Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
19 травня 2022 року м.Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Тептюка Є.П.
за участю секретаря Щербак-Стерниш Д.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача:
ОСОБА_1 через свого представника адвоката Хорошуна Сергія Анатолійовича звернулася до суду з позовом до сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки. Позовні вимоги мотивувала тим, що 16.09.2015 року між її чоловіком ОСОБА_2 та СПП «РВД-Агро» було укладено договір оренди землі №1349, відповідно до якого СПП «РВД-Агро» приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, з кадастровим номером 7124989000:03:002:0135, що знаходиться на території с. Червона Слобода. Термін дії договору до 16.09.2029 року.
27.08.2021 року позивач отримала дану земельну ділянку у спадщину від померлого чоловіка.
Відповідно до п. 39 даного договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, не є підставою для змін умов договору.
Орендна плата за 2020-2021 рік відповідачем ні ОСОБА_2 , ні ОСОБА_1 , сплачена не була.
18.01.2022 року позивачем було направлено лист щодо добровільного розірвання договору та сплати орендної плати, однак відповідь відповідач не надав.
Позивач просила суд розірвати договір оренди земельної ділянки №1349 від 16.09.2015 року, укладений між ОСОБА_2 та СПП «РВД-Агро», стягнути з відповідача судові витрати та витрати на правову допомогу в сумі 2400 грн.
Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України.
Про дату та місце розгляду справи сторони були повідомлені в порядку п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло.
Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі:
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 16.02.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям провадження.
23.02.2022 року від представника позивача надійшов лист, згідно якого адвокат Хорошун С.А. зазначає, що в позовній заяві на першій сторінці була допущена механічна помилка, і неправильно зазначено ім`я по-батькові позивача: замість « ОСОБА_3 » вказано « ОСОБА_4 ».
Встановлені судом обставини:
Виходячи з принципу процесуальної рівності сторін і враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, в судовому засіданні досліджено кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів (п.27 Постанови ПВС України від 12.06.2009 року №2 "Про практику застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції").
Судом встановлено, що 16.09.2015 року між орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем сільськогосподарським приватним підприємством «РВД-Агро» в особі директора Мороза Вадима Миколайовича було укладено договір оренди землі №1349, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Червонослобідської сільської ради та належить орендодавцеві на праві приватної власності, згідно з Державного реєстру на право власності на земельну ділянку серія ЕЕВ №878346, виданого 16.10.2014 року, кадастровий номер 7124989000:03:002:0135. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,1101 га, рілля.
Відповідно до п. 8 Договору, Договір укладено строком на 15 років, який діє до 16.09.2029 року.
Згідно п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: розмір орендної плати становить 4,5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата може сплачуватись як в грошовій так і натуральній формі. У випадку виплати в грошовій формі вона проводиться в готівковій або безготівковій формі. У випадку виплати в натуральній формі вона проводиться передачею сільськогосподарської продукції за місцезнаходженням орендаря.
Орендна плата вноситься не пізніше 31 грудня за поточний рік. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами або іншими офіційними документами (п. 11, п. 12 Договору).
Відповідно до п. 37 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємного згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно п. 38 Договору, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору (п. 39 Договору).
Факт передачі земельної ділянки орендодавцем орендарю підтверджується актом приймання-передачі від 15.09.2015 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть, Серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 , його дружина ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.08.2021 року, отримала спадщину у виді земельної ділянки, площею 1,1101 га (з якої, 05 рілля 1,1101 га), кадастровий номер 7124989000:03:002:0135, що розташована в межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
27.08.2021 року ОСОБА_1 зареєструвала за собою право приватної власності на земельну ділянку площею 1,1101 га, кадастровий номер 7124989000:03:002:0135, що розташована в межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.08.2001 року.
18.01.2022 року ОСОБА_1 складено заяву на адресу СПП «РВД-Агро» щодо недоотримання нею, як новим власником земельної ділянки, орендної плати за 2020-2021 роки, у зв`язку з чим просила розірвати договір оренди землі за взаємною згодою сторін. Вказана заява направлена рекомендованим повідомленням з описом вкладення.
Норми права, що підлягають застосуванню:
Відповідно доч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України,кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідностатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Згідно з частинами першою та другоюстатті 651 ЦК Українизміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі»в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі,регулюютьсяЗК України,ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 вказаної редакціїЗакону України «Про оренду землі»,договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 15Закону України«Про орендуземлі» уредакції,чинній намомент укладаннядоговору,істотними умовамидоговору орендиземлі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Положеннями статей 21, 22 зазначеної редакції Закону України«Про орендуземлі» передбачено,що оренднаплата заземлю -це платіж,який орендарвносить орендодавцевіза користуванняземельною ділянкоюзгідно здоговором орендиземлі. Розмір,умови істроки внесенняорендної платиза землювстановлюються за згодоюсторін удоговорі оренди(крімстроків внесенняорендної платиза земельні ділянки державноїта комунальноївласності,які встановлюютьсявідповідно доПодаткового кодексуУкраїни. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
За правилами ч. 1, ч. 4 статті 32Закону України«Про орендуземлі» у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України ( 2768-14 ) та іншими законами України.
Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент укладання договору, орендодавець має право вимагати у орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до пункту «д» частини першоїстатті 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Таким чином, законодавство передбачає як необхідну умову для розірвання договору оренди землі - систематичне невиконання умов договору, в тому числі і несплату орендної плати.
Відповідно до ч. 3ст. 12, ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 3ст. 77 ЦПК Українивизначено, що сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 76 Цивільного процесуального кодексу України).
Суд враховує вимогист. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:
Суд, дослідивши надані докази в їх сукупності та повноті, приходить до наступного. Як вбачається з матеріалів справи, 16.09.2015 року між орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем сільськогосподарським приватним підприємством «РВД-Агро» було укладено договір оренди землі №1349, строком до 16.09.2029 року. Предметом договору стала земельна ділянка загальною площею 1,1101 га, сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 7124989000:03:002:0135, яка знаходиться на території Червонослобідської сільської ради, та належала ОСОБА_2 на праві приватної власності. Даним договором визначено форми орендної плати, яка повинна вноситься орендодавцем не пізніше 31 грудня за поточний рік.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, і право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7124989000:03:002:0135, перейшло до його спадкоємиці ОСОБА_1 .
Враховуючи, що положеннями Договору і ЗУ «Про оренду землі» визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі, ОСОБА_1 повинна була отримувати орендну плату за користування земельною ділянкою, право власності на яку вона набула.
Однак, з письмових тверджень позивача вбачається, що орендарем СПП «РВД-АГРО» не було сплачено орендну плату за 2020-2021 роки.
У матеріалах справи наявний лист ОСОБА_1 до відповідача щодо недоотримання нею як новим власником земельної ділянки орендної плати за 2020-2021 роки, у зв`язку з чим остання просила розірвати договір оренди землі за взаємною згодою сторін. Лист СПП «РВД-АГРО» отримано, однак відповідь в матеріалах справи відсутня.
Враховуючи, що відповідно до договору оренди земельної ділянки, орендна плата повинна вноситься орендарем не пізніше 31 грудня за поточний рік, вбачається систематична несплата СПП «РВД-АГРО» орендної плати орендодавцю за 2020-2021 роки.
Суд зауважує, що перехід права власності на земельну ділянку від ОСОБА_2 до ОСОБА_1 не впливає на обов`язок орендаря щодо сплати орендної плати за договором.
Оскільки відповідачем, який належним чином повідомлений про розгляд цивільної справи, і отримав копію позовної заяви з процесуальними документами, не надіслано будь-яких заперечень з приводу пред`явленого позову, не надано доказів, які спростовують факт несплати ним орендної плати, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Суд звертає увагу на те, що виплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, систематичне невиконання якої є підставою для його розірвання.
Судові витрати:
Відповідно до положень ч. 1, п. 1 ч. 3статті 133 ЦПК Українисудові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.
Згідно з вимогами частин першої-п`ятоїстатті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
10.02.2022 року між ОСОБА_1 та адвокатом Хорошуном С.А. укладено договір про надання правової допомоги №2022-4 та додаткову угоду до Договору про надання правової допомоги №2022-4 від 10.02.2022 року. Відповідно до акту здачі-прийняття наданих послуг №1 від 15.02.2022 року, загальна вартість робіт, що підлягає оплаті замовником за 6 годин складає - 2400 грн., які сплачені ОСОБА_1 адвокату Хорошуну С.А., відповідно до квитанції від 15.02.2022 року №1-2022-4. Повноваження адвоката Хорошуна С.А. також підтверджуються ордером про надання правничої (правової допомоги) та свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю.
Враховуючи, що судом задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір та витрати на правничу допомогу, які понесені позивачем, і сума яких є підтвердженою та обґрунтованою.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки задоволити повністю.
Розірвати договір оренди землі №1349, укладений між ОСОБА_2 та орендарем сільськогосподарським приватним підприємством «РВД-Агро», в особі директора Мороза Вадима Миколайовича, стосовно земельної ділянки, загальною площею 1,1101 га, сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Червонослобідської сільської ради, кадастровий номер 7124989000:03:002:0135.
Стягнути з сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992 грн. 40 коп.
Стягнути з сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 2400 грн.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована у АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: сільськогосподарське приватне підприємство «РВД-Агро», с. Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області, вул. Чигиринський шлях, 135, код ЄДРПОУ: 32546820.
Суддя: Є. П. Тептюк
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2022 |
Оприлюднено | 21.06.2022 |
Номер документу | 104409780 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Тептюк Є. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні