Справа № 677/203/22
Провадження № 2-о/677/31/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16травня 2022року м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Гладій Л.М.,
за участі секретаря судового засідання Владюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Красилівська міська рада, про встановлення факту проживання із спадкоємцем однією сім`єю -
ВСТАНОВИВ :
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання із спадкоємцем однією сім`єю, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина батька ОСОБА_2 , яка з 2012 року по день смерті постійно проживала із заявником однією сім`єю в АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 постійно проживала із батьком заявника ОСОБА_3 , її цивільним чоловіком по АДРЕСА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . Після цього ОСОБА_2 залишилась одинокою, власної сім`ї, дітей, рідних крім заявника у неї не залишилось. Він є спадкоємцем за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_2 , який прийняв спадщину, так як з 2012 року проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Окрім нього, спадкоємців щодо майна ОСОБА_2 немає.
На даний час оформити спадщину нотаріально він не має можливості, оскільки не може документально підтвердити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 по день смерті останньої в АДРЕСА_1 .
Представник заявника в судовому засіданні вимоги заяви підтримав з викладених у заяві підстав.
Представник заінтересованої особи Красилівської міської ради у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, щодо вимог заяви покладаються на думку суду.
Заслухавши пояснення представника заявника, показання свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 4 ЦПК України).
Статтяст. 15 ЦК Українипередбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст. 315ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту у відповідності до ч. 1 ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» від 30.05.2008 року №7, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що свідчить відповідний актовий запис про смерть № 216 та видане відділом реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції Хмельницькій області свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що свідчить відповідний актовий запис про смерть № 263 та видане Красилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Хмельницький) свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
У відповідності до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Також, відповідно до ст.ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, ч. 2 ст. 1221 Цивільного кодексу України (п. З постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»).
Нерухомим майном, що становить спадщину, відкриту після смерті ОСОБА_2 є земельні ділянки кадастровий номер 6822780400:05:009:0079, площею 2,4224 га та 6822780400:05:005:0133, площею 1,5347 га, що надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За статтею 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу).
Згідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
За правилом ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Постановою приватного нотаріуса від 13 вересня 2021 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, відсутністю документів, що підтверджують факт проживання однією сім`єю із спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Частиною 2ст. 256 ЦПК Українипередбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 9 листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини відповідно дост. 549 ЦК.
Згідно п. 21постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику про спадкування» № 7 від 30.05.2008 рокупри вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, щосім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
У п. 6 рішення від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі ст. 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 4ст. 60 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 61 ЦПК.
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів (ст. 57 ЦПК України).
Частиною 2ст. 59 ЦПК Українипередбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За змістом ч. 4ст. 60 ЦПК Українидоказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підтвердження факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 заявник надав свідоцтво про смерть ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , свідоцтво про своє народження, свідоцтво про право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 , копію домової книги на житловий будинок по АДРЕСА_2 , довідку реєстраційного відділу Красилівської міської ради від 12.10.2021 року № 5572, витяг із спадкового реєстру.
Також свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судовому засіданні вказали, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 2012 року і по день смерті останньої проживали разом, вели спільне господарство. ОСОБА_2 була людиною похилого віку, одинокою, хворіла, потребувала стороннього догляду, а тому ОСОБА_1 здійснював за нею догляд, забезпечував харчами, одягом, ліками.
Суд вважає, що факт проживання позивача однією сім`єю з ОСОБА_2 , з якою він мав спільний бюджет, поділяв місце проживання та побут, має місце, оскільки жодним іншим доказом не спростований, крім того, допитані свідки ОСОБА_5 .. ОСОБА_4 підтверджують цей факт.
З огляду на те, що факт проживання заявника зі спадкодавцем більше п`яти років, а саме з 2012 року до часу відкриття спадщини, знайшов своє підтвердження під час судового розгляду, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, оскільки встановлення цього факту породить для заявника певні юридичні наслідки та іншого шляху для підтвердження цього факту не існує.
Керуючись ст.ст.4,12,81,258,294,315,319,354ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проживання більше п`яти років, починаючи з 2012 року, ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 у житловому будинку АДРЕСА_1 .
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 .
Заінтересована особа Красилівська міська рада, місцезнаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, площа Незалежностіа, 2, ЄДРПОУ 04060737.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом 30 днів з дня проголошення рішення, а якщо особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 16 травня 2022 року.
Суддя Л.М.Гладій
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104303280 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Гладій Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні