Рішення
від 15.05.2022 по справі 910/13490/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16.05.2022Справа № 910/13490/21

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Мандриченка О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

справу № 910/13490/21

За позовом Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд";

До ОСОБА_2 ;

Про стягнення 221 749, 76 грн.

Без повідомлення учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення 221 749,76 грн. заборгованості.

Позовні вимоги обгрунтовуються наявністю у відповідача простроченого грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача заборгованості у розмірі 221 749,76 грн. внаслідок невиконання останнім взятих на себе зобов`язань за договором поруки № 70.06.000060 від 10.04.2019 р. щодо задоволення вимог Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" за договором про надання овердрафту № 60.06.000600 від 10.04.2019 в межах визначених порукою обсягів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.09.2021 відкрито провадження у справі № 910/13490/21, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у зв`язку з малозначністю в порядку п. 1 ч. 5 ст. 12, ч. 1 ст. 247, ч .1 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив.

В установлений процесуальним законодавством та судом в ухвалі від 22.09.2021 строк відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, яка була отримана представником останнього 02.02.2022.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач, який вважається належним чином повідомленим про наявність у провадженні суду справи з позовними вимогами до нього, у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Вимог про розгляд справи в судовому засіданні за участю представників сторін після винесення ухвали про відкриття провадження у справі до суду не надходило.

Повно і всебічно з`ясувавши обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2019 року між Публічним акціонерним товариством "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" (банк за договором, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Терекс Трейдінг" (позичальник за договором, відповідач у справі) укладено договір про надання овердрафту № 60.06.000600 (далі - Договір), згідно п. 2.1 якого договору банк зобов`язується надати позичальнику овердрафт шляхом оплати платіжних документів позичальника, а також здійснення договірного списання грошових коштів, на підставі та у випадках, передбачених цим договором або іншими договорами, укладеними між банком і позичальником, з поточного рахунку № НОМЕР_1 (далі - поточний рахунок), який відкрито в банку, за рахунок грошових коштів банку в межах ліміту овердрафту у разі відсутності або недостатності грошових коштів на поточному рахунку позичальника.

Відповідно до термінів, що використовуються в даному Договорі овердрафт - відкличний короткостроковий кредит, що надається позичальнику у разі відсутності/недостатності грошових коштів на поточному рахунку позичальника шляхом оплати розрахункових документів за рахунок грошових коштів банку понад фактичний залишок власних грошових коштів на поточному рахунку позичальника в межах встановленого ліміту овердрафу.

Ліміт овердрафту - розмір кредитних коштів, в межах якого позичальник може здійснювати платежі з поточного рахунку за рахунок кредитних коштів банку, або банк може здійснити договірне списання грошових коштів, на підставі та у випадках, передбачених цим Договором або іншими договорами, укладеними між банком та позичальником, у період, встановлений даним Договором.

День надання овердрафту - день оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів позичальника, або договірного списання банком грошових коштів, на підставі та у випадках передбачених цим Договором або іншими договорами укладеними між банком та позичальником, на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку.

Розділами 2-9 Договору узгодили предмет договору, умови надання овердрафту, права та обов`язки, відповідальність сторін, строк дії договору, інші умови тощо.

Відповідно до п. 6.1 Договору останній набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін (за виключенням умов, порядок набрання яких передбачений умовами п.3.1 Договору) та діє до 09 квітня 2020 року включно. У разі якщо цей день є неробочим (небанківським) днем в Україні, кінцевим днем погашення овердраафту вважається останній робочий (банківський) день в Україні перед днем погашення овердрафту. Якщо інше не визначено цим Договором, зобов`язання щодо повернення позичальником овердрафту, сплати у повному обсязі плати за овердрафт, неустойки та повного виконання позичальником будь-яких інших грошових зобовязань згідно умов Договору продовжують свою дію до моменту повного та остаточного їх виконання.

Як свідчать матеріали справи Договір підписаний уповноваженими представниками позичальника та банку та скріплений печатками сторін.

Судом встановлено, що укладений між сторонами правочин за своїм змістом та правовою природою є договором кредиту, який підпадає під правове регулювання норм § 1 і 2 глави 71 Цивільного кодексу України.

Згідно вимог ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачається мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі і погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Права та обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (§1 та §2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з частиною 1 статті 1068 Цивільного кодексу України встановлено, що банк зобов`язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.

При цьому слід зазначити, що ст. 1069 Цивільного кодексу України визначені умови кредитування рахунку, зокрема, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.

Згідно п.3.2 Договору надання овердрафту позичальнику здійснюється автоматично у разі відсутності або недостатності коштів на його поточному рахунку в банку шляхом оплати розрахункових документів, що надійшли від позичальника на суму, що перевищує фактичний залишок грошових коштів на такому рахунку в межах встановленого ліміту овердрафту. Наданням овердрафту вважається виникнення дебетового сальдо по поточному рахунку позичальника в сумі, що перевищує фактичний (кредитовий) залишок грошових коштів на поточному рахунку

Зокрема, за умовами п.2.2 Договору максимальний розмір ліміту овердрафту згідно Договору становить 250 000,00 грн. Сторони домовились, що розмір ліміту овердрафту, яким фактично може користуватися позичальник, та строк його дії при укладенні Договору зазначаються в п.2.4 Договору, в подальшому ліміт овердрафту та строк його дії встановлюються банком у повідомленнях, які направляються позичальнику відповідно до п. 2.5.1 цього Договору. Ліміт овердрафту не може перевищувати максимального розміру ліміту овердрафту.

Згідно п.2.4 Договору ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 250 000,00 грн. зі строком дії з " 10" квітня 2019 р. по " 09" травня 2019 р. включно.

Наступний строк дії ліміту овердрафту (наступний період) згідно з п.2.5 Договору встановлюється: - автоматично, без повідомлення банком позичальника з 10 числа кожного місяця, в якому закінчується попередній строк дії ліміту овердрафту, по 09 число місяця, наступного за місяцем встановлення ліміту овердрафту, - у разі, якщо розмір ліміту овердрафту, встановлений на наступний період у порівнянні з попереднім строком дії ліміту овердрафту (попередній період) залишається незмінним; - або на інший строк, що встановлюється банком відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до п. 2.5.1 Договору у разі зміни банком розміру ліміту овердрафту на наступний період у порівнянні з попереднім періодом, не пізніше наступного робочого дня після закінчення строку дії ліміту овердрафту за попередній період, банк повідомляє позичальника про розмір ліміту овердрафту, встановлений на наступний період, шляхом направлення відповідного повідомлення позичальнику одним з наступних способів за вибором банку: засобами електронної пошти на електронну адресу позичальника ІНФОРМАЦІЯ_1 або кур`єрською поштою, або рекомендованим листом, або шляхом особистого вручення позичальнику під підпис. Відслідковування cтроку дії та розміру ліміту овердрафту на наступний період є обов`язком позичальника, позичальник зобов`язаний самостійно звертатися до банку та отримувати інформацію у зручній для нього формі.

Судом встановлено за матеріалами справи та підтверджено позивачем в позовній заяві, що на виконання умов Договору позивачем належним чином та в повному обсязі виконано взяті на себе договірні зобов`язання шляхом надання відповідачу кредиту понад залишок грошових коштів на поточному рахунку відповідача для оплати розрахункових документів шляхом дебетування поточного рахунку позичальника із лімітом 250 000,00 грн. та шляхом оплати платіжних документів позичальника у межах встановленого ліміту, що підтверджується банківською випискою., що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з рахунку клієнта № 26009000182901.980.06 за період з 10.04.2019 року по 13.04.2020 року.

Окрім цього у зв`язку зі зменшенням надходження грошових коштів на поточному рахунку позичальника в січні 2020 року відповідно до умов п. 2.4-2.5 Договору ліміт овердрафту на період з 10 лютого 2020 року по 09 березня 2020 року включно був встановлений позивачем у розмірі 143 000,00 грн., про що позичальник у відповідності до п. 2.5.1 Договору був повідомлений банком листом № 173 від 06.02.2020 року, копія якого наявна в матеріалах справи, та повідомленням на електронну пошту з попередженнями про те, що у разі непогашення до 10.02.2020 року заборгованості більш як на 143 000,00 гривень, на цю суму виникне прострочена заборгованість.

В подальшому за рахунок надходжень грошових коштів на рахунок позичальника у лютому 2020 року заборгованість відповідача за овердрафтом була зменшена, проте повністю не погашена, у зв`язку з чим згідно з умовами п. 2.4-2.5 Договору ліміт овердрафту був змінений банком і на період з 10 березня 2020 року по 09 квітня 2020 року встановлений у розмірі 88 000,00 грн., про що у відповідності до п. 2.5.1 Договору відповідач був повідомлений позивачем Договору листом за № 320 від 06.03.2020 року та повідомленням на електронну пошту від 06 березня 2020 року, одночасно з попередженням про перенесення заборгованості на прострочення у випадку непогашення до 10 березня 2020 року

Відповідно до приписів частини 3 ст. 198 Господарського кодексу України встановлено, що відсотки за грошовими зобов`язаннями учасників господарських відносин застосовуються у випадках, розмірах та порядку, визначених законом або договором.

Згідно з ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.

За умовами пункту 2.6 Договору проценти за користування овердрафтом встановлюються на рівні 20% річних.

За користування овердрафтом позичальник сплачує банку плату за овердрафт наступним чином: за користування овердрафтом протягом строку його дії, позичальник сплачує проценти за користування овердрафтом з розрахунку процентної ставки, зазначеної в п.2.6 договору, що нараховується на суму фактичної заборгованості за овердрафтом за методом факт/факт за фактичний строк користування овердрафтом з урахуванням умов, визначених у п.3.4.1.3 Договору (п.3.4.1 Договору).

При цьому згідно п. 3.4.1.1 Договору нарахування процентів за користування овердрафтом здійснюється у національній валюті щоденно на суму щоденного дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника, та/або дебетовий залишок на окремому позичковому рахунку для обліку заборгованості на кінець операційного банківського дня за формулою наведеною у п. 3.4.1.1 Договору.

Також як визначено сторонами в п. 2.7 Договору, окрім процентів за користування овердрафтом, що зазначені в п.2.6. цього Договору, позичальник сплачує банку наступні комісії:

- п.2.7.1. разова комісія за надання фінансового кредиту (овердрафту) у розмірі 1% (без ПДВ) від максимального розміру ліміту овердрафту, що вказаний в п.2.2. цього Договору, на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ "АКБ "КОНКОРД", код банку 307350 ідентифікаційний код юридичної особи позичальника 37395198, яка сплачується позичальником в день укладення Договору;

- п. 2.7.2 комісія за надання кожної суми овердрафту у розмірі 0,05% (від розміру кожної такої суми, яка утримується банком при наданні суми овердрафту самостійно, шляхом списання коштів з поточного рахунку позичальника у межах залишку коштів або за рахунок овердрафту згідно п 3.6. цього Договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно розділу 1 Договору строк дії Договору - це строк, до закінчення якого банк має право встановлювати ліміти овердрафту та строки їх дії, а позичальник має право користуватися овердрафтом у встановлених межах при належному виконанні ним зобов`язань за Договором.

Отже, зважаючи на визначений пунктом 6.1 Договору строку дії останнього до 09 квітня 2020 включно, повернення отриманих кредитних коштів та нарахованих процентів позичальник повинен був здійснити до вказаної дати.

За визначенням розділу 1 Договору день повернення овердрафту - день зарахування грошових коштів на поточний рахунок позичальника до досягнення кредитового або нульового залишку на поточному рахунку позичальника;

день погашення овердрафту - день остаточного погашення позичальником заборгованості за цим Договором у повному обсязі, включаючи суму отриманого кредиту (овердрафту), нараховані проценти, комісії, неустойки, визначені цим Договором;

прострочена заборгованість - будь-яка заборгованість позичальника за цим Договором (в т.ч. прострочена заборгованість за овердрафтом, платою за овердрафт, та іншими платежами, встановленими цим Договором), що не сплачена у відповідний строк сплати, встановлений цим Договором в тому числі достроково, у випадках прямо передбачених даним Договором.

Так, відповідно до п.2.5.2 Договору прострочена заборгованість за овердрафтом повинна бути погашена позичальником протягом 5 календарних днів з дати виникнення. Протягом цих днів банк, за умови повного погашення позичальником в цей період простроченої заборгованості за овердрафтом, може не застосовувати до позичальника штрафні санкції згідно з Договором у вигляді процентів за неправомірне користування овердрафтом та неустойки. До повного погашення простроченої заборгованості за овердрафтом всі кошти, що надходять на поточний рахунок позичальника, вказаний п. 2.1 Договору, самостійно спрямовуються банком на погашення простроченої заборгованості.

Згідно п.2.5.1 Договору якщо на наступний день після закінчення чергового строку дії ліміту овердрафту сума заборгованості за овердрафтом перевищує суму ліміту овердрафту, встановленого на наступний період, різниця між новим встановленим лімітом овердрафту та фактичною заборгованістю позичальника за овердрафтом вважається простроченою заборгованістю за овердрафтом. В цілях цього пункту Договору, датою виникнення простроченої заборгованості є наступний день після закінчення чергового строку дії ліміту овердрафту. Подальший облік простроченої заборгованості за овердрафтом здійснюється на окремому рахунку обліку простроченої заборгованості за кредитами.

При цьому відповідно до п.3.9 Договору погашення овердрафту здійснюється автоматично, шляхом зменшення дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника, вказаному в п.2.1 нього Договору, на суму коштів, то зараховуються на цей рахунок протягом операційного дня.

Сторони встановлюють наступну черговість погашення позичальником заборгованості за цим Договором:

- в першу чергу погашається заборгованість за неустойкою, обчисленою Банком, та інша безспірна заборгованість позичальника за ним Договором;

- в другу чергу погашається прострочена заборгованість за нарахованими процентами за користування овердрафтом:

- в третю чергу погашається прострочена заборгованість за нарахованими відповідно до умов цього Договору комісіями;

- в четверту чергу погашається прострочена сума заборгованості за овердрафтом;

- в п`яту чергу погашається строкова заборгованість за нарахованими процентами за користування овердрафтом;

- в шосту чергу погашається строкова заборгованість за нарахованими відповідно до умов цього Договору комісіями;

- в сьому чергу погашається строкова заборгованість за овердрафтом (п.3.10 Договору).

Умовами п.3.11 Договору сторони встановили, що банк має право з власної ініціативи без погодження з позичальником самостійно змінювати черговість погашення заборгованості, що передбачена п.3.10 цього Договору.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч.1, 2 ст. 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

В силу ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ч.2 ст.193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, всупереч вимогам цивільного та господарського законодавства, а також положенням Договору відповідач свої зобов`язання щодо повернення кредиту своєчасно та в повному обсязі, а також сплати процентів за користування кредитом належним чином не виконав, у зв`язку з чим станом на 13.04.2020 року за відповідачем рахується заборгованість за кредитом в сумі 211 666,59 грн., а також заборгованість по простроченим процентам за користування кредитом в сумі 6203,17 грн. за період з 01.08.2019 року по 10.03.2020 року та заборгованість по комісії в сумі 0,14 грн. за 20.03.2020 року, що підтверджується наявними у матеріалах справи деталізованими виписками з рахунків відповідача.

В подальшому року зважаючи на той факт, що строк дії Договору про надання овердрафту, зазначений у пункті 6.1 Договору закінчився, проте заборгованість позичальником погашена не була, на електронну адресу останнього банком була направлена вимога про погашення заборгованості шляхом поповнення поточного рахунку на суму, яка склала: прострочені проценти у розмірі 5 325,96 грн., прострочена заборгованість по тілу кредиту в сумі 123 666,59 грн., поточна заборгованість по тілу кредиту у сумі 88 000,00 грн. Роздруківка зазначеної вимоги наявна в матеріалах справи.

Проте, зазначена вимога залишена позичальником без відповіді та задоволення.

Таким чином, оскільки свої зобов`язання з повернення грошових коштів та сплати процентів та комісії за користування кредитними коштами у встановлені строки, всупереч вимогам цивільного та господарського законодавства, а також умовам Договору овердрафту боржник не виконав, внаслідок чого у позичальника утворилась прострочена заборгованість в сумі 211 666,59 грн. за кредитом, 6203,17 грн. за процентами та 0,14 грн.

10 квітня 2019 року між АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «КОНКОРД» та ОСОБА_2 (далі по тексту - Відповідач, Поручитель) укладений Договір поруки № 70.06.000060, за яким Відповідач зобов`язався перед Кредитором відповідати за належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕРЕКС ТРЕЙДІНЕ» (ідентифікаційний код юридичної особи 37395198) (Боржник) зобов`язань за Договором №60.06.000600 про надання овердрафту від 10 квітня 2019 року, укладеного між Кредитором та Боржником, а також всіх додатків та додаткових угод, що будуть укладені до нього, в тому числі щодо суми зобов`язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісій та інших платежів та умов.

Всі разом або будь-яке з зобов`язань, що випливають (та/або випливатимуть у майбутньому) з Договору овердрафту, а також додаткових угод до нього, у тому числі щодо строку та розміру виконання зобов`язань, інших умов, надалі іменуються «Основне зобов`язання».

Сторони погодили (п.1.1), що в разі зміни у бік збільшення розміру кредиту (збільшення Максимального розміру ліміту Овердрафту згідно Договору) та/або процентів за користування кредитними коштами, розмір яких не передбачений умовами Договору овердрафту, такі зміни потребують погодження Поручителя, про що укладається додаткова угода до цього Договору. Інші зміни, що вноситимуться Банком та Боржником до умов Договору овердрафту не потребують додаткового погодження Поручителя, а Поручитель зобов`язується за належне виконання Боржником таких зобов`язань відповідно до внесених змін.

Згідно з пунктом 1.2 Договору поруки Поручитель несе солідарну відповідальність з Боржником перед Кредитором за виконання Боржником умов Основного зобов`язання усім належним йому майном та грошовими коштами.

Згідно з умовами пункту 1.3 Договору поруки підписанням цього договору Поручитель засвідчує, що ознайомлений з умовами Договору овердрафту, ніяких заперечень, а також непорозумінь його положень не має.

За умовами пункту 1.4 Договору поруки у разі невиконання Боржником умов Основного зобов`язання в строк, визначений Договором овердрафту, Поручитель погашає суму заборгованості за Договором овердрафту, нараховані проценти, комісії, штрафні санкції за несвоєчасне повернення Боржником коштів, наданих в межах Договору овердрафту, та інші платежі, передбачені Договором овердрафту, а також відшкодовує Кредитору збитки за неналежне виконання умов Основного зобов`язання за першою вимогою Кредитора протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту направлення Кредитором за адресою, зазначеною у реквізитах Поручителя в цьому Договорі, письмової заяви про невиконання Боржником своїх зобов`язань по Договору овердрафту.

За умовами пункту 1.5 Договору поруки Поручитель здійснює погашення заборгованості за Основним зобов`язанням у валюті кредиту. Послідовність погашення заборгованості визначена Договором овердрафту.

У зв`язку з невиконанням Боржником Основного зобов`язання, Позивач направив Відповідачу про це Заяву № 579 від 29 квітня 2020 р. у відповідності до п. 1.4 Договору поруки.

Таким чином, позивач відповідно до умов Договору поруки належним чином повідомив відповідача (Поручителя) про наявність заборгованості за зобов`язанням, забезпеченим порукою. Однак станом на дату подання цієї позовної заяви зобов`язання за Кредитним договором з повернення кредитних коштів та сплати відсотків ні Боржником (ТОВ «ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ»), ні Відповідачем (Поручителем) не виконані.

Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Статтею 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому самому обсязі, що й боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача простроченого грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача заборгованості у розмірі 221 749,76 грн. внаслідок невиконання останнім взятих на себе зобов`язань за договором поруки № 70.06.000060 від 10.04.2019 р. щодо задоволення вимог Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" за договором про надання овердрафту № 60.06.000600 від 10.04.2019 в межах визначених порукою обсягів.

Дані обставини не спростовано відповідачем і доказів погашення відповідної заборгованості на рахунок позивача не надано.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" про стягнення з ОСОБА_2 грошових коштів у розмірі 221 749,76 грн. є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Враховуючи зібрані докази по справі, пояснення представників сторін та керуючись статтями 129, 232, 236-241 ГПК України

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд" (49000, м. Дніпро, пл. Троїцька, 2, код ЄДРПОУ 34514392) 211 666 (двісті одинадцять тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 59 коп. простроченої заборгованості за кредитом, 6 203 (шість тисяч двісті три) грн. 17 коп. простроченої заборгованості по процентам, 0,14 грн. комісії, 3 813 (три тисячі вісімсот тринадцять) грн. 84 коп. пені за прострочення строків повернення кредиту, 66 (шістдесят шість) грн. 02 коп. пені за прострочення строків повернення відсотків та 3 326 (три тисячі триста двадцять шість) грн. 25 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Мандриченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104429253
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —910/13490/21

Ухвала від 16.01.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 18.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Рішення від 15.05.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 22.09.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 25.08.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні