Рішення
від 16.05.2022 по справі 176/2518/21
ЖОВТОВОДСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа №176/2518/21

провадження №2/176/142/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2022 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Крамар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 41771924, юридична адреса: Кіровоградська область, Кропивницький район, село Неопалимівка) до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул.Горького, буд. 2) про визнання протиправним та нечинним наказу,

В С Т А Н О В И В:

30 листопада 2021 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання протиправним та нечинним наказу ДП «Схід ГЗК» від 18.11.2021 року №444.

Позов мотивовано тим, що ДП «Сзід ГЗК» є юридичною особою, створеною та діючою відповідно до законодавства України. Первинна профспілкова організація Незалежної профспілки гірників України ДП «Схід ГЗК» є юридичною особою згідно законодавства та є профспілковою організацією, яка діє на ДП «СхідГЗК», створена з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Згідно ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти відповідних інфекційних хвороб, що не визначені законом як обов`язкові, встановлюється МОЗ. Статтею 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» та ст.27 ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. 04.10.2021 року Міністерством охорони здоров`я України прийнято Наказ №2153, яким визначено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, а саме: обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої крона вірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України. 01.11.2021 року Міністерством охорони здоров`я України прийнято Наказ №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням», згідно якого перелік доповнено новими пунктами 4-6, серед яких п.6 такого змісту: «6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року №83».

До переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року №83 відноситься ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», тому працівники даного підприємства підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Керуючись Наказом МОЗ від 01.11.2021 року №2393 ДП «Схід ГЗК» прийняло Наказ від 18.11.2021 року №444, яким працівникам ДП «Схід ГЗК» у строк до 03.12.2021 року необхідно надати безпосередньому керівнику документ, який підтверджує, що працівник отримав повний курс вакцинації або одну дозу дводозної вакцини від COVID-19, включеної ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях; міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовтий сертифікат) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелений сертифікат), які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях; довідку ЛКК від сімейного лікаря про перенесений коронавірус, яка дає можливість працівникові бути допущеним до роботи залишаючись невакцинованим протягом строку, зазначеного у цій довідці; довідку про абсолютні протипоказання відповідно до переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 року №595. Згідно з п.2.1 Наказу, до роботи допускаються з 09.12.2021 року (з першої зміни) тільки ті працівники, які пройшли обов`язкове щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Позивач зазначає, що відмова працівника від вакцинації не може вважатися порушенням трудової дисципліни. Таким чином, чинним законодавством про працю не передбачена така підстава для звільнення як відсутність у працівника щеплення від гострої респіраторної хвороби COVID-19 або відмова від вакцинації. Крім того, згідно з резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи від 27.01.2021 року щеплення проти COVID-19 не є обов`язковим.

Також, позивач звертає увагу на те, що відповідно до ЗУ №4613 «Про лікарські засоби», який спрощує процедуру реєстрації та використання «вакцин від COVID-19» в Україні, від 29.01.2021 року, допущена прискорена процедура реєстрації «вакцин від коронавірусу», при якій дозволено в надзвичайних ситуаціях (або для їх запобігання) реєструвати препарати на основі неповних даних клінічних досліджень та до завершення клінічних випробувань. Без цього законопроекту уряд не мав би права реєструвати вказані експериментальні препарати, тому що жоден з них не пройшов четвертої фази досліджень вивчення побічних ефектів і протипоказань. Ввезені в Україну препарати не пройшли повний обсяг клінічних досліджень. Всесвітня організація охорони здоров`я схвалила такі препарати для екстреного використання. На даний момент кінцеві дані аналізу ще не отримані, результати щодо ефективності та безпечності ще потребують подальшого кінцевого підтвердження. Результати випробувань ще не опубліковані ні в одному рецензованому науковому журналі, тому по сьогоднішній день дані досліди тривають, тобто ефективність і безпеку даних препаратів не доведено. Оскільки експериментальні препарати не пройшли всі необхідні досліди, а саме не пройшли четвертої фази досліджень вивчення побічних ефектів і протипоказань, обмежений обсяг клінічних даних, відсутня інформація про всі можливі ризики для здоров`я, інформація про подальші негативні наслідки, тобто ефективність і безпека даних препаратів не доведена.

На думку позивача, будь-який примус співробітників до експериментального медичного втручання буде порушувати ст.ст.21,22,28,64 Конституції України, ст.43 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров`я», ст.281 ЦКУ, резолюцію ПАРЄ від 27.01.2021 №2361 (2021) «Вакцини проти COVID-19: етичні, правові та практичні міркування», ст.5 Конвенції про права людини та біомедицину, ст.1,8,9 Нюрнберзького кодексу 1947 року, ст.29 Загальної декларації прав людини, п.4,5,9 Європейської хартії прав пацієнта. Таким чином, згідно з чинним законодавством України і нормами міжнародного права примус до експериментального медичного втручання є неприпустимим, є дискримінаційним по відношенню до працівників, оскільки порушує права на недоторканість, повагу до честі та гідності, права на працю та безпечні умови праці. Відповідно відмова від участі в медичних експериментах не може бути підставою для відсторонення від роботи та/або позбавлення заробітної плати.

Отже, позивач вважає, що Наказ ДП «СхідГЗК» від 18.11.2021 №444 є протиправним та незаконним, прийнятим з порушенням норм законодавства України та норм міжнародного права.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 20 грудня 2021 року у справі відкрито провадження та призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

06 січня 2022 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшов відзив відповідача Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Відповідно до ст.91 ЦК України та ст.62 ГК України ДП «СхідГЗК» є самостійним суб`єктом господарювання і діє на основі Статуту. Згідно з п.7.1. Статуту ДП «СхідГЗК» управління підприємством здійснюється відповідно до законодавства та цього Статуту. Пунктом 9.1. Статуту визначено, що управління поточною діяльністю підприємства здійснює Генеральний директор. Згідно з п.9.9 Статуту Генеральний директор здійснює керівництво підприємством, видає в межах своєї компетенції накази.

МОЗ України своїм наказом від 04.10.2021 №2153, зареєстрованим в Мінюсті 07.10.2021 за №1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. Міністерство юстиції України зробило висновок, що наказ МОЗ №2153 відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема ст.8 Конвенції «Право на повагу до приватного і сімейного життя», а також практиці Європейського суду з прав людини, свідченням чого є реєстрація цього наказу Міністерством юстиції України. Крім того, працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 (у редакції наказу МОЗ України від 11.10.2019 №2070), не підлягають обов`язковій вакцинації.

Надалі, згідно з наказом МОЗ від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням», до освітян та працівників центральних та місцевих органів влади, які підлягають обов`язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, додаються співробітники, в тому числі підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №83.

09.12.2021 набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров`я від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням». Отже, пунктом 6 цього Переліку визначено, що працівники ДП «СхідГЗК» мають обов`язково отримати профілактичне щеплення проти Covid-19, оскільки ДП «СхідГЗК» відноситься до підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №85.

Згідно з п.п.3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 Інструкції з діловодства на ДП «СхідГЗК» до розпорядчих документів, що видаються на ДП «СхідГЗК», належать накази і розпорядження. Всі накази, які видаються на ДП «СхідГЗК» підписує генеральний директор ДП «СхідГЗК», а в разі його відсутності особа, яка виконує обов`язки. Розпорядження підписує генеральний директор, головний інженер, заступники генерального директора в межах наданих повноважень. Тому наказ в.о. генерального директора від 18.11.2021 №444 «Про обов`язкове профілактичне щеплення працівників підприємства проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» це організаційно-розпорядчий документ, який було видано керівником підприємства в межах його повноважень щодо здійснення керівництва підприємством на підставі ч.3 ст.64 ГК України та Статуту ДП «СхідГЗК» і як такий, що відповідає нормам чинного законодавства України.

Окрім того, відповідач зазначає, що відповідно до роз`яснення Державної служби України з питань праці від 28.10.2021 №7366/1/4.1-21, роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо працівник: - з`явився на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; - відмовився або ухиляється від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; - в інших випадках, передбачених законодавством (ст.46 КЗпП України). До інших випадків, передбачених законодавством, належить, зокрема відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов`язковим. Тому, на думку відповідача, відмова або ухилення працівника від обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає сертифікат про проходження обов`язкового щеплення це також є підставою для його відсторонення від роботи. Керівник підприємства має забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19.

Оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов`язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується.

З урахуванням вищевикладеного, ДП «СхідГЗК» вважає, що наказ в.о. генерального директора від 18.11.2021 №444 «Про обов`язкове профілактичне щеплення працівників підприємства проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» винесений на підставі ст.46 КЗпП України, ч.2 ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 41-6 постанови КМ України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» зі змінами, наказу МОЗ від 04.10.2021 №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням», та відсторонення працівника, який відмовляється або ухиляється від проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, від виконання його трудових обов`язків є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства України.

19 січня 2022 року від позивача Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України ДП «СхідГЗК» на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що ДП «СхідГЗК» у відзиві посилається на ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», у якій зазначено, що у разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. У даній статті безпосередньо зазначається, що працівників відстороняють від роботи у разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень, але відповідач, приймаючи наказ, не надає обгрунтування необхідності надання документів, які підтверджують вакцинацію з посиланням на норми законодавства України.

Позивач зазначає, що ні у наказах про прийняття на роботу працівників, ні у посадових інструкціях не передбачено необхідності наявності у працівників профілактичного щеплення проти СОVID-19. Календарем обов`язкових профілактичних щеплень не передбачено порядок і терміни проведення профілактичного щеплення проти СОVID-19, оскільки дане щеплення відсутнє серед переліку обов`язкових.

Також, відповідно до ч. 1-2 ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов`язковими. Обов`язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв`язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи. У разі необгрунтованої відмови від щеплення за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби вони до роботи не допускаються. Отже, саме заклад охорони здоров`я, на думку позивача, має встановити факт ухилення від проведення профілактичного щеплення і цей факт не може доводитись на підставі не надання певних документів працівником роботодавцю.

Тому, прийнятий Наказ відповідача щодо вакцинації від СОVID-19 має ознаки примусу щодо працівників, оскільки хоч працівники і не можуть бути підданими силовими заходами для проведення вакцинації, але при цьому відмова від неї має тяжкий наслідок - втрата роботи та відповідно єдиного джерела до існування. Ціна відмови від вакцинації є надзвичайно високою, отже не можна стверджувати про дотримання принципу добровільності вакцинації, оскільки між двома варіантами вибору (вакцинуватись або ні) існує суттєва різниці у наслідках, одним з яких є порушення конституційних прав (права на працю). Отже, вакцинація особи від СОVID-19 здійснюється лише за наявності офіційної згоди такої особи. Вакцинація є обов`язковою проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу. Тому оскаржуваний наказ від 18.11.2021р. №444, на думку позивача, не містить належного обгрунтування та не може вважатись законним.

Також, відповідач для підтвердження пояснень щодо своєї позиції стосовно обгрунтованості прийняття наказу від 18.11.2021р. №444 щодо вакцинації на підприємстві приводить практику ЄСПЛ, зокрема справу «Вавржичка та інші проти Чеської Республіки» (заява №47621/13 і 5 інших), але позивач звертає увагу, що згідно даної справи обов`язок вакцинації стосується тих хвороб, проти яких вакцинація вважається науковою спільнотою ефективною та безпечною. І безпека використовуваних вакцин залишається під постійним контролем компетентних органів. Крім того, ДП «СхідГЗК» посилається на рішення у справі «Соломахін проти України», у якій заявник оспорював проведення вакцинації від дифтерії. Однак, на думку позивача, при вирішенні даної справи судом не повинно враховуватись вищезазначені рішення ЄСПЛ, оскільки дані справи стосувались тільки обов`язкової вакцинації стосовно тих хвороб, проти яких вакцинація вважається науковою спільнотою ефективною та безпечною.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 23 лютого 2022 року по цивільній справі за позовом Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання протиправним та нечинним наказу ДП «Схід ГЗК» від 18.11.2021 року №444 було зупинено провадження.

Ухвалою суду від 05 травня 2022 року провадження по вищезазначеній справі було поновлено та продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно доч.2ст.247ЦПК Україниу разінеявки всудове засіданнявсіх учасниківсправи чив разіякщо відповіднодо положеньцього Кодексурозгляд справиздійснюється судомза відсутностіучасників справи,фіксування судовогопроцесу задопомогою звукозаписувальноготехнічного засобуне здійснюється.

Враховуючи, що справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» є юридичною особою, створено та діє відповідно до законодавства України, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. /а.с.36-41/

Первинна профспілкова організація Незалежної профспілки гірників України ДП «СхідГЗК» є юридичною особою згідно законодавства України та є профспілковою організацією, яка діє на ДП «СхідГЗК», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Створена з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Головою Профспілки є ОСОБА_1 , що підтверджується Протоколом. /а.с.9-15, 33-35/

Міністерством охорони здоров`я України було прийнято наказ №2153 від 04.10.2021, затверджений в Міністерстві юстиції України 07.10.2021 за №1306/36928, яким було затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням. /а.с.18/

В разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16.09.2011 року №595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.10.2011 року за №1161/19899 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 11.10.2019 року №2070), обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:

1.Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

2.Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

3.Закладів вищої, післядипломної, фахової перед вищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. /а.с.19/

Наказом Міністерства охорони здоров`я України №2393 від 01.11.2021, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074, було затверджено Зміни до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням. Даним наказом Перелік було доповнено новими пунктами 4-6 такого змісту:

«4. Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

5. Установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року №83». /а.с.22-24/

З метою забезпечення стабільного виробничого процесу в усіх структурних підрозділах підприємства, враховуючи вимоги наказів МОЗ України від 04.10.2021 №2153, від 01.11.2021 №2393, керуючись нормами ст.10 ЗУ «Про законодавство України про охорону здоров`я», ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», ст.27 ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та ст.46 КЗпП України 18.11.2021 Державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» було прийнято наказ №444, відповідно до якого працівникам ДП «СхідГЗК», кожному персонально, у строк до 03.12.2021 слід надати безпосередньому керівнику, а керівникам відділів, служб, цехів, лабораторій тощо у строк до 06.12.2021 до служби (груп) по роботі з персоналом документ, який підтверджуватиме наявність профілактичного щеплення проти COVID-19. Пунктом 2.1. зазначеного наказу визначено, починаючи з 09.12.2021 (з першої зміни) допускати до роботи тільки тих працівників, які пройшли обов`язкове профілактичне щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, тобто отримали повний курс вакцинації або одну дозу дводозної вакцини від COVID-19, включеної ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, або надали довідку ЛКК від сімейного лікаря про перенесений коронавірус чи довідку про абсолютні протипоказання до щеплення, зазначені в п.1 цього наказу. /а.с.25/

Відповідно до ч.1,3 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов`язки.

Згідно з п.3.1, 3.2. Статуту ДП «СхідГЗК», затвердженого наказом Міністерство енергетики України №463 від 21.07.2020, підприємство є юридичною особою публічного права. Підприємство набуває прав та обов`язків юридичної особи з дня його державної реєстрації. Підприємство здійснює свою діяльність на основі та відповідно до законодавства України, Генеральної та Галузевої угод, Колективного договору, цього Статуту, який затверджується Уповноваженим органом управління за погодженням з Концерном, рішень і нормативних документів Уповноваженого органу управління, Концерну та внутрішніх нормативних документів підприємства.

Відповідно до ст.10 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров`я» громадяни України зобов`язані: а) піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; б) у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

Відповідно до ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України №2153 від 04.10.2021, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2021 за №1306/36928, було затверджено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням.

Пунктом 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28.12.1992 № 731 визначено, що державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та зобов`язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС), антикорупційної та гендерно-правової експертиз з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а також прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Міністерство юстиції України зробило висновок, що наказ МОЗ № 2153 відповідає Конвенціі? про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема статті 8 Конвенціі? «Право на повагу до приватного і сімеи?ного життя», а також практиці Європеи?ського суду з прав людини, свідченням чого є реєстрація цього наказу Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України №2393 від 01.11.2021 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» Перелік було доповнено новими пунктами 4-6 такого змісту: «4. Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; 5. Установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів; 6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року №83».

09 грудня 2021 року наказ Міністерства охорони здоров`я №2393 від 01.11.2021 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» набрав чинності.

Оскільки постановою КМУ від 04.03.2015 року №83 ДП «Схід ГЗК» віднесено до переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, 18.11.2021 в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» був виданий наказ №444 «Про обов`язкове профілактичне щеплення працівників підприємства гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Відповідно до роз`яснення Державної служби України з питань праці №7366/1/4.1-21 від 28.10.2021, роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо працівник:

-з`явився на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння;

-відмовляється або ухиляється від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;

-в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 46 КЗпП).

До інших випадків, передбачених законодавством належить, зокрема відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов`язковим. Це передбачено ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Тому, як інформує Державна служба України з питань праці, відмова або ухилення працівника від обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов`язкового щеплення - це також є підставою для його відсторонення від роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1096 були внесені зміни та доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відповідно до пункту 41-6 якої зобов`язано керівників державних органів (державної служби), керівників підприємств, установ та організацій забезпечити:

1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021р. №2153 (далі Перелік);

2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.

Водночас гостра респіраторна вірусна інфекція COVID-19 відповідно до Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.07.1995 № 133 зі змінами, внесеними наказом Міністерства охорони здоров`я України від 25.02.2020 №521 «Про внесення зміни до Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб», віднесена до особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Отже, Міністерство охорони здоров`я України мало всі підстави запровадити обов`язкову вакцинацію проти нових інфекційних хвороб.

Крім того, суд не погоджується з доводами позивача про те, що Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» не передбачено обов`язкове профілактичне щеплення проти коронавірусної хвороби COVID-19, оскільки частина 2 статті 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначає, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.

Щодо практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), то наразі немає жодної правової позиції ЄСПЛ щодо відсторонення від роботи працівника у зв`язку з відсутністю в нього щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

У цьому контексті ЄСПЛ висловлювався лише з процедурних питань. Йдеться про правило № 39 Регламенту Суду (interim measures), яке дозволяє ЄСПЛ негайно вжити тимчасових заходів у разі існування ризику настання непоправного: наслідку порушення прав людини.

Так, у серпні 2021 року ЄСПЛ відхилив запит про вжиття тимчасових заходів, поданий 672 французькими пожежниками, щодо закону, який передбачає вимогу про обов`язкову вакцинацію для ряду професій, з подальшим відстороненням від роботи в разі її недотримання (Abgrall and 671 Others v. France, запит під заявою № 41950/21).

У вересні 2021 року ЄСПЛ розглянув два запити про вжиття тимчасових заходів, які подані медичними працівниками, щодо їхнього обов`язку вакцинації проти Covid-19 для того, щоб мати змогу продовжувати працювати. Згідно з правилом № 39 Регламенту Суду медики просили застосувати тимчасові заходи та негайно зупинити впровадження закону. Проте ЄСПЛ відхилив ці прохання, аргументуючи задоволення подібних запитів лише у тих випадках, якщо заявники можуть зіткнутися з реальним ризиком нанесення шкоди (Kakaletri and Others v. Greece, запит під заявою № 43375/21, Theofanopoulou and Others v. Greece, запит під заявою №43910/21).

Разом із цим частково релевантним у цьому контексті є рішення від 15 березня 2012 року у справі Соломахін проти України (заява № 24429/03), у якому ЄСПЛ сформулював правовий висновок, що обов`язкове щеплення як примусовий медичний захід є втручанням у гарантоване пунктом 1 статті 8 Конвенції право на повагу до приватного життя особи, що включає фізичну та психологічну недоторканність особи. Порушення фізичної недоторканності заявника можна вважати виправданим для дотримання цілей охорони здоров`я населення та необхідності контролювати поширення інфекційного захворювання.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що наказ в.о. генерального директора №444 від 18.11.2021 «Про обов`язкове профілактичне щеплення працівників підприємства проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відповідає вимогам чинного законодавства України.

За таких обставин у задоволені позовних вимог необхідно відмовити.

Оскільки у задоволенні вимог Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» відмовлено, то судові витрати по справі з відповідача не стягуються та покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 77, 78, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання протиправним та нечинним наказу відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Повний текст рішення складено 17.05.2022 року.

Найменування учасників справи:

Позивач Первинна профспілкова організація Незалежної профспілки гірників України Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 41771924), юридична адреса: Кіровоградська область, Кропивницький район, село Неопалимівка.

Відповідач Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», адреса: Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул. Горького, буд. 2.

Суддя

СудЖовтоводський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.05.2022
Оприлюднено29.06.2022
Номер документу104326740
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —176/2518/21

Рішення від 16.05.2022

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

Ухвала від 04.05.2022

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

Ухвала від 22.02.2022

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

Ухвала від 06.12.2021

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні