Справа №557/1095/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2022 року смт. Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді Пацка Д.В.
секретар судового засідання Довгалець Н.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Гоща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доБугринської сільськоїради, ОСОБА_2 про визнанняправа власностіна спадковемайно,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, до якого входить: житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розміром 0,25 га, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства розміром 0,3266.
Вказує, що спадкодавець ОСОБА_3 заповіту не залишала, спадкоємцями за законом є позивач по справі та ОСОБА_2 .
Окрім того, зазначає, що спадщину прийняв своєчасно, оскільки протягом встановленого законом строку подав заяву про прийняття спадщини.
Однак, реалізувати своє право на вищенаведене спадкове майно не може у зв`язку з тим, що втрачені оригінали документів, які стверджують право власності спадкодавця на нерухоме майно.
А тому, просять суд, визнати за позивачем право власності на спадкове майно за законом, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розміром 0,25 га, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства розміром 0,3266.
Відповідачі відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надали.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 16 вересня 2022 року вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 16 жовтня 2022 року, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 10 січня 2022 року, витребувано докази по справі.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 16 вересня 2022 року, залучено до розгляду співвідповідача.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, останній надіслав до суду заяву, згідно якої позовну заяву підтримує повністю та просить суд здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Відповідачі в заяві на ім`я суду просить справу розглянути без його участі та позовні вимоги визнає повністю.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 належав: житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , що підтверджується випискою з погосподарської книги Бабинської сільської ради Рівненської області №6 особовий рахунок № НОМЕР_1 , земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розміром 0,25 га, згідно Державного акта на право власності на землю серії ІІ-РВ №025003 від 26.12.2000, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею, 0,3266 га згідно Державного акта на право власності на землю серії ІІ-РВ №025003 від 26.12.2000.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , видане Виконавчим комітетом Бабинської сільської ради Гощанського району Рівненської області, актовий запис №43.
Після смерті ОСОБА_3 відповідно до відповідно до ст.ст. 1216-1223 ЦК України відкрилась спадщина на майно, в тому числі і на вказане нерухоме майно.
Судом встановлено, що до кола спадкоємці після смерті ОСОБА_3 належить позивач по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Факт своєчасності прийняття спадщин ОСОБА_1 підвтерджується даними спадкової справи №324/2018 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Натомість, позивач оформити належним чином своє право власності на вказане нерухоме майно не має можливості у зв`язку з тим, що відсутні належні документи, які стверджують право власності спадкодавця на дане майно, що підтверджується листом приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Строкаля В.Д.
Відповідно до статей1216,1217,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставінаказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).
Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Суд, наголошує на тому, що відсутність у спадкодавця оригіналів правовстановлюючого документа на житловий будинок не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При вирішенні даного спору, суд зважаєна те, що позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину, позбавлений можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, в зв`язку з чим його право на спадщину підлягає судовому захисту шляхом його визнання на підставіст. 16 ЦК України, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України позивач не ставить вимогу про стягнення понесених ним судових витрат, а тому суд відносить вказані витрати на його рахунок.
Враховуючи вищевикладената керуючисьст.ст.12, 81, 200, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 доБугринської сільськоїради, ОСОБА_2 про визнанняправа власностіна спадковемайно задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розміром 0,25 га, згідно Державного акта на право власності на землю серії ІІ-РВ №025003 від 26.12.2000, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею, 0,3266 га згідно Державного акта на право власності на землю серії ІІ-РВ №025003 від 26.12.2000.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104450792 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні