Рішення
від 25.05.2022 по справі 925/169/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2022 року м. Черкаси справа № 925/169/22

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом з обмеженою відповідальністю «Діскордія-Київ»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «БВ Груп Компані»

про стягнення 83 032,74 грн

без повідомлення (виклику) сторін,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Діскордія-Київ» (вул. Олександра Пироговського, 18, м. Київ, 03110, код ЄДРПОУ 30488825) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БВ Груп Компані» (вул. Благовісна, 300, м. Черкаси, 18005, код ЄДРПОУ 42621317) про стягнення заборгованості за надані послуги з перевезення вантажів за договором на транспортно-експедиційне обслуговування від 03.12.2019 № 41/19 у сумі 71 438,98 грн, 8 979,72 грн інфляційних втрат, 2 614, 04 грн 3 % річних та понесених судових витрат сплаченого судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на підставі договору на транспортно-експедиційного обслуговування надав відповідачу відповідні послуги на умовах визначених договором, проте свій обов`язок щодо оплати наданих послуг відповідач виконав частково.

Ухвалою від 15.02.2022 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана на адреси сторін рекомендованим листом, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення позивачу та відповідачу.

У визначені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, відзив на позов не надав.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частинами 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Діскордія - Київ» (ТОВ «Діскордія - Київ», Експедитор, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БВ Груп Компані» (ТОВ «БВ Груп Компані», Замовник, Відповідач) було укладено договір на транспортно-експедиційне обслуговування від 03.12.2019 № 41/19 (Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Експедитор, діючи в рамках даного Договору, за дорученням й за рахунок коштів Замовника, надає експедиторські послуги з перевезення вантажів у міжміському та міжнародному сполученнях за допомогою транспортних послуг Перевізника, тобто організовує перевезення найманим транспортом по маршруту, зазначеному в Заявці, що може бути отримано по факсу та/або електронною поштою й мають юридичну силу на рівні з оригіналом.

Вартість транспортно-експедиційних послуг (сума витрат, пов`язаних з перевезенням і експедиторська винагорода) по конкретних маршрутах обумовлюється в Заявках, які є невід`ємною частиною цього Договору (п. 6.1. Договору).

Відповідно до п.п. 6.5. - 6.10. Договору розмір вартості транспортно-експедиційних послуг та порядок розрахунків за надані послуги, строки та умови оплати визначаються за домовленістю сторін і фіксуються в Заявках, яка є невід`ємною частиною цього Договору, з урахуванням наступних умов:

6.6. Експедитор виставляє за допомогою факсимільного зв`язку рахунок Клієнту на оплату, обумовленої в Заявці, вартості транспортно-експедиційних послуг.

6.7. Клієнт оплачує виставлений Експедитором рахунок протягом 3 (трьох) банківських днів з дня виставлення рахунку по факсу, якщо інше не обумовлено в Заявці.

6.8. У випадку, коли сторони визначають в Заявці, що оплата повинна бути зроблена до моменту початку виконання перевезення (попередня оплата), підставою оплати є Заявка та Рахунок Експедитора.

6.9. Оплата здійснюється в національній валюті України шляхом перерахування безготівкових коштів на розрахунковий рахунок Експедитора. Рахунок вважається оплаченим у день зарахування коштів від Замовника на розрахунковий рахунок Експедитора.

6.10. Факт надання транспортно-експедиційних послуг підтверджується Актом наданих послуг (звітом Повіреного), підписаний обома сторонами.

Договір підписаний представниками обох сторін та скріплений їх печатками, копія вказаного договору знаходиться в матеріалах справи.

Відповідно до умов Договору сторонами складено такі заявки на транспортно-експедиційне обслуговування:

1) Заявка на транспортно-експедиційне обслуговування від 13.10.2020

Маршрут руху: Іспанія - Україна

Найменування вантажу: алкоголь

Вага: 22 т

Місце замитнення: Іспанія, місто Жирона, згідно з CMR

Місце розмитнення: м/п «Східний термінал», вул. Моїсеєва, 72, Мартусівка, Київська обл., 08343

Адреса розвантаження: 18000, Черкаська обл., вул. Сумгаїтська, 8/2

Сума фрахту і порядок розрахунку: 124 215,71 грн. з ПДВ

Оплата здійснюється Замовником по безготівковому розрахунку наступним чином: 100 % оплата суми фрахту протягом 7 календарних днів з моменту розвантаження автомобіля.

Розрахунок вважається оплаченим в день зарахування коштів від Замовника на розрахунковий рахунок Експедитора в повному розмірі (100 %).

Додаткові умови: у випадку несвоєчасної оплати транспортно-експедиційних послуг Замовник сплачує пеню у розмірі 0,5 від суми заборгованості за кожну прострочену добу оплати.

2) Заявка на транспортно-експедиційне обслуговування від 10.12.2020

Маршрут руху: Німеччина - Україна

Найменування вантажу: термоконтейнери

Вага: до 20 т.

Місце замитнення: Німеччина, згідно з CMR

Місце розмитнення: м/п «Східний термінал», вул. Моїсеєва, 72, Мартусівка, Київська обл., 08343

Адреса розвантаження: 18000, Черкаська обл., вул. Сумгаїтська, 8/2

Сума фрахту і порядок розрахунку: 88 108,80 грн з ПДВ

Оплата здійснюється Замовником по безготівковому розрахунку наступним чином: 100 % оплата суми фрахту протягом 7 календарних днів з моменту розвантаження автомобіля.

Розрахунок вважається оплаченим в день зарахування коштів від Замовника на розрахунковий рахунок Експедитора в повному розмірі (100 %).

Додаткові умови: у випадку несвоєчасної оплати транспортно- експедиційних послуг Замовник сплачує пеню у розмірі 0,5 від суми заборгованості за кожну прострочену добу оплати.

Експедитор своєчасно виконав взяті на себе зобов`язання, що підтверджується відповідними відмітками про одержання вантажу в міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR) в графі « 24», а також звітами повіреного (актами наданих послуг), підписаними та скріпленими печатками обох сторін:

1. Звіт повіреного (акт наданих послуг) від 26.10.2020, відповідно до якого Експедитор виконав доручення Замовника на перевезення вантажу за маршрутом Іспанія - України. Послуги виконані в повному обсязі і в обумовлені строки. Сторони зауважень по наданню послуг одна до одної не мають. Товарно-транспортна накладна А № 1151168.

2. Звіт повіреного (акт наданих послуг) від 21.12.2020, відповідно до якого Експедитор виконав доручення Замовника на перевезення вантажу за маршрутом Німеччина - України. Послуги виконані в повному обсязі і в обумовлені строки. Сторони зауважень по наданню послуг одна до одної не мають. Товарно-транспортна накладна В/35.

Відповідно до погоджених сторонами у заявках на транспортно-експедиційне обслуговування умов перевезення кінцевим строком оплати Замовником суми фрахту:

по заявці від 13.10.2020 02.11.2020,

по заявці від 10.12.2020 28.12.2020.

Замовник свої зобов`язання вчасно оплатити надані Експедитором послуги (п. 3.12. Договору) виконав частково та з порушенням обумовлених стоків, сплативши на розрахунковий рахунок Експедитора:

18.11.2020 120 885 грн 53 коп.,

11.02.2021 20 000 грн 00 коп.

Сума боргу з урахуванням сум, внесених Замовником в рахунок оплати наданих Експедитором послуг з перевезення вантажів:

з 03.11.2020 по 18.11.2020 124 215,71 грн,

з 19.11.2020 по 28.12.2020 3 330,18 грн,

з 29.12.2020 по 11.02.2021 91 438,98 грн,

з 12.02.2021 по 04.02.2022 71 438,98 грн.

Відтак, заборгованість Замовника перед Експедитором за послуги за Договором становить 71 438 гривень 98 копійок.

Відповідно до частин 1, 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги потрібно задовольнити повністю з таких підстав.

Предметом спору є матеріально-правова вимога позивача про стягнення боргу за договором на транспортно-експедиційне обслуговування, у зв`язку з тим, що послуги не були оплачені.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Господарського кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.

Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.

Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Частиною 1 ст. 202 Господарського кодексу України встановлено, що господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Відповідач доказів, які б підтверджували оплату ним заборгованості перед ТОВ «Діскордія - Київ» в повному обсязі, суду не надав.

Не містять матеріали справи й належних та допустимих доказів спростування правомірності правочину.

Відповідно до ст. 204 ЦК України діє презумпція правомірності правочину.

Отже, позивач в порядку захисту своїх порушених прав на своєчасне одержання боргу в сумі 71 438,98 грн вправі вимагати від відповідача примусового виконання своїх зобов`язань шляхом стягнення з нього на свою користь вказаної суми коштів.

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Щодо обґрунтованості позову в частині стягнення інфляційних втрат та 3 % річних.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розрахунки позивача про стягнення 3 % річних та інфляційних втрат арифметично проведені правильно, з урахуванням умов Договору та фактичних сум боргу, тому вимога позивача і в цій частині позову підлягає задоволенню.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 238 ГПК України у резолютивній частині рішення зазначаються відомості про розподіл судових витрат.

Позивач заявив вимогу про відшкодування понесених судових витрат: сплаченого судового збору 2 481,00 грн.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255-256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БВ Груп Компані» (вул. Благовісна, 300, м. Черкаси, 18005, код ЄДРПОУ 42621317) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діскордія-Київ» (вул. Олександра Пироговського, 18, м. Київ, 03110, код ЄДРПОУ 30488825):

71 438,98 грн основного боргу,

2 614,03 грн 3 % річних,

8 979,72 грн інфляційних втрат,

2 481,00 грн на відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.05.2022
Оприлюднено29.06.2022
Номер документу104476830
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —925/169/22

Судовий наказ від 15.06.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Рішення від 25.05.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 15.02.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні