ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.05.2022м. ДніпроСправа № 904/8824/21
За позовом Товариства з додатковою відповідальністю "ПОЛІПЛАСТ", с. Сурсько - Литовське, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВЕНД", м. Дніпро
про усунення перешкоди власнику нерухомого майна у користуванні нерухомим майном
Суддя Ярошенко В.І.
Секретар судового засідання Барабанов Д.М.
Представники:
від позивача: Савенко О.М.;
від відповідача: не з`явився.
ПРОЦЕДУРА
Товариство з додатковою відповідальністю "ПОЛІПЛАСТ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВЕНД" про усунення перешкоди власнику нерухомого майна у користуванні нерухомим майном.
Ухвалою суду від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 13.12.2021.
Ухвалою суду від 13.12.2021 підготовче засідання відкладено до 11.01.2022.
Ухвалою суду від 11.01.2022 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів. Підготовче засідання відкладено до 31.01.2022.
Ухвалою суду від 31.01.2022 відкладено підготовче засідання на 15.02.2022.
Ухвалою суду від 15.02.2022 закрито підготовче провадження. Справу призначено до розгляду в засіданні на 14.03.2022.
Ухвалою суду від 14.04.2022 призначено судове засідання на 17.05.2022.
Відповідач участь свого представника у судовому засіданні від 17.05.2021 не забезпечив.
Згідно із частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Тож, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Суд наголошує на тому, що сторони скористались своїм правом на подання заяв по суті справи із посиланням на конкретні докази та нормативне обґрунтування своїх правових позицій.
В ході судового засідання 17.05.2022 розглянуто справу по суті, встановлено обставини справи та досліджено наявні у матеріалах справи докази.
В судовому засіданні 17.05.2022 у нарадчій кімнаті ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням вступної та резолютивної частин.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням права власності позивача на об`єкт нерухомості, що розміщений за адресою: м. Дніпро, вул. Столєтова 21 К.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Товариство з додатковою відповідальністю «Поліпласт» код 24424934 є правонаступником Приватного акціонерного товариства «Поліпласт» код 24424934, відповідно до рішення засновників № 1 від 26.10.2015 (арк. с. 8-9), яке в свою чергу є правонаступником Акціонерного товариства закритого типу «Поліпласт» код 24424934 відповідно до протоколу позачергових загальних зборів № б/н від 17.11.2010 (арк. с. 10-12).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності № 245833367 від 24.02.2021 (арк. с. 15) Товариство з додатковою відповідальністю «Поліпласт» є єдиним власником комплексу будівель, розташованих за адресою: м. Дніпро, вул. Столєтова 21 К, на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 1120, виданого 05.04.2004, видавник: Шульдіна Т.В., приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу.
Як зазначає позивач, з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань йому стало відомо, що за адресою розташування майна, яке належить позивачу на праві власності (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, буд. 21-К) зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровенд", ідентифікаційний код 36296623.
Позивач, як власник спірного майна зазначає, що не надавав згоди та не укладав жодних правочинів з відповідачем, які б могли бути підставою для реєстрації місцезнаходження відповідача за вказаною адресою.
Позивач направив до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області інформаційний лист № 98 від 24.03.2021, в якому зазначив, що юридична особа відповідача за місцем своєї реєстрації не знаходиться, своєї господарської діяльності не здійснює, що вищезазначена юридична особа відомостей про внесення змій щодо свого дійсного місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємцІв та громадських формувань в добровільному порядку не подає (арк. с. 23).
Крім того, позивачем було направлено засновнику юридичної особи відповідача лист № 141 від 30.06.2021 (арк. с. 24) з вимогою про внесення змін щодо свого дійсного місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в добровільному порядку.
В якості доказу направлення на адресу засновника юридичної особи відповідача вказаної вимоги позивач надав до суду копії опису вкладення та накладної Укрпошти (арк. с. 24-25).
Однак, як зазначає позивач, відповідач в добровільному порядку відомостей щодо свого дійсного місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не подав. Жодної відповіді від засновника на вказаний лист позивач не отримав.
Позивач звернувся до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради з листом № 101 від 31.03.2021 (арк. с. 16), в якому просив виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості щодо юридичної особи відповідача в частині запису про його місцезнаходження за адресою: м. Дніпро, вул. Столєтова 21 К.
Листом № 4/5-92 від 16.04.2021 (арк. с. 17) Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради повідомив про те, що внесення змін до відомостей про юридичну особу на підставі листа власника приміщення про незнаходження юридичної особи за вказаною адресою не передбачено Законом про державну реєстрацію, та було запропоновано для захисту своїх прав звернутися до суду.
Позивач зазначає, що з викладеного вбачається, що реєстрація відповідачем свого місцезнаходження за місцезнаходженням майна позивача є порушенням права власності позивача на об`єкт нерухомості, що розміщений за спірною адресою. Фактично, відповідач реалізовує належні власнику такого майна правомочності, без відповідної правової підстави, зокрема договору оренди, що об`єктивно перешкоджає у здійсненні позивачу своїх прав. Таким чином, для упередження можливих порушень прав ТДВ «Поліпласт», пов`язаних із реалізацією права власності, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом (ч. 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України).
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України).
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України).
Основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України. Майно суб`єктів господарювання може бути закріплено на іншому праві відповідно до умов договору з власником майна. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб`єктів господарювання (ч.1 ст. 133 Господарського кодексу України).
Як встановлено судом, позивачу, на праві власності належить нерухоме майно, а саме: комплекс будівель, розташованих за адресою: м. Дніпро, вул. Столєтова 21 К, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності № 245833367 від 24.02.2021 (арк.с. 15).
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (ч. 1 ст. 89 Цивільного кодексу України).
До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом (ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України).
Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України).
Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
У відповідності до п.10 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:
визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;
заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;
накладення/зняття арешту корпоративних прав;
зобов`язання вчинення реєстраційних дій;
скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;
виділу юридичної особи;
провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;
відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;
припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;
відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;
3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора. (ч.2 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом 36296623 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровенд", яке знаходиться за адресою: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, буд. 21-К.
Господарський суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази здійснення відповідачем господарської діяльності за зареєстрованою адресою місцезнаходження останнього. В той же час позивач стверджує, що не передавав належне йому майно у користування відповідача.
Доказів, з яких би вбачалось, що за адресою: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, буд. 21-К знаходиться нерухоме майно, яке належить відповідачу, сторонами до суду не надано.
В той же час належні та достовірні докази, які б свідчили про те, що між позивачем та відповідачем укладались угоди, які б надавали відповідачу право користуватись спірним нерухомим майном та угод, які б могли бути підставою для реєстрації місцезнаходження відповідача за вказаною адресою, в матеріалах справи відсутні.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України).
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ч. 2 ст. 15 Цивільного кодексу України).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України).
Статтею 41 Конституції України та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України).
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України).
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України).
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України).
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України).
Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню (ч. 2 ст. 386 Цивільного кодексу України).
За загальним правилом, позивачем негаторного позову може бути власник або титульний володілець, у якого знаходиться річ і щодо якої відповідач ускладнює здійснення повноважень користування або розпорядження, а відповідачем - лише та особа, яка перешкоджає позивачеві у здійсненні його законного права користування чи розпорядження річчю. Підставою для подання негаторного позову є вчинення третьою особою перешкод власнику в реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном. Однією з умов подання негаторного позову є триваючий характер правопорушення і наявність його в момент подання позову. Якщо ж на час подання позову порушення припинилися, то й відпадає підстава для пред`явлення негаторного позову. Власник має право у даному випадку вимагати лише відшкодування збитків або застосувати інший спосіб захисту свого права.
Характерною ознакою такого позову є протиправне вчинення перешкод власникові у реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.
Другою умовою застосування негаторного позову має бути відсутність між позивачем і відповідачем договірних відносин, адже в разі наявності таких відносин власник здійснює захист порушеного права власності зобов`язально-правовими засобами.
Господарський суд зазначає, що будь-які докази, що підтверджують наявність законних підстав для реєстрації місцезнаходження відповідача за адресою, за якою розташований належний позивачу об`єкт нерухомого майна в матеріалах справи відсутній. Таким чином, фактично відповідач реалізовує належні власнику такого майна правомочності без відповідної правової підстави( зокрема договору оренди), що об`єктивно перешкоджає у здійсненні позивачем своїх прав.
З урахуванням вказаних вище приписів законодавства, господарський суд дійшов висновку, що реєстрація відповідачем свого місцезнаходження за місцезнаходженням майна позивача є порушенням права власності позивача на будівлю, що розміщена за спірною адресою.
Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту своїх прав шляхом усунення перешкод власнику нерухомого майна шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині реєстрації зміни відомостей про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровенд" з підстав порушення права власності позивача на об`єкт нерухомості, що розміщений за спірною адресою - є ефективним.
Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.
Встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 270 грн покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 178, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Усунути перешкоди власнику нерухомого майна Товариству з додатковою відповідальністю «Поліпласт» (52064, Дніпропетровська область, Дніпровський р-н, с. Сурсько-Литовське, вул. Польова, буд. 56; ідентифікаційний код 24424934) у користуванні нерухомим майном будівлі, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, 21 К, реєстраційний номер майна у Реєстрі прав власності на нерухоме майно № 658919812101 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині реєстрації зміни відомостей про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровенд» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, буд. 21-К, ідентифікаційний код 36296623) місцезнаходження юридичної особи: м. Дніпро, вул. Столєтова 21-К (з підстав порушення права власності Товариства з додатковою відповідальністю «Поліпласт» на об`єкт нерухомості, що розміщений за спірною адресою).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровенд» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Столєтова, буд. 21-К, ідентифікаційний код 36296623) на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Поліпласт» (52064, Дніпропетровська область, Дніпровський р-н, с. Сурсько-Литовське, вул. Польова, буд. 56, ідентифікаційний код 24424934) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст даного рішення складений 23.05.2022.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2022 |
Оприлюднено | 29.06.2022 |
Номер документу | 104428992 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про приватну власність щодо усунення перешкод у користуванні майном |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні