ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.05.2022 Справа № 917/1836/21
м.Полтава
за позовною заявою Полтавської міської ради, вул.Соборності, 36, м.Полтава, 36000
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Актеон", вул. Котляревського, 1/27, к.433, м.Полтава,36000
Треті особи: 1. Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру (вул.Соборності,36, м.Полтава, 36000)
2. Головне управління Державної податкової служби України у Полтавській області, (вул.Європейська,4, м.Полтава, 36014).
про стягнення 136569,27грн.
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар Назаренко Я.А.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи: Полтавська міська рада звернулася до господарського суду Полтавської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Актеон" про стягнення коштів згідно договору суперфіцію від 09.01.2020, зареєстрованого 24.01.2020 у розмірі 76976,73грн. за користування земельною ділянкою та 59592,54грн. земельного податку.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 29.11.2021 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 23.12.2021
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, доказів на підтвердження обставин, щодо необґрунтованості та неправомірності позовних вимог не надав.
Ухвали суду, що направлялися на адресу відповідача повернулися до суду з відміткою поштового відділення, що свідчить про відсутність адресата за вказаною адресою.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення копії судового рішення за адресою місцезнаходження відповідача вважається днем вручення відповідачу ухвали суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи викладене, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Від Головного управління Державної податкової служби України у Полтавській області 03.02.2022 за вхід. №1211 надійшли пояснення по суті спору.
Ухвалою суду від 03.02.2022 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 01.03.2022.
Ухвалою суду від 01.03.2022 суд відклав судове засідання на 12.05.2022
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Згідно з рішенням позачергової двадцять сьомої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання «Про надання земельних ділянок, передачу в користування та продовження права користування земельними ділянкам» від 04.10.2019 продовжено Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Актеон» право користування для забудови (суперфіцій) строком на 2 роки земельною ділянкою площею 1,2900 га, за адресою вул. Ковалівська, 2а, кадастровий номер 5310136700:08:001:0059 (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ 11.02), для будівництва виробничої бази (код для визначення функціонального використання земельної ділянки 11.02).
09 січня 2020 року між Полтавською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Актеон» було укладено договір суперфіцію, згідно з яким ТОВ ВКФ «Актеон» надано в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в розпорядженні Полтавської міської ради за адресою: Україна, Полтавська область, місто Полтава, вул. Ковалівська, 2а, для будівництва виробничої бази (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, код КВПЦЗ 11.02 (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення).
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 договору суперфіцію об`єктом даного договору є право Суперфіціарія користуватися земельною ділянкою Полтавської міської ради для забудови.
В користування Суперфіціарію надається земельна ділянка площею 12900 кв. м. (дванадцять тисяч дев`ятсот кв. м.) згідно з планом (схемою) земельної ділянки, що є додатком до цього договору.
Кадастровий номер земельної ділянки: 5310136700:08:001:0059.
Вказаний договір суперфіцію зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів суперфіцію вчинено запис 24 січня 2020 року № 1-С.
Відповідно до п. 4.1 договору суперфіцію плата за користування земельною ділянкою згідно умов даного договору становить: 128 371,77 грн. (сто двадцять вісім тисяч триста сімдесят одна грн. 77 коп.) на рік.
Нарахування плати за користування землею починається з дати прийняття рішення міською радою про надання права користування земельною ділянкою (суперфіцій) Полтавської міської ради для забудови, а саме: з 04 жовтня 2019 року.
Пунктами 4.3, 4.4 договору суперфіцію визначено, що Суперфіціарій бере на себе податкові зобов`язання щодо сплати податку на землю за використання зазначеної в цьому договорі земельної ділянки у грошовій формі щомісяця у розмірі 1/12 частини річної суми плати, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду (який дорівнює календарному місяцю), шляхом перерахування грошових коштів у сумі: - 51 348,71 грн. (п`ятдесят одна тисяча триста сорок вісім грн. 71 коп.) на рік до місцевого бюджету м. Полтави.
Плата за користування землею для забудови вноситься Суперфіціарієм у грошовій формі щомісяця у розмірі 1/12 частини річної суми плати, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду (який дорівнює календарному місяцю), шляхом перерахування грошових коштів у сумі: - 77 023,06 грн. (сімдесят сім тисяч двадцять три грн. 06 коп.) на рік до місцевого бюджету м. Полтави.
Відповідно до положень п. 9.1 договору суперфіцію Суперфіціар має право вимагати від Суперфіціарія своєчасного внесення плат за користування земельною ділянкою для забудови.
При цьому, згідно п. 9.4 договору суперфіцію Суперфіціарій зобов`язаний своєчасно вносити плату за користування земельною ділянкою, наданою йому для забудови, а також інші платежі, встановлені законом.
Згідно з ст. 102-1 Земельного кодексу України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) і право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.
У відповідності до ст. 413 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Положеннями ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Разом з тим, всупереч приписам чинного законодавства та умов договору суперфіцію відповідачем ТОВ ВКФ «Актеон» не здійснюється сплата за користування земельною ділянкою площею 12900 кв. м. за адресою: м. Полтава, вул. Ковалівська, 2а, кадастровий номер 5310136700:08:001:0059.
Про необхідність виконання умов договору суперфіцію від 09.01.2020, зареєстрованого у виконавчому комітеті Полтавської міської ради 24.01.2020, та здійснення сплати коштів за користування земельною ділянкою площею площею 12900 кв. м. за адресою: м. Полтава, вул. Ковалівська, 2а, кадастровий номер 5310136700:08:001:0059 Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Актеон» було повідомлено згідно з листом від 08.11.2021 № 04-66/2/3136.
Проте, як зазначає позивач, оплата за користування земельною ділянкою відповідачем проведена не була.
Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, сума боргу відповідача становить 76 976,73грн. - заборгованість за користування земельною ділянкою та 59 592,54грн. земельного податку.
Судом перевірено наданий позивачем розрахунок, та встановлено, що останній проведено вірно.
Відповідно до положень ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
У відповідності до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє їх в повному обсязі.
Відповідно до приписів статті 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 209, 210, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Актеон» (код ЄДРПОУ 32908761, 36020, м. Полтава, вул. Котляревського, 1/27, к. 433) на користь Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 24388285, 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 36) кошти згідно договору суперфіцію від 09.01.2020, зареєстрованого 24.01.2020, у розмірі 76 976,73грн. за користування земельною ділянкою та 59 592,54 грн. земельного податку, а також 2270,00грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 16.05.2022
Суддя Кльопов І.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104308020 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні