Рішення
від 12.05.2022 по справі 177/1638/21
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1638/21

Провадження № 2/177/193/22

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

13 травня 2022 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Березюк М. В.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Новопільської об`єднаної територіальної громади в особі виконавчого комітету Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив суд встановити факт постійного проживання його - ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини. Крім цього, просив суд визнати за ним право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1221884700:03:001:1039, площею 4,640 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказував, що він є сином ОСОБА_2 , попереднє прізвище якої « ОСОБА_3 », та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті матері відкрилася спадщина на земельну ділянку з кадастровим номером 1221884700:03:001:1039, площею 4,640 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яка за життя належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю IV-ДП № 031825 від 09.07.2001.

Позивач на час смерті матері постійно проживав разом з нею за адресою: АДРЕСА_2 , а отже прийняв спадщину після смерті матері, хоча й був зареєстрованим за іншою адресою. Однак, звернувшись до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, він отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з неподанням заяви про прийняття спадщини протягом 6-ти місячного строку з дня відкриття спадщини, відсутністю оригіналів документів щодо спадкового майна та оригіналів свідоцтв про народження позивача та документа, що підтверджує зміну прізвища спадкодавця.

У зв`язку з чим, позивач просив суд позов задовольнити, встановити факт його проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнати за ним право на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті матері.

Відповідач будучи повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, участь представника у розгляді справи не забезпечив, надав суду заяву про визнання позовних вимог (а.с. 53, 93).

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , дошлюбне прізвище якої « ОСОБА_3 », що відповідно підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 7) та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб (а.с. 110-111).

ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача, де його матір`ю вказана ОСОБА_4 (а.с. 5-6, 8).

За життя ОСОБА_2 належало право власності на земельну ділянку площею 4,640 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1221884700:03:001:1039, що підтверджується копією державного акта про право власності на землю ДП № 031825 та витягом з Державного земельного кадастру про право власності (а.с. 9-11, 43-44).

11.09.2006 ОСОБА_2 уклала договір довічного утримання з ОСОБА_1 , передавши йому у власність квартиру за адресою АДРЕСА_2 , в якій спадкодавець була зареєстрована та фактично проживала до дня смерті, що відповідно підтверджується копією вказаного договору та копією довідки з місця проживання, наявною в матеріалах спадкової справи (а.с. 14-15, 61). Позивач фактично проживав разом зі спадкодавцем на момент її смерті, але зареєстрував місця проживання за вказаною адресою лише після смерті матері, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією його паспорта, актами з місця фактичного проживання, складеними за участі сусідів, відповідно до яких ОСОБА_1 постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2 з 2006 року по теперішній час та до 2010 з ним проживала мати ОСОБА_2 (а.с. 16, 112).

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1222 - 1223 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1258, 1261 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1269-1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

ОСОБА_1 проживаючи разом зі спадкодавцем - матір`ю ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, в силу ч.3 ст. 1268 ЦК України прийняв спадщину після її смерті.

28.09.2021 позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але постановою нотаріуса від 28.09.2021 йому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском ним строку для прийняття спадщини. Крім цього, зі змісту постанови слідує, що позивач не надав документ, що підтверджує факт зміни прізвища матері позивача та оригінал свідоцтва про його народження, а також не мав оригіналу документа на спадкове майно. Будь-які інші особи з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріуса не зверталися, заповіт на вказану земельну ділянку нею за життя не складався (а.с. 54-77, 95-96).

Отже, відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно, а саме спірну земельну ділянку, як і відсутність реєстрації позивача на час відкриття спадщини разом з матір`ю ОСОБА_2 , унеможливлює реалізацію його спадкових прав у позасудовому порядку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванихправ, свобод чи законних інтересів.

Оскільки в судовому засіданні, на підставі досліджених доказів, встановлено, що позивач ОСОБА_1 на час відкриття спадщини постійно проживав зі спадкодавцем - ОСОБА_2 , та має право на спадкове майно, що залишилося після смерті його матері - ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом, позасудові способи визнання права на спадкове майно вичерпано, а відповідач позов визнав і це не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити, встановити факт його постійного проживання зі спадкодавцем - ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 4,640 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1221884700:03:001:1039, в порядку спадкування за законом, після смерті матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 4-5, 13, 76, ч.3 ст. 200, ч.4 ст. 206, 258-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новопільської об`єднаної територіальної громади в особі виконавчого комітету Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_1 ) зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку площею 4,640 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1221884700:03:001:1039, в порядку спадкування за законом після смерті - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , якій вказана земельна ділянка належала на праві власності, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 031825.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.В. Березюк

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.05.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104403819
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —177/1638/21

Рішення від 12.05.2022

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 19.11.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні