Справа № 680/164/22
№2/680/107/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2022 року смт Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Яцини О.І.,
за участю секретаря судового засідання Стандрійчук М.П.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
установив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в якому просив визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті останньої відкрилась спадщина, до складу якої увійшли дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,01 гектарів, кадастрові номери 6823355100:08:001:0091 та 6823355100:04:001:0094. Позивач, будучи спадкоємцем за заповітом, спадщину не прийняв, оскільки з поважних причин не подав у визначений законом строк нотаріусу заяву про прийняття спадщини, оскільки після смерті матері ОСОБА_2 хворів та лікувався.
Ухвалою суду від 16 березня 2022 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання, задоволено клопотання представника позивача про витребування у нотаріуса даних щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 20 квітня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи за його та позивача відсутності.
Від відповідача Новоушицької селищної ради Хмельницької області надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Згідно із ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, безпосередньо дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с.8).
Позивач є сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження (а.с.7).
ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала одна в АДРЕСА_1 (а.с.10,11).
Із копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ №008916 від 25 вересня 2004 року видно, що ОСОБА_2 належали земельні ділянки кадастрові номери 6823355100:08:001:0091 та 6823355100:04:001:0094 на території Новоушицької селищної ради Хмельницької області (а.с.9).
Позивачу відмовлено у подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із пропуском встановленого законом строку (а.с.12).
Вказана відмова нотаріуса стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Інформація щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 в Спадковому реєстрі відсутня (а.с.25,26).
Відповідно до довідки виданої КНП Новоушицькою центральною районною лікарнею від 25 лютого 2022 року ОСОБА_1 з 01 жовтня 2014 року по 14 жовтня 2014 року перебував на амбулаторному лікуванні із діагнозом пошкодження зв`язок правого колінного суглобу (а.с.13).
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Так, позивач в обґрунтування поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини, посилався на те, що після смерті ОСОБА_2 він не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк, оскільки хворів та лікувався.
З врахуванням встановлених доказів, суд дійшов висновку, що позивач з поважної причини - через хворобу та лікування, пропустив передбачений законом строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
При таких обставинах позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12, 141, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 доНовоушицької селищноїради Хмельницькоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як спадкоємцю за законом, додатковий строк в 3 (три) місяці для звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Перебіг строку починається з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Новоушицька селищна рада Хмельницької області, місцезнаходження: смт Нова Ушиця, вул. Подільська, 17, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04407388.
Суддя О. І. Яцина
Суд | Новоушицький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104382162 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Яцина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні