Справа №155/1718/21
Провадження №2/155/85/22
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.05.2022 м.Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Санакоєва Д.Т., при секретарі судових засідань Федонюк О.М., розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та визнання права на завершення приватизації,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачів в якому просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на земельну ділянку площею 0,1 га, кадастровий номер 0720887400:03:001:0009 для ведення будівництва та обслуговування житлового будинку, на земельну ділянку площею 0,2493 га кадастровий номер 0720887400:03:001:0010 для ведення особистого селянського господарства та право на завершення приватизації і право здійснення державної реєстрації земельної ділянки площею 0,54 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Горохівської територіальної громади Луцького району (раніше Скобелківської сільської ради Горохівського району).
Вимоги позову обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дід ОСОБА_5 . Після його смерті залишилось спадкове майно до складу якого входить вищевказане майно. Позивач вказує, що окрім неї спадщину також прийняв відповідач ОСОБА_2 . Частину спадкового майна вони оформили в нотаріальному порядку, проте на земельні ділянки які є предметом даного позову нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про вправо на спадщину так як у позивача відсутні правовстановлюючі документи на дане спадкове майно.
Позивач в судове засідання подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, проте подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені позивачем вимоги визнає повністю та не заперечує щодо їх задоволення.
Співвідповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, проте кожен з них подав до суду заяву в яких просять розгляд справи проводити у їх відсутності, заявлені позивачем вимоги визнають повністю та не заперечують щодо їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази наявні у ній, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи ч.3 ст.211 ЦПК України оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
А відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.2 ст.1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно з статтею 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 (а.с.6).
Судом встановлено, що за життя спадкодавцю ОСОБА_5 належали земельна ділянка площею 0,1 га, кадастровий номер 0720887400:03:001:0009 для ведення будівництва та обслуговування житлового будинку та земельна ділянка площею 0,2493 га кадастровий номер 0720887400:03:001:0010 для ведення особистого селянського господарства (а.с.13, 15).
З матеріалів спадкової справи заведеної по смерті ОСОБА_5 вбачається, що спадщину після його смерті прийняла позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_6 (а.с.32, 39.)
Матеріалами спадкової справи також підтверджується, що спадкоємці оформили спадкові права на частину спадкового майна (а.с.42, 44).
Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 12.07.2021 року встановлено факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем, а саме, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є дідом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8, 9).
Отже ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом п`ятої черги, належним чином прийняла спадщину шляхом подачі відповідної заяви до нотаріуса, однак своїх спадкових прав належним чином не може оформити через відсутність правовстановлюючих документів.
Постановою приватного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії №486/02-31 від 10 листопада 2021 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено у зв`язку із тим, що позивач не подала документи для оформлення спадщини в повному обсязі (а.с.18).
Окрім того, спадкодавець мав право на земельну ділянку площею 0,54га дляведення особистогопідсобного господарствата 0,10га дляобслуговування житловогобудинку тагосподарських будівельпередана уприватну власністьспадкодавцю напідставі рішенняСкобелківської сільськоїради Горохівськогорайону Волинськоїобласті №3/4від 30.10.1998року тапідтверджено рішенням Горохівськогорайонного судуВолинської областівід 12.07.2021року провстановлення фактуналежності документу (а.с.17, 8, 9).
Оскільки за земельну ділянку площею 0,10 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель спадкодавець оформив право власності, тому позивач просить надати їй право на завершення приватизації на земельну ділянку площею 0,54 га для ведення особистого підсобного господарства на яку спадкодавець не завершив процедуру приватизації.
Пунктом «а» частини третьої статті 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Перехідними положеннями Земельного кодексу України визначено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до декрету КМУ від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, та Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17 про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта на право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Судом встановлено, що спадкоємець ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті діда ОСОБА_5 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Успадкувавши спадкове майно, вона успадкувала право на завершення приватизації, яке мав за життя спадкодавець, але в установленому порядку не може завершити процедуру приватизації та зареєструвати своє право на спадкове майно.
За таких обставин, беручи до уваги визнання відповідачами позову, суд вважає, що позивач вправі успадкувати спадкове майно після смерті діда, а також, набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали останньому, включно із правом на завершення приватизації земельної ділянки, у зв`язку з чим, вважаю, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 247, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, ст.392, 1216,1217, 1218, 1222, 1225, 1258, 1265 ЦК України, ст.125 Земельного кодексу України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та визнання права на завершення приватизації задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом п`ятої черги право власності на земельну ділянку площею 0,1 га, кадастровий номер 0720887400:03:001:0009 для ведення будівництва та обслуговування житлового будинку після смерті діда ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом п`ятої черги право власності на земельну ділянку площею 0,2493 га кадастровий номер 0720887400:03:001:0010 для ведення особистого селянського господарства після смерті діда ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,54 га для ведення особистого селянського господарства, що передана у приватну власність ОСОБА_5 на підставі рішення Скобелківської сільської ради Горохівського району Волинської області №3/4 від 30.10.1998 року, яка розташована на території Горохівської територіальної громади Луцького району (раніше Скобелківської сільської ради Горохівського району) в порядку спадкування за законом п`ятої черги після смерті діда ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 16 травня 2022 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104324108 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Санакоєв Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні