції № 2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області із заявою про вчинення посадовими особами Жмеринського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України. 10 травня 2022 року заявником отримано лист начальника відділення поліції № 2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 від 14 квітня 2022 року, з якого слідує, що за результатами нібито ретельної перевірки було встановлено, що ознаки кримінального правопорушення в даному випадку відсутні, у зв`язку із чим розгляд звернення здійснено на підставі Закону України «Про звернення громадян». ОСОБА_3 зазначає, що уповноваженою особою відомості про вчинення посадовими особами Жмеринського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України, до Єдиного реєструдосудових розслідувань не вносились, розслідування не розпочиналось. Така бездіяльність слідчого є грубим порушенням норм статті 214 КПК України. Так, вимоги статті 214 КПК України не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження. ОСОБА_3 просив зобов`язати уповноважену особу ВП № 2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань його заяву від 29 березня 2022 року про вчинення посадовими особами Жмеринського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України.

В судовому засіданні особа, що звернулася зі скаргою ОСОБА_3 , скаргу підтримав, посилаючись на обставини, викладені у ній, просив її задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання з`явився також слідчий відділення поліції №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 в якості представника відділення. На запитання слідчого судді повідомив, що ніякого відношення до звернення громадянина ОСОБА_3 він не має, участь в його опрацюванні як слідчий не брав, процесуальних рішень не приймав. Оскільки в слідчого ОСОБА_5 було відсутнє доручення, видане начальником відділення поліції №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, яке б уповноважувало конкретно цього слідчого представляти в судовому засіданні відділення поліції №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області під час розгляду цієї скарги, то слідчий суддя не допустив його участь в судовому засіданні.

Заслухавши особу, що звернулася зі скаргою та дослідивши матеріали перевірки по заяві ОСОБА_3 приходить до такого.

Як видно з матеріалів перевірки повідомлення №774 від 29 березня 2022 року, ОСОБА_3 звернувся до начальника СВ Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області із заявою про вчинення кримінального правопорушення та просив внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення посадовими особами Жмеринського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України; провести по справі об`єктивне, повне та всебічне досудове розслідування, спрямоване на встановлення всіх обставин справи, встановити особу чи коло осіб, причетних до вчинення вказаного правопорушення, яких притягнути до встановленої діючим законодавством відповідальності та вжити заходів щодо захисту його прав і законних обов`язків; визнати заявника та його дружину ОСОБА_6 потерпілими по справі та допитати їх; оголосити винним про підозру, скерувати справу для розгляду по суті до суду та повідомити його як заявника про закінчення досудового розслідування.

29 березня 2022 року старший інспектор черговий ВП №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_7 доповів рапортом начальнику ВП №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_8 про отримання заяви ОСОБА_3 від 29 березня 2022 року. Цього ж дня, згідно з резолюцією начальника ВП №2, даний рапорт був направлений для організації розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» ОСОБА_9

14 квітня 2022 року, за №1254/217/02-2022 начальником відділення поліції №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_10 , ОСОБА_3 надано відповідь, про те, що за результатами попереднього розгляду матеріалів перевірки за його заявою встановлено, що ознаки кримінального правопорушення в даному випадку відсутні, тому для внесення вказаної події до Єдиного реєстру досудових розслідувань немає підстав. Цей лист ОСОБА_3 отримав лише 10 травня 2022 року.

Відповідно достатті 2КПК України завданнями кримінального провадження, є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

За приписами частини першої статті 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України на досудовому розслідуванні може бути оскаржена, зокрема, бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,

Згідно зістаттею 304 КПК України,скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбаченічастиною першою статті 303цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Відповідно достатті 214 КПК Українислідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Згідно з частиною другою статті 9 КПК України слідчий зобов`язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 глави 3 Розділу І «Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення», затвердженого наказом Генерального прокурора від 30 червня 2020 року № 298, унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме: про заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення вносяться відомості у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України. Тому заява про вчинення кримінального правопорушення від 29 березня 2022 року повинна була бути невідкладно, але не пізніше 24 годин, з часу подання заяви, опрацьована з внесенням відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування по ній.

Законне вказує на наявність«складу злочину» як обов`язкову умовупри внесенні відомостей до ЄРДР. Щоб внести відомості до ЄРДР достатньо, щоб заява містила «ознаки злочину».

Європейський суд акцентує увагу, на проведенні ефективного офіційного розслідування кримінальних справ, чим висловлює сталу позицію, вказуючи у своїх рішеннях на те, що згідно з мінімальними критеріями ефективності, які Суд визначив у своїй практиці, таке розслідування має бути незалежним, безстороннім і підлягати громадському контролю, а компетентні органи повинні діяти зі зразковою ретельністю та оперативністю. Розслідування має бути ретельним.Це означає, що органи влади завжди повинні добросовісно намагатись з`ясувати, що трапилось, і не покладатися на поспішні та необґрунтовані висновки для закриття кримінальної справи або використовувати такі висновки як підставу для своїх рішень.Вони повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, зокрема, показання свідків та висновки судових експертиз тощо. Будь-який недолік розслідування, який підриває його здатність встановлення причини або винних осіб, створюватиме небезпеку недотримання цього стандарту (рішення у справах "Ніконенко проти України" від 14 листопада 2013 року).

Крім цього, відповідно до частини третьої статті 214 КПК України здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Тобто слідчий об`єктивно позбавлений можливості вчиняти слідчі дії поза межами досудового розслідування та з`ясовувати наявність чи відсутність складу кримінального правопорушення.

Згідно зі статтею 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути, зокрема про зобов`язання вчинити певну дію.

За таких обставин доходжу висновку, що скаргу слід задовольнити, зобов`язавши уповноважену особувідділення поліції№2Жмеринського РВПГУНП уВінницькій області відповідно до вимог статті 214 КПК України внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування щодо фактів викладених у заяві ОСОБА_3 від 29 березня 2022 року.

Керуючись статтями 303, 304, 306, 307, 370, 371, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

п о с т а н о в и в :

Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого щодо невнесення відповідних відомостей про правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити.

Зобов`язати уповноважену особу ВП № 2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву ОСОБА_3 від 29 березня 2022 року про вчинення посадовими особами Жмеринського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України.

Ухвала не може бути оскаржена.

Слідчий суддя ОСОБА_11

СудШаргородський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення13.05.2022
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу104291831
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —152/377/22

Ухвала від 24.10.2022

Кримінальне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Роздорожна А. Г.

Ухвала від 24.10.2022

Кримінальне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Роздорожна А. Г.

Ухвала від 21.10.2022

Кримінальне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Роздорожна А. Г.

Ухвала від 13.05.2022

Кримінальне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Роздорожна А. Г.

Ухвала від 12.05.2022

Кримінальне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Роздорожна А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні