ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2022 року Справа № 926/1500/22
За позовом Комунального підприємства Чернівціводоканал
до відповідача Приватного підприємства Елітмолпродукт
про стягнення заборгованості в сумі 137 094,71 грн
Суддя Проскурняк О.Г.
Секретар судового засідання Паращук Д.В.
Представники сторін:
Від позивача Мандабура С.В.
Від відповідача не з`явився.
СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство Чернівціводоканал звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Приватного підприємства Елітмолпродукт про стягнення заборгованості в сумі 137 094,71 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 13 червня 2017 року між КП Чернівціводоканал та ПП Елітмолпродукт укладено договір № 1984 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. На підставі укладеного договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Чернівці та сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.
Позивач вказує, що спір у даній справі стосується скиду до міської каналізації стічних вод із перевищенням концентрації забруднених речовин, оскільки за результатами вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод встановлено невідповідність стічних вод, які відповідач скидає з контрольного колодязя у систему каналізації м. Чернівці державним стандартам та екологічним нормативам в галузі навколишнього середовища.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 квітня 2022 року, судову справу № 926/1500/22 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 22 квітня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання по суті призначити на 17 травня 2022 року.
Представник позивача у судовому засіданні 17 травня 2022 року підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач явку належного представника в судове засідання 17 травня 2022 року не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання.
Частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Разом з цим, відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів (аудіозапис).
На виконання вимог статті 223 Господарського процесуального кодексу України, складено протокол судових засідань, який долучено до матеріалів справи.
Відповідно до статті 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України (далі-ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
У відповідності до статті 174 Господарського кодексу України (далі ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Так, 13 червня 2017 року між Комунальним підприємством Чернівціводоканал та Приватним підприємством Елітмолпродукт укладено договір № 1984 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, згідно якого водоканал забезпечує централізоване водопостачання та водовідведення об`єктів Споживача, а Споживач здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах та в порядку, які визначені цим договором та чинним законодавством України.
У розділі 7 Договору Сторони визначили, що Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2017 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірваний за згодою сторін. Розірвання Договору за вимогою однієї із сторін проводиться у разі письмового попередження іншої сторони за 1 місяць. При цьому Споживачем сплачується заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення в повному об`ємі на момент відключення.
Доказів припинення, розірвання чи визнання недійсним вищевказаного договору суду не надано. Відтак, дія Договору продовжена на 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 роки у зв`язку із відсутністю заяв Сторін про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно пункту 2.2.3. Договору, Споживач зобов`язується надати перелік своїх об`єктів (структурних підрозділів), які використовують воду та від яких приймаються стічні води згідно з Правилами за формою, що відповідає додаткам № 1,3 до Договору, повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 7-ми днів від їх виникнення. Споживачі, що передають об`єкт централізованого водопостачання та водовідведення на баланс новому балансоутримувачу або власнику, повинні в семиденний термін після передачі повідомити про це Водоканал. Новий балансоутримувач також у семиденний термін після прийняття об`єкта повинен письмово повідомити Водоканал про прийняття на себе зобов`язань щодо водокористування та водовідведення і оформити Договір.
Як вбачається з Додатків №№ 1, 3 до Договору № 1984, централізоване водопостачання та водовідведення стічних вод здійснюється з об`єкту Споживача, а саме молокопереробного підприємства по вулиці Коломийській, 4-а.
Відповідно до пунктів 1.1.2, 1.1.4 Договору, склад і властивості стічних вод мають відповідати допустимим концентраціям стічних вод для випуску в комунальну систему каналізації наведеним в додатку до договору № 2. Склад і властивості стічних вод при нецентралізованому водовідведенні (вигрібні ями тощо) мають відповідати допустимим концентраціям стічних вод для випуску в комунальну систему каналізації наведеним в додатку № 2 до цього договору.
Пунктом 3.1.3 Договору унормовано, що Водоканал має право у відповідності до нормативно-правових актів здійснювати перевірку стічних вод на наявність в них забруднювальних речовин.
Згідно Акту № 85 відбору проб стічних вод, 01 вересня 2022 року з метою контролю якості стічних вод, які надходять від Споживача, представником КП Чернівціводоканал було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників їх складу та властивостей з контрою колодязя Споживача, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Коломийська 4-А.
Вказаний Акт підписаний представником Споживача без зауважень.
За результатами вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками:
-ХСК (хімічне споживання кисню) 546 мгО2/дм3, при допустимій концентрації 500,0 мгО2/дм3;
-БСК5 (біологічне споживання кисню, 5 діб) - 281 мгО2/дм3, при допустимій концентрації 260,0 мгО2/дм3;
-Сухий залишок 3550,0 мг/дм3, при допустимій концентрації 1500,0 мг/дм3;
-Фосфор загальний (Рзаг), фосфати 20,04 мг/дм3, при допустимій концентрації 5,0 мг/дм3;
-Сульфати 124,0 мг/дм3, при допустимій концентрації 100,0 мг/дм3;
-Хлориди 538,77 мг/дм3, при допустимій концентрації 300,0 мг/дм3;
-Азот загальний 89,74 мг/дм3, при допустимій концентрації 50,0 мг/дм3.
Частиною 33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища унормовано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила № 316).
Відповідно до пункту 2 Правил № 316, останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
Згідно пункту 4 Привил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів.
Відповідно до приписів статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території
З метою забезпечення в м. Чернівці дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13, 13-1 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення, пункту 4 розділу І Правил № 316, Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 28 вересня 2018 року № 524/19 затверджено Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Чернівці (далі - Правила).
В розділі 5 вказаних Правил визначено ДК забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів.
Згідно пункту 7.9 Правил, при виявленні перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами приймання, КП "Чернівціводоканал" у термін не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби, направляє Споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах Споживача та попередні результати хімічного аналізу.
Так, 07 вересня 2021 року позивач звернувся до відповідача із листом № 33/2224, в якому повідомив останнього про результати хімічного аналізу та перевищення норм допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, які відводяться до місцевої каналізації.
В подальшому, позивач звернувся до відповідач з листом від 28 вересня 2021 року № 33/2508 та додатками, в якому повторно повідомив відповідача про порушення умов договору в частині перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин та вимагав сплатити 192 337,73 грн. за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.
Відповідач жодним чином не відреагував на зазначені вище листи та не надав своїх заперечень щодо порядку відбору проби та результатів аналізу.
Згідно положень пунктів 2.2.4., 2.2.7. Договору, Споживач зобов`язується: сплачувати вартість наданих Водоканалом послуг за чинними тарифами, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів - плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов Договору; не перевищувати встановлені допустимі концентрації забруднювальних речовин згідно Додатку № 2 в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Споживача.
Пунктом 4.7 Договору унормовано, що скидання Споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрації речовин оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Водоканалом відповідно до Правил приймання стічних вод.
Відповідно до статей 526, 525 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушення умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Пунктом 5.1. Договору унормовано, що за невиконання або неналежне виконання обов`язків, передбачених Договором, сторони несуть відповідальність відповідно до Договору та чинного законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Чернівці, наданий позивачем, суд дійшов висновку позов задовольнити.
Стосовно розподілу судових витрат.
Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до положень частини 1 статті 4 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 2.1. частини 2 статті 4 вказаного Закону унормовано, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставку судового збору встановлено у такому розмірі: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 1 січня 2022 року статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 481,00 грн.
Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому, судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 123, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд,
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного підприємства Елітмолпродукт (58000, м. Чернівці, вул. Коломийська, 4-А, код ЄДРПОУ 32357529) на користь Комунального підприємства Чернівціводоканал (58023, м. Чернівці, вул. Комунальників, 5, код ЄДРПОУ 03361780, р/р НОМЕР_1 у Філії Чернівецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 356334) заборгованість у розмірі 137 094,71 грн. та 2 481,00 грн. судового збору.
Повний текст рішення складено та підписано - 20 травня 2022 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г. Проскурняк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104392216 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні