Рішення
від 10.05.2022 по справі 607/20917/21
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.05.2022 Справа №607/20917/21

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі : головуючого судді Братасюка В.М.

з участю секретаря судового засідання Мокрій М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі за правилами спрошеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства,-

В С Т А Н О В И В :

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернлася до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства у розмірі 11163,73грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено факт порушення вимоги, щодо поводження з відходами під час їх видалення. За твердженням позивача, гр. ОСОБА_1 , який керуючи автомобілем марки 3IЛ 130, ДНЗ НОМЕР_1 , (спеціалізований асинізатор) привіз рідкі відходи та видалив (вилив) їх у недозволеному місці на території с.Біла, Білецької сільської ради, Тернопільського району. Позивач вказує, що своїми діями, відповідач вчинив псування земель забруднивши їх, площа забруднення склала 4м. х 5м. = 20м.кв. Відносно ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративне правопорушення №004878 та №004880 від 10.03.2021року за скоєне правопорушення, передбачена ст. 82, 52 КУпАП. Зазначені порушення за доводами екологічної інспекції, є підставою для нарахування позивачем та відшкодування відповідачем збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Надалі, 30 квітня 2020 року, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Глущенко М.Г., відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №14, та його визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст.ст.82, 52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2700 грн. Позивачем здійснено розрахунок розміру шкоди на підставі «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №149 від 04.04.2007 року, Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів №241 від 04.04.2020 року), зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 05.05.1998 року за №285/2725 у розмірі 11163,75грн. Інспекцією по місцю проживання відповідача надіслано досудову вимогу (разом із розрахунком шкоди) з метою добровільного (досудового) врегулювання спору, проте зазначена вимога залишена відповідачем без розгляду та реагування. З врахуванням наведеного, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 02 грудня 2021 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

30 грудня 2021 року на адресу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останнім позовні вимоги не визнаються. За твердженням відповідача, позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо нанесення вказаної шкоди саме ним ОСОБА_1 . Зазначає, що не був присутній при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та не був ознайомлений з вказаними протоколами. Крім того за твердженням відповідача протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення не відповідають вимогам чинного законодавства. Разом з тим відповідач не погоджується із здійсненним позивачем розрахунком розміру шкоди. З урахуванням зазначеного просить суд відмовити позивачу у задоволені позову. Відзив відповідача прийнято судом до розгляду та залучено до матеріалів справи.

14 січня 2021 року на адресу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області надійшла відповідь на відзив відповідача, відповідно до якої позивачем спростовано аргументи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву та надано докази на підтвердження своєї позиції. Відповідь позивача та відзив відповідача прийнято судом до розгляду та залучено до матеріалів справи.

Від ОСОБА_1 20 січня 2022 року адресу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшли заперечення на відповідь позивача.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Тернопільській області у судове засідання не з`явився, однак подав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, повторно у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не подавав.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

Наказом №59 від 26.02.2021 року Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, з метою контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на Території Тернопільської області у період з 01.03.2021-31.12.2021 року, завідувачку та головних спеціалістів сектору державного екологічного нагляду (контролю) поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - старшій державній інспекторці та державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Тетяну Вовчук, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , зобов`язано здійснити відповідні заходи контролю.

В ході вказаної перевірки, на території Тернопільської області 10.03.2021 року державний інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області» Глущенком М.Г., було встановлено факт порушення вимоги, щодо поводження з відходами під час їх видалення гр. ОСОБА_1 , який керуючи автомобілем марки 3IЛ 130, ДНЗ НОМЕР_1 , (спеціалізований асинізатор), привіз рідкі відходи та видалив (вилив) їх у недозволеному місці на території с.Біла, Білецької сільської ради, Тернопільського району без дозвільних документів чим вчинив псування земель забруднивши їх, площа забруднення склала 4м. х 5м. = 20м.кв.

З метою встановлення оцінки забруднення уповноваженою особою Інспекції на місці вчинення правопорушення було відібрано проби ґрунту, що підтверджено доданим до матеріалів справи актом відбору проб ґрунту №04-03-21 від 11.03.2021 року.

За результатом проведеного дослідження складено, протокол вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів №04-03-21 від 29.03.2021 року, зі змісту якого вбачається, що видалення відходів призвело до перевищення показників амонію (52 мг/кг при фоновому показнику 12), нітратів (15,5 мг/кг при фоновому показнику 12,8), сульфатів (84,7 мг/кг при фоновому показнику 18,3), фосфору (240 мг/кг при фоновому показникові 54), хлоридів (57,7 мг/кг при фоновому показнику 31,1), щільний залишок водної витяжки (1620 мг/кг при фоновому показникові 900) в грунті.

10березня 2021року інспекторомз охоронидовкілля Тернопільськоїобласті відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №004878 за порушення ч.1,3,7 ст. Закону України «Про відходи» та протокол про адміністративне правопорушення №00480 за порушення ч.2,3,5 ст. 46 Закону України «Про охорону земель».

Матеріли справи містять докази направлення протоколів про адміністративне правопорушення на адресу ОСОБА_1 та повідомлень про розгляд справи про порушення природоохоронного законодавства.

30 квітня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Глущенко М.Г., відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №14, якою останнього визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. ст.82,52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1350 грн.

Згідно наданого Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області розрахунку шкоди, заподіяною забрудненням земельної ділянки в селі Біла Білецької сільської ради Тернопільського району, знаходиться між земельними ділянками з кадастровими номерами 6125280700:02:001:4053 та 6125280700:02:001:3805 площею 20 м2 розмір відшкодування збитків становить 11163,75 грн.

Розрахунок розміру шкоди проведено на підставі «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №149 від 04.04.2007 року, Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів №241 від 04.04.2020 року), зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 05.05.1998 року за №285/2725.

Позивачем 11 травня 2021 року направлено на адресу відповідача лист №1-1-21-1855 з вимогою про добровільне перерахування суми завданої шкоди у розмірі 11163,75 грн., яку ОСОБА_1 не виконав.

Відповідно достатті 13 Конституції Україниземля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції Українивизначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно достатті 13 Цивільного кодексу Українипри здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Статтею 293 ЦК Українипередбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються зокрема, Законом України «Про відходи», Законом України « Про охорону земель», Земельним кодексом України, а також іншим спеціальним законодавством.

За приписами п.п. „з", „л" ст. 17 Закону України „Про відходи" суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.

Згідно з ч. 7 ст. 33 вказаного Закону забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням норм і правил, передбачених законодавством України

Частиною 1 статті 42 вказаного Закону передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.

Відповідно достатті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ізстаттею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно достатті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно п. 7постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі»при розгляді справи про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок, що набрав законної сили, або постанову суду у справі про адміністративне правопорушення, цей вирок або постанова обов`язкові для суду лише з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою. Тому, розглядаючи позов, який випливає з кримінальної справи чи зі справи про адміністративне правопорушення, суд не вправі обговорювати вину відповідача, а може вирішувати питання лише про розмір відшкодування.

Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для визначення порядку розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб`єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими та іншими відходами наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 №171 затверджено Методику визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

За результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) на території с.Біла, Білецької сільської ради, Тернопільського району, встановлено факт псування земель шляхом їх забруднення рідкими відходами громадянином ОСОБА_1 , про що складено протоколи про адміністративне правопорушення №004878 та №004880 від 10 березня 2021 року; 30 квітня 2021 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.ст. 82,52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З урахуванням даних зазначених в Акті відбору проб ґрунтів №04-03-21 від 11.03.2021 та протоколі вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів №04-03-21 від 29.03.2021 здійснено розрахунок розміру шкоди заподіяної державі громадянином ОСОБА_1 при одночасному забрудненні земельної ділянки забруднюючими речовинами , згідно розрахунку розмір шкоди складає 11163,75грн.

Виходячи з викладеного вище, суд доходить висновку, що відповідач своїми діями, завдав шкоду, яку добровільно не відшкодував, а тому позов слід задовольнити, стягнути з відповідача шкоду у розмірі 11163,75грн, заподіяну внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Згідно із вимогами ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Жодних доказів на спростування викладених у позові обставин відповідачем суду не надано.

Крім того, на підставі ч. 1ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 2270 грн. сплачений позивачем при зверненні із позовом до суду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 273,280-284, 354 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 1166 ЦК України,Конституцією України,Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про відходи», суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованемісце проживання АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,фактичне місцепроживання АДРЕСА_2 )11163,75 гривень шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства з наступним розподілом коштів: 30% в дохід спеціального фонду Державного бюджету України; 50 % в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Білецької сільської ТГ, (20%) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради, на наступні реквізити: UA748999980333169331000019745, код бюджету 24062100 ГУК у Тернопільській області, тг с.Біла/24062100, код отримувача ЄДРПОУ 37977599, казначейство України.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 ) на користь Державної екологічної на рахунок-р/рUA738201720343140003000080912,код ЄДРПОУ37977693,ДКСУ м.Київ 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем у загальному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, місцезнаходження: вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008, код ЄДРОПОУ 37977693.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 .

Головуючий суддяВ. М. Братасюк

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення10.05.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу104389600
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них