Справа №705/889/22
2/705/1419/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2022 року м.Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Леся Сергіївна, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Злагода» про стягнення коштів, внесених до кредитної спілки, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в лютому 2022 року звернулась до суду з позовом до Кредитної спілки «Злагода» про стягнення коштів, внесених до кредитної спілки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона є членом кредитної спілки «Злагода». 25.03.2010 року вона уклала договір про внесення коштів сумі 50000 грн. на депозитний рахунок «Спілки». Відповідно до умов договору Спілка зобов`язана нараховувати та сплачувати відсоткову ставку в розмірі 22 % річних, що становить грошову суму в розмірі 11000,00 грн. на рік. Згідно умов договору проценти за вкладом виплачуються щоквартально. 25.12.2010 р. між сторонами був укладений договір вкладу № ДВ-00000325 нею були внесені кошти на рахунок «Спілки» в сумі 56603,00 грн. і відповідно до даного договору процентна ставка за договором була встановлена у розмірі 20 % річних, строк дії договору один рік. 25.10.2011 р. вона уклала новий договір № 00000209 «Депозитний № 2» та внесені кошти на рахунок Спілки в сумі 56603 грн., процентна ставка за вкладом встановлена у розмірі 19 % річних та строком дії даного договору до 25.10.2013 року, проте у встановлений строк кошти відповідачем їй так і не були повернуті. 11.12.2015 року між нею та відповідачем було укладено додаткову угоду до договору № 00000209 від 25.10.2011 року, якою було підтверджено, що сума внеску, що підлягає поверненню ОСОБА_1 складає 56603 грн. та борг на день укладення додаткової угоди не був виплачений. Також, додатковою угодою сторони дійшли згоди та встановили графік повернення вкладу, а саме з 30.12.2015 до 30.06.2020 року, проте вклад досі не повернутий, тому вона вимушена звернутися до суду із даним позовом.
Просить стягнути з кредитної спілки «Злагода» м. Умань, код ЄДРПОУ 26323769 на її користь, ОСОБА_1 , кошти внесені на рахунок до кредитної спілки в сумі 96453 грн. 26 коп.
Ухвалою судді справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні, відповідно до ст. 274 ЦПК України, без повідомлення сторін.
Про проведення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні позивач та відповідач повідомлені належним чином. Заперечення проти такого розгляду справи від відповідача судом у встановлений строк не отримано.
Представник відповідача не направив до суду відзив на заявлені вимоги, проте 15.04.2022 року до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, з якого вбачається, що ухвала судді та копія позовної заяви з додатками була отримана уповноваженою на те особою 13.04.2022.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1ст. 4 ЦПК України).
Як встановлено судом та не заперечується учасниками процесу,
Відповідно до договору № 3ДВ-00000072 від 25.03.2010 р., укладеного між Кредитною спілкою «Злагода» та ОСОБА_1 , Спілка, що прийняла від Вкладника внесок (вклад) на депозитний рахунок «Ощадний № 2» грошову суму 50000,00 грн. строком на 12 місяців зобов`язується повернути вкладникові таку суму та проценти на неї на умовах та в порядку, встановлених цим договором. Днем початку строку дії договору є 25.03.2010 року і днем закінчення строку вкладу є 25.03.2011 року. Процентна ставка за Вкладом встановлюється у розмірі 22 проценти річних.
Пунктом 2.3 вищевказаного договору передбачено, що проценти нараховуються на суму вкладу та виплачуються вкладнику згідно таких правил:
1) проценти на вклад нараховуються за фактичну кількість днів користування кредитною спілкою сумою вкладу і починається з наступного дня після отримання кредитною спілкою суми вкладу, а припиняється в день закінчення строку вкладу, визначеному в п.1.2 Договору чи день дострокового розірвання, в порядку визначеному розділом 4 Договору;
2) базою нарахування процентів є сума грошових коштів фактично внесена вкладником за цим договором;
3) виплата процентів здійснюється Вкладнику щокварталу;
4) для цілей розрахунку процентів за вкладом використовується календарний рік;
5) нараховані проценти не додаються до суми вкладу.
25.10.2011 року Кредитна спілка «Злагода» та ОСОБА_1 уклали договір № 00000209 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок Депозит № 2. Відповідно до умов якого, кредитна спілка, що прийняла від вкладника внесок (вклад) на депозитний рахунок «Депозит №2» грошову суму 56603,00 гривень строком на 12 і більше місяців, зобов`язується повернути вкладникові таку суму та проценти на неї на умовах та в порядку, встановлених цим Договором. Днем початку строку дії договору є 25.10.2011 року. Днем закінчення строку вкладу є 25.10.2013 року.
Відповідно до Додаткової угоди № 1 до Договору № 00000209 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 25.10.2011 року, яка була укладена 11.12.2015 року між Кредитною спілкою «Злагода» та ОСОБА_1 , сторони підтвердили, що сума (залишок) внеску, що підлягає поверненню члену КС, становить 56603,00 грн. Також, сторони дійшли до згоди встановити та затвердити графік повернення вкладу.
Доказів повернення грошових коштів, або повідомлення про підстави неможливості погашення боргу, відповідачем до суду не надано.
Вирішуючи справу, суд виходить із такого.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 5, 6 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки», членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті.
Прийняття до кредитної спілки та виключення з її складу провадяться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, крім випадків припинення членства у зв`язку із смертю особи або виключенням члена за рішенням загальних зборів у разі порушення ним статуту кредитної спілки. Членство у кредитній спілці настає з дня сплати особою вступного та обов`язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом кредитної спілки. В першу чергу сплачується вступний внесок. У разі коли вступний та обов`язковий пайовий внески сплачено у різні дні, першим днем членства вважається день сплати обов`язкового пайового внеску. Днем припинення членства у кредитній спілці вважається день прийняття загальними зборами членів кредитної спілки або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення.
Члени кредитної спілки мають право: брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління; вносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки; одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати інформацію про діяльність кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами, фінансовими звітами, протоколами засідань органів управління кредитної спілки та іншими документами щодо діяльності кредитної спілки; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки; вийти з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому цим Законом та статутом кредитної спілки (ч. 1ст. 11 Закону України «Про кредитні спілки»).
Статтею 23 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
Статтею 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Як передбаченост. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст.ст.12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ч. ч. 3, 4ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2ст. 78 ЦПК України).
Як передбаченост. 627 ЦК Українивідповідно достатті 6цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Загальні положення про договір визначені розділом ІІ гл.52Цивільного Кодексу України.
Згідно ізст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогокодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно дост. 536 ЦК Україниза користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного Верховним Судом України в постанові №6-2168цс-15 від 30 березня 2016 року, який в силу ст. 360-7 ЦПК України є обов`язком для всіх судів, за змістом ч. 2 ст.625ЦК України нарахування трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки, виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Як передбачено частиною 1 статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно із ч. 3ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч.5ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів»у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
Сплата виконавцем неустойки (пені), встановленої в разі невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання зобов`язання, не звільняє його від виконання зобов`язання в натурі.
На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалась позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог у повному обсязі, стягнувши з відповідача на користь позивача суму боргу по внеску 56603,00 грн., пеня в сумі 31225 грн., та 3 % річних за порушення грошового зобов`язання в розмірі 8625 грн., всього, кошти в сумі 96453,26 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 82, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суддя,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доКредитної спілки«Злагода» простягнення коштів,внесених докредитної спілки задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки «Злагоди», код ЄДРПОУ 26323769, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суму боргу в розмірі 96453 (дев`яносто шість тисяч чотириста п`ятдесят три) грн. 26 коп.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЛеся Сергіївна Годік
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104343362 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Годік Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні