ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" травня 2022 р. м. РівнеСправа № 918/1232/21
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Сідлецької Ю.Р.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙОККО"
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙОККО" в якій просить стягнути заборгованість у розмірі 7 963 Євро 69 євроцентів.
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 17.02.2022 року позов задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙОККО" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) заборгованість в розмірі 7 963 Євро 69 євроцентів та 3 693 грн 87 коп. витрат по оплаті судового збору.
23.02.2022 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) до Господарського суду Рівненської області надійшла заява про стягнення витрат понесених позивачем по оплаті професійної правничої допомоги в якій просить суд ухвалити додаткове рішення у справі № 918/1232/21 в частині розподілу судових витрат та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙОККО" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (EPUFLOOR SP.Z O.O) суму понесених витрат по оплаті професійної правничої допомоги, пов`язану з розглядом справи у суді першої інстанції, в розмірі 725 Євро 00 євроцентів.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 24.02.2022 року розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення призначено на 2 березня 2022 р.
02.03.2022 року, у зв`язку з запровадженням в Україні воєнного стану судом постановлено розгляд заяви відкласти, про дату, час і місце наступного судового засідання учасників справи повідомити ухвалою суду.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 03.05.2022 року розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення призначено на "18" травня 2022 р.
18.05.2022 року на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява про проведення судового засідання без участі представника позивача відповідно до якої просить суд провести судове засідання 18.05.2022 року у даній справі без участі представника позивача адвоката Дяденчука А.І., заяву про стягнення витрат понесених позивачем по оплаті професійної правничої допомоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Представник позивача в судове засідання 18.05.2022 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 33013 1198054 9, яке наявне в матеріалах справи.
Представник відповідача в судове засідання 03.05.2022 року не з`явився. До господарського суду повернулися ухвали суду від 24.02.2022 року, від 02.03.2022 року та від 03.05.2022 року, з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою", які направлялися на адресу відповідача, вказану в позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 33018, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Курчатова, буд. 1.
Частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалою у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Частиною 4 статті 244 ГПК України встановлено, що у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
За таких обставин, враховуючи, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду заяви, суд дійшов висновку розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення за відсутності представника ТОВ "ЙОККО".
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення, суд зазначає наступне.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Разом із тим, згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 ГПК України).
Основними засадами (принципами) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 ГПК України).
Статтею 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що видами адвокатської діяльності є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні; представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань; захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв`язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов`язане з корупцією правопорушення. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Відповідно ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За змістом частин 1 - 3 статті 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Отже витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу відповідач надав суду копії: договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року, укладеного між ТОВ "ЕПУФЛОР" (Epufloor sp. z o.o.), (Клієнт) та адвокатським об`єднанням "Скорпіон" (Адвокат); рахунку № 1 від 20.09.2021 року; додаткової угоди від 14.02.2022 року до договору № 20/09 про надання правової допомоги від 20.09.2021 року; рахунку № 2 від 14.02.2022 року; акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору № 20/09 про надання правової допомоги від 20.09.2021 року; банківських документів від 01.10.2021 року та від 15.02.2022 року.
Відповідно до п. 1 Договору про надання правової допомоги, на умовах договору Адвокат зобов`язується надавати Клієнту правову допомогу, а Клієнт зобов`язується оплатити адвокату гонорар за надану йому правову допомогу та фактичні витрати, необхідні для виконання цього договору.
Згідно п. 2 зазначеного Договору, Клієнт замовляє, а Адвокат зобов`язується надати йому правову допомогу при стягненні заборгованості в розмірі 11998,49 EUR з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЙОККО УКРАЇНА» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ЙОККО». Для належного виконання договору Клієнтом замовляється наступний вид правової допомоги: вивчення та юридична оцінка наданих Клієнтом документів, що мають значення для виконання умов договору; формування та узгодження правової позиції з Клієнтом, обрання способу захисту та способу відновлення порушених прав Клієнта; збір доказів необхідних для захисту прав Клієнта та відправлення адвокатських запитів; складення та направлення досудової вимоги про стягнення заборгованості; складення та подання до суду заяв по суті справи та інших документів правового характеру; повний правовий супровід господарського спору під час вирішення його судом першої інстанції; ознайомлення з матеріалами справи в Господарському суді Рівненської області; здійснення представництва, що полягає у забезпеченні реалізації прав і обов`язків Клієнта під час здійснення господарського судочинства по вирішенню спору в суді першої інстанції; надання правових консультацій Клієнту з приводу замовленого ним виду правової допомоги. Адвокат може надавати інші види правової допомоги, що не заборонені законом та стосуються правового супроводу даної справи. Надання того, чи іншого виду правової допомоги та їх об`ємів визначається Адвокатом самостійного з дотриманням принципу домінантності інтересів Клієнта. Перелік наданої Адвокатом правової допомоги визначається актом передачі-прийняття.
Пунктом 3 Договору про надання правової допомоги сторони визначили, що за надання правової допомоги Клієнту сторонами узгоджено фіксовану вартість гонорару у розмірі 1250.00 EUR (одну тисячу двісті п`ятдесят євро). Сторони домовилися, що оплата за надання правової допомоги буде здійснюватися наступним чином: у строк до 28 вересня 2021 року Клієнт зобов`язується перерахувати 1250.00 EUR (одну тисячу двісті п`ятдесят євро) на банківський рахунок Адвоката. Визначаючи розмір гонорару сторони договору враховували значимість господарського спору для Клієнта, ціну заявленого позову, складність роботи, що має бути виконана Адвокатом, та кваліфікацію і досвід Адвоката. Визначений сторонами гонорар має бути оплачено в строк, встановлений в рахунку на оплату. Оплата здійснюється, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Адвоката. Клієнт додатково несе судові витрати, які визначені Господарським процесуальним кодексом України за умови, що обов`язок з їх оплати покладається на Клієнта законом або судом. Клієнт також оплачує витрати Адвоката, при наданні йому правової допомоги за межами м. Рівне. Будь які додаткові витрати, необхідні для виконання договору, завчасно узгоджуються з Клієнтом та оформлюються додатковою угодою до цього договору.
Договір набирає чинності з дати його укладення та діє по 21 лютого 2022 року. Дія договору автоматично не пролонгується (п. 8 Договору про надання правової допомоги).
Чинність договору припиняться після закінчення строку на який його було укладено. Строк дії договору (його дія) може бути продовжений за умови укладення додаткової угоди виключно у письмовій формі. Договір також може бути достроково розірваний за бажанням Клієнта. Клієнт має право не повідомляти Адвоката про причини дострокового розірвання договору. Дострокове розірвання договору, оформлюється угодою сторін укладеною виключно в письмовій формі. Договір може бути розірваний за вимогою Адвоката лише з підстав передбачених законом (п. 9 Договору про надання правової допомоги).
Адвокатським об`єднанням "Скорпіон" виставлено рахунок № 1 від 20.09.2021 року Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (Epufloor sp. z o.o.) на суму платежу 1250,00 EUR, підстава платежу договір про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року.
Пунктами 1 5 Додаткової угоди від 14.02.2022 року до договору № 20/09 про надання правової допомоги від 20.09.2021 року сторони погодили, що сторони погоджують змінити вартість гонорару за надання правової допомоги шляхом збільшення його розміру на 200,00 EUR. Фіксований розмір гонорару, що визначений сторонами в розділі 3 договору наразі становить 1450,00 EUR. Строк дії договору, який визначений сторонами в розділі 8 продовжити до 01 липня 2022 року. Усі інші умови договору є чинними, якщо вони прямо чи опосередковано не змінюються умовами даної угоди. Додаткова угода до договору набирає чинності з дати її укладення.
Адвокатським об`єднанням "Скорпіон" виставлено рахунок № 2 від 14.02.2022 року Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (Epufloor sp. z o.o.) на суму платежу 200,00 EUR, підстава платежу договір про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року.
Відповідно до акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року сторони засвідчили що Адвокатом було надано правову допомогу Клієнту при вирішенні Господарським судом Рівненської області спору у справі №918/1232/21 (судця Романюк Р.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕПУФЛОР» (EPUFLOOR sp. z o.o.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЙОККО» про стягнення заборгованості в розмірі 7 963,69 EUR.
У п. 1 акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року сторони зазначили детальний опис наданої правової допомоги.
У п. 2 акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року, сторони підтвердили, що Адвокатом при наданні правової допомоги було витрачено наступну кількість часу: вивчення, аналіз та юридична оцінка документів наданих Клієнтом - 10 год.; аналіз законодавства та судової практики - 20 год.; формування та узгодження з Клієнтом правової позиції по веденню справи - 10 год.; написання та подання до суду позовної заяви, відправлення адвокатський запитів - 20 год.; підготовка адвоката до розгляду справи №918/1232/21, вивчення матеріалів справи, прибуття Адвоката до суду першої інстанції (м. Рівне) - 10 год.; надання правової допомоги Клієнту під час розгляду справи в суді першої інстанції - 5 год. Загальна кількість витраченого часу пов`язаного з наданням правової допомоги Клієнту по розгляду справи №918/1232/21 в суді першої інстанції - 75 год.
У розділі 3 договору про надання правової допомоги №20/09 від 20.09.2021 р. сторони узгодили фіксовану вартість гонорару у розмірі 1250,00 EUR при стягненні заборгованості в розмірі 11998,49 EUR з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЙОККО УКРАЇНА» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ЙОККО». Додатковою угодою від 14.02.2022 р. погоджено змінити вартість гонорару за надання правової допомоги шляхом збільшення його розміру на 200,00 EUR. Фіксований розмір гонорару, який визначений сторонами в розділі 3 договору, наразі становить 1450,00 EUR. Сторони дійшли взаємної згоди, що вартість наданої правової допомоги у справі №918/1232/21 становить половину фіксованого гонорару, який визначений договором про надання правової допомоги №20/09 від 20.09.2021 р. та додатковою угодою від 14.02.2022 р., а саме: 725,00 EUR (п. 3 акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року).
Пунктом 5 акту № 1 від 21.02.2022 року передачі прийняття наданої правової допомоги до договору про надання правової допомоги № 20/09 від 20.09.2021 року, сторони підтвердили, що правова допомога оплачена, що підтверджується банківськими документами від 01.10.2021 року на суму 1250,00 EUR та від 15.02.2022 року на суму 200,00 EUR.
Відповідно до банківських документів: від 01.10.2021 року на підставі рахунку № 1 від 20.09.2021 року здійснено оплату у розмірі 1250,00 EUR та від 15.02.2021 року на підставі рахунку № 2 від 14.02.2022 року здійснено оплату у розмірі 200,00 EUR.
Слід зазначити, що представником позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) у позовній заяві (від 31.12.2021 року) у справі № 918/1232/21 зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи: позивачем понесені витрати по оплаті судового збору за подання позовної заяви в розмірі 3 693 грн 87 коп, що підтверджується квитанцією приєднаною до позовної заяви; позивач поніс витрати на оплату професійної правової (правничої) допомоги в розмірі 1000 EUR згідно укладеного договору від 20.09.2021 року.
При цьому, заявлений позивачем остаточний розмір витрат на професійну правничу допомогу за розгляд цієї справи в суді першої інстанції менший за вартість послуг, погоджений сторонами у договорі № 20/09 про надання правової допомоги від 20.09.2021 року, та становить 50 % від суми зазначеної у договорі.
Відповідно до ч. ч. 4 - 6 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Тобто у розумінні цих норм процесуального права зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат зі складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи. Такий висновок Верховного Суду викладений у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 Цивільного кодексу України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.
Отже не співмірність витрат має бути доведена стороною, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, а у судовому рішенні має бути наведена оцінка тим доказам та аргументам, про які було зазначено позивачем як на підставу для зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.
Крім того, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України").
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Судом враховано п. 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 року №23-рп/2009, яким передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
З матеріалів справи вбачається, що, вирішуючи питання обґрунтованості розміру заявлених до стягнення відповідачем витрат на професійну правничу допомогу, суд врахував обставини справи, її складність, предмет та підстави позовних вимог.
Судом встановлено, що за наслідками розгляду вказаної справи, при прийнятті Господарським судом Рівненської області рішення від 17.02.2022 року, не було вирішено питання про розподіл судових витрат в частині витрат позивача на професійну правничу допомогу.
Відповідно до положень ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Пунктом 1 частини 4 статті 129 ГПК України встановлено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позивачем у справі належними та допустимими доказами підтверджено обсяг та вартість понесених витрат на професійну правничу допомогу і їх співмірність то за відсутності обґрунтованого клопотання відповідача про їх зменшення, суд дійшов висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення та стягнення з відповідача на користь позивача у справі 725 EUR витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 234, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙОККО" (33018, м. Рівне, вул. Курчатова, 1, код ЄДРПОУ 42763563) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) (реєстраційний номер суб`єкта народного господарства Республіки Польща: 361766194, VAT id: PL 727-279-6330, адреса: 90-033, Республіка Польща, м. Лодзь, вул. Копчинського, 77) 725 (сімсот двадцять п`ять) Євро 00 євроцентів витрат на професійну правничу допомогу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕПУФЛОР" (EPUFLOOR SP.Z O.O (резидент Республіки Польща) (реєстраційний номер суб`єкта народного господарства Республіки Польща: 361766194, VAT id: PL 727-279-6330, адреса: 90-033, Республіка Польща, м. Лодзь, вул. Копчинського, 77).
Боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЙОККО" (33018, м. Рівне, вул. Курчатова, 1, код ЄДРПОУ 42763563).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2022 |
Оприлюднено | 21.06.2022 |
Номер документу | 104363437 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні