Справа № 576/315/22
Провадження № 2/576/148/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2022 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді: Сапона О.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального оптово-роздрібного підприємства „Глухівський міжрайонний аптечний склад про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,-
В С Т А Н О В И В:
11 лютого 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що з 01.02.2000 року по 29.10.2021 року вона працювала на посаді спочатку бухгалтера, а потім головного бухгалтера комунального оптово-роздрібного підприємства „Глухівський міжрайонний аптечний склад (далі КОРП „Глухівський міжрайонний аптечний склад). Однак, при звільненні її з роботи відповідач не провів із нею розрахунок і не виплатив їй заборгованість по заробітній платі в сумі, посилаючись на відсутність грошових коштів. В повній мірі дана заборгованість в сумі 22926 грн. була виплачена лише 08 лютого 2022 року. Вважає, що є всі підстави для стягнення її середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку, тобто з 30.10.2021 року по 07.02.2022 року в сумі 21549,20 грн., які позивач просить стягнути з відповідача, в тому числі податки, збори та обов`язкові платежі.
Ухвалою суду від 15 лютого 2022 року відкрито спрощене провадження у даній справі. Цього ж дня ухвала про відкриття провадження була направлена учасникам справи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач 16 лютого 2022 року отримав копії ухвали про відкриття провадження у справі та позову з додатками. У встановлений судом строк відзив не подав.
За таких обставин суд приходить до висновку про можливість вирішення справи за наявними матеріалами у відповідності до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Так, судом встановлено, що з 01.02.2000 року позивач була прийнята на посаду бухгалтера позивачка ОСОБА_2 працювала на посаді бухгалтера КОРП „Глухівський міжрайонний аптечний склад, а з 11.01.2008 року була переведена на посаду головного бухгалтера підприємства.
29 жовтня 2021 року була звільнені із займаної посади за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.
Станом на 29.10.2022 року заборгованість підприємства перед позивачем по заробітній платі становила 22926 грн., які в повній мірі були сплачені позивачу 08.02.2022 року.
Згідно зіст. 94 КЗпП таст. 1 Закону України «Про оплату праці»заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно дост. 116 КЗпП Українипри звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Статтею 117 КЗпП Українипередбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені встатті 166 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Таким чином, закон покладає на підприємство, установу, організацію обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. У разі невиконання такого обов`язку наступає передбачена статтею 117 КЗпП Українивідповідальність.
Метою такого законодавчого регулювання є захист майнових прав працівника у зв`язку з його звільненням з роботи, зокрема захист права працівника на своєчасне одержання заробітної плати за виконану роботу, яка є основним засобом до існування працівника, необхідним для забезпечення його життя.
Отже, позивач має право на виплату їй середнього заробітку з 30 жовтня 2021 року по 07 лютого 2022 року.
При цьому середній заробіток розраховується відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (далі Порядок).
Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку № 100 середньомісячна заробітна плата визначається, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Абз. 3 п. 3 Порядку № 100 встановлено, що усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки.
Позивача було звільнено у жовтні 2021 року, отже, середньоденна заробітна плата має обчислюватись, виходячи із її заробітної плати без виключення сум відрахування на податки та збори за серпень та вересень 2021 року, поділеної на кількість відпрацьованих днів за цей період.
Заробітна плата ОСОБА_1 за серпень-вересень 2021 року для обчислення середньоденної заробітної плати складає 13310 грн. за 42 робочі дні, відповідно, середньоденна заробітна плата становить 316,90 грн. (13310:42).
Згідно із п. 5 Порядку нарахування виплат у випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної заробітної плати.
Пунктом 8 вказаного Порядку передбачено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин).
Із вищенаведених положень чинного законодавства України вбачається:
1)середня заробітна плата обчислюється виходячи із середньоденної заробітної плати, як визначається діленням заробітної плати, нарахованої без виключення сум відрахування на податки та збори за останні два місяці перед звільненням, на число відпрацьованих робочих днів;
2)нарахування виплат із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи згідно із п. 8 Порядку проводиться шляхом множення середньоденного заробітку на число календарних днів за весь час затримки розрахунку при звільненні згідно ізст. 117 КЗпП України.
Кількість календарних днів за період затримки розрахунку при звільненні з 30.10.2021 року по 07.02.2022 року включно становить 68 днів.
Отже, розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні складає 21549,20 грн. (316,90 грн. х 68 днів).
Враховуючи розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, що становить 21549,20 грн., період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, який становить 68 днів, а також те, що відповідач жодним чином не пояснив та не обґрунтував причин такої затримки, суд вважає співмірним ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат ОСОБА_1 та заявлених нею до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні, і не вбачає підстав для зменшення його розміру.
Крім того, після відкриття провадження в справі, відповідачу були направлені копія позовної заяви разом з доданими до неї документами. Також відповідачу був визначений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов. Але відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав та не скористався своїм правом заперечити проти позову та надати відповідні докази.
Тому, враховуючи, що в цій справі судом були повністю забезпечені права сторін щодо здійснення ними своїх процесуальних прав та обов`язків на засадах змагальності, що встановлено ст. 12 ЦПК України, суд стягнув належні позивачці суми до виплати, виходячи лише із наданих нею документів, оскільки іншого відповідач не спростував і не довів.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 178, 247, 274-279, 263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути із комунального оптово-роздрібного підприємства „Глухівський міжрайонний аптечний склад,розташованого повул.Терещенків,25у м.Глухів Шосткинськогорайону Сумськоїобласті,код ЄДРПОУ30320414,на користь ОСОБА_1 ,проживаючої по АДРЕСА_1 ,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_1 ,середній заробітокза часзатримки розрахункупри звільненніз роботив сумі21549грн.20коп. без виключення сум відрахування на податки та збори.
Стягнути із комунального оптово-роздрібного підприємства „Глухівський міжрайонний аптечний склад на користь держави 992,40 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В.Сапон
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104302892 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Сапон О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні