Справа № 709/1116/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2022 року смт Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Романової О.Г.,
за участі секретаря судового засідання - Данілової О.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області із позовною заявою до Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (далі відповідач) про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.
В обгрунтування позовних вимог зазначалося, що позивач з серпня 2011 року проживає в будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Заселяючись у будинок, сусіди повідомили позивача про те, що будинок нічий, мешканці давно його покинули. З тих пір, позивач постійно проживає у вказаному будинку, доглядає за ним, проводить ремонті роботи, прибирає в будинку та на прилеглій території, користується городом, сплачує комунальні платежі. Як стало відомо позивачу, вказане житло рахується за ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищевикладене, посилаючись на приписи діючого законодавства, позивач просила суд визнати за нею право власності за набувальною давністю на вказаний житловий будинок.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 07 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 08 листопада
2021 року витребувано у Чорнобаївській державній нотаріальній конторі відомості зі спадкового реєстру, щодо можливих спадкоємців після смерті ОСОБА_4 та належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 24 грудня 2021 року витребувано у Суворовській державній нотаріальній конторі відомості зі спадкового реєстру, щодо можливих спадкоємців після смерті ОСОБА_4 та належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 29 березня
2022 року замінено у даній цивільній справі відповідача Іркліївську сільську раду Золотоніського району Черкаської області на належного відповідача ОСОБА_3 .
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04 травня 2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити. Суду повідомила, що з 2011 року проживає за адресою:
АДРЕСА_1 . Заселяючись у вказаний будинок, місцеві жителі повідомили, що мешканці будинку давно його покинула, у ньому ніхто не проживає. З тих пір позивач мешкає у даному будинку та добросовісно доглядає за ним.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, оскільки позивач добросовісно користується житловим будинком більше 10 років. Як було встановлено судом, власник будинку ОСОБА_4 помер у
2019 році, єдиним спадкоємцем після смерті останнього являється ОСОБА_3 , яка не заперечує проти задоволення позовних вимог.
У судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
11 квітня 2022 року на адресу Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшла заява останньої, відповідно до якої ОСОБА_3 не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Виходячи з приписів ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Згідно з ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Іркліївської сільської ради № 303 від
07 липня 2021 року за померлим ОСОБА_4 рахується житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 30819203 від 02 серпня 2011 року (а.с. 5).
Крім цього, відповідно до довідки виконавчого комітету Кліщинської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області № 614 від 01 серпня 2011 року в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованому за ОСОБА_4 малолітні та неповнолітні не проживають, не зареєстровані та не користуються житлом (а.с. 6).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
Із відомостей спадкової справи після смерті ОСОБА_4 (а.с. 65 113), яка надійшла у відповідь на запит суду, єдиним спадкоємцем який прийняв спадщину після смерті останнього являється його дружина ОСОБА_3 (відповідач у справі), якій було видано свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського призначення, площею 3,0530 га, яка розташована за адресою: Кліщинська сільська рада, Чорнобаївський район, Черкаська область, кадастровий номер 7125183200:02:000:0485, та на ј частину квартири, яка знаходиться за адресою:
АДРЕСА_2 .
Разом з тим, згідно з довідкою виконавчого комітету Іркліївської сільської ради № 302 від 07 липня 2021 року ОСОБА_1 дійсно проживає без реєстрації за адресою:
АДРЕСА_1 , з 2011 року по даний час (а.с. 7).
Судом також встановлено, що вказаний житловий будинок з надвірними спорудами закінчений будівництвом, що підтверджується даними технічного паспорту (а.с. 9-11) та має ринкову вартість у розмірі 38000,00 гривень, про що свідчить висновок про вартість об`єкта оцінки (а.с. 12).
Також, матеріали справи містять письмові покази свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 від 11 травня 2022 року, посвідчені старостою с. Кліщинці ОСОБА_7 та відповідно до яких ОСОБА_1 більше 10 років тому з`явилася в с. Кліщинці та шукала житло для проживання. Вказані свідки показали їй занедбаний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , та повідомили що в ньому ніхто не проживає, кому він належить невідомо.
В силуст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідно до ч. 1ст. 344 ЦК Україниособа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частиною 4ст. 344 ЦК Українивстановлено, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду.
Згідно з роз`ясненнями, що містяться в п. 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого
2014 року № 5 «Про судову практику у справах про захист права власності та інших речових прав» при вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, що володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності, володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна, володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Отже давність володіння є добросовісною, якщо особа при заволодінні майном не знала і не повинна була знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності.
Позов про право власності за давністю володіння не може заявляти особа, яка володіє майном за волею власника і завжди знала, хто є власником.
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.
Вказана позиція викладена у постанові Другої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 29 березня 2018 року у справі № 175/4741/16-ц.
Згідно з ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК України).
Згідно зіст. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.
За таких обставин, враховуючи те, що позивач добросовісно заволоділа чужим майном - житловим будинком з надвірними спорудами та продовжує відкрито і безперервно володіти ним, при цьому давність та добросовісність володіння ніким не оспорюється, беручи до уваги, що власник зазначеного майна помер, відповідач, яка є спадкоємцем, позов визнала, свої спадкові права на нього не оформила, чим фактично відмовилася від права на спадкування, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст.259,263-265 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності за набувальною давністю на житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення виготовлено 16 травня 2022 року.
Суддя О.Г. Романова
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2022 |
Оприлюднено | 29.06.2022 |
Номер документу | 104325973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Романова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні