Провадження № 2/582/92/22
Справа № 582/119/22
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" травня 2022 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Жмурченка В. Д. за участю секретаря Климась С. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі чинним та скасування рішення про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки,
У С Т А Н О В И В :
Представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК", адвокат Гнида Ф.А., звернувся до суду з цим позовом та просить суд ухвалити рішення, яким: договір оренди землі від 01 січня 2015 року, укладений між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" (код ЄДРПОУ 32807457) щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 3,8977 га, кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сакунихської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, право оренди за яким було зареєстровано державним реєстратором Тернівської селищної ради Недригайлівського району Сумської області Постоєнком Дмитром Олександровичем, 26 жовтня 2016 року за номером запису про інше речове право 17207031, визнати чинним; скасувати рішення про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки площею 3,8977 га, кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сакунихської сільської ради Недригайлівського району Сумської області; та стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 4962,00 грн. витрат по сплаті судового збору та 6000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01 січня 2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" уклало з ОСОБА_1 договір оренди належної останньому земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,8977 га, кадастровий номер 5923585700:03:001:0036. Договір оренди був укладений строком на 7 років та у встановленому законом порядку зареєстрований 26 жовтня 2016 року державним реєстратором Тернівської селищної ради Недригайлівського району Сумської області Постоєнком Дмитром Олександровичем.
Позивачу стало відомо про те, що орендодавець ініціював державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Підставою припинення права оренди земельної ділянки є сплив строку оренди договору землі, відлік якого взято з моменту підписання договору оренди землі.
З такими діями відповідача не погоджується, та вважає, що договір оренди є дійсним до 26.10.2023, так як право оренди земельної ділянки було зареєстровано 26.10.2016.
Представник позивача у судове засідання не прибув, але надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі із підстав, зазначених у позовній заяві, та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибув, але надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими.
Справу розглянуто у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, площею 3,8977 га, що підтверджується Інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно № 71953518 від 01.11.2016 (а. с. 9-10).
01.01.2015 між ОСОБА_1 , як орендодавцем, та ТОВ "Агробізнес ТСК", як орендарем, було укладено договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_1 , як власник земельної ділянки, передав, а ТОВ "Агробізнес ТСК" прийняло у строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 5923585700:03:001:0036) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,8977 га, строком на 7 років (а.с. 7-8).
26.10.2016 державний реєстратор Тернівської селищної ради Недригайлівського району Сумської області Постоєнко Д. О. здійснив державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, за ТОВ «Агробізнес ТСК», що підтверджується матеріалами справи.
Із інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 297033587 від 31.01.2022, вбачається що станом на 31.01.2022 відомості про реєстрацію іншого речового права, а саме щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, відсутні (а.с. 11).
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.
При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.
Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (частина перша статті 210 ЦК України).
Процедура укладення, вимоги до змісту і форми та порядок припинення договору оренди землі визначені ЗК України та спеціальним законом - Законом України «Про оренду землі».
Відповідно до статей 1, 13 Закону України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною п`ятою статті 6 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на час підписання договору оренди від 01.01.2015) передача об`єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
За змістом статті 17 Закону України «Про оренду землі» об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на час підписання договору оренди від 01.01.2015) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У відповідності до частини другої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно з частиною четвертою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.
Таким чином договір оренди земельної ділянки відповідно до положень ч. 1 ст. 210 ЦК України, ст. 125 ЗК України, ч. 5 ст. 6, ст. 17 Закону України «Про оренду землі», ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є вчиненим з моменту державної реєстрації цих прав, а саме право оренди виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно земельна ділянка за договором оренди вважається переданою орендодавцем орендареві теж з моменту державної реєстрації права оренди (ст. 17 Закону України «Про оренду землі»).
Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17, де Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права, реалізувати свої суб`єктивні права та обов`язки сторони договору оренди земельної ділянки можуть лише після державної реєстрації такого договору.
Аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 357/8110/18 та у постанові від 30 липня 2020 року у справі № 357/7734/18.
Пунктом 43 Договору визначено, що він набирає чинності після підписання сторонами. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Отже, відповідач хибно вважав, що строк дії договору розпочинається з моменту його підписання.
Враховуючи, що право оренди земельної ділянки кадастровий номер 5923585700:03:001:0036 було зареєстровано 26 жовтня 2016 року на строк 7 років (п. 8 Договору), то договір оренди землі є дійсним до 26.10.2023. у зв`язку з чим позовні вимоги ТОВ «Агробізнес ТСК» підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі чинним та скасування рішення про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки, задовольнити.
Визнати чинним Договір оренди землі від 01 січня 2015 року, укладений між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" (код ЄДРПОУ 32807457) щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 3,8977 га, кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сакунихської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, право оренди за яким було зареєстровано державним реєстратором Тернівської селищної ради Недригайлівського району Сумської області Постоєнком Дмитром Олександровичем, 26 жовтня 2016 року за номером запису про інше речове право 17207031.
Скасувати рішення про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки площею 3,8977 га, кадастровий номер 5923585700:03:001:0036, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сакунихської сільської ради Недригайлівського району Сумської області
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення до Сумського апеляційного суду у встановленому законом порядку.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя : В. Д. Жмурченко
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2022 |
Оприлюднено | 29.06.2022 |
Номер документу | 104476857 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Жмурченко В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні