№ 336/7358/21
н/п 2/336/931/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2022 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Боєва Є.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ-6» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті внесків з управління багатоквартирним будинком,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому зазначив, що ОСОБА_1 є власником 43/100 часток квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 49,9 кв. м. На її частку вказаної квартири відкрито окремий особовий рахунок № НОМЕР_1 . Позивач вказав, що відповідно до Статуту, затвердженого установчими зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6». 29.06.2016 року проведено державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6», основний вид діяльності ОСББ комплексне обслуговування об`єктів нерухомості. 17.06.2018 року на загальних зборах членів ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6 було прийнято рішення про затвердження розміру внесків на управління багатоквартирним будинком.
Позивач вказував на те, що відповідачу, як власнику 43/100 часток квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 49,9 кв. м. за особовим рахунком № НОМЕР_1 нараховувалися щомісяця суми внесків на управління, проте, відповідач не в повному обсязі сплачував ці внески, а тому за період з липня 2018 року по червень включно 2021 року утворилась заборгованість в розмірі 3637, 45 грн. Посилаючись на те, що були прийняті заходи щодо досудового врегулювання спору, але відповідач не погасила в добровільному порядку заборгованість, позивач звернувся до суду з цим позовом и просив стягнути з відповідача на користь ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6» заборгованість по оплаті внесків на управління багатоквартирним будинком в сумі 3637, 45 грн., судовий збір в розмірі 2270 грн. та судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1000 грн.
26.10.2021 р. ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя було відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачу копія ухвали про відкриття провадження у справі та копії позовної заяви з додатками направлялися поштою рекомендованим відправленням за зареєстрованим місцем проживання останнього. Вказане поштове відправлення повернулося з поміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
За змістом ч. 11 ст. 128 ЦПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, а також заінтересована особа у справах про видачу обмежувального припису викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів, а у разі розгляду справи про видачу обмежувального припису - не пізніше 24 годин до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
З метою недопущення порушення прав відповідача на подання відзиву на позовну заяву, зустрічної позовної заяви, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, тощо, на офіційному веб-сайті судової влади України розміщено повідомлення про розгляд даної цивільної справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін за наявними матеріалами, а тому в силу ч.11 ст.128 ЦПКУкраїни відповідач вважається повідомленим про розгляд справи.
Визначений частиною третьоюстатті 279 ЦПК Українистрок для реалізації особами своїх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків сплив.
Відповідач у наданий судом строк та станом на день розгляду справи своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористався, відзив на позов не подав, заперечень щодо розгляду справи в спрощеному порядку також подано не було, будь-яких клопотань та заяв від відповідача до суду не надходило, відтак відповідно до ч. 8 ст. 178 та ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за адресою: АДРЕСА_2 створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6». 29.06.2016 року проведено державну реєстрацію юридичної особи ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6». Основний вид діяльності ОСББ комплексне обслуговування об`єктів нерухомості (а. с. 15-22). Діяльність ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6» регулюється Статутом об`єднання (а. с. 23-35).
17.06.2018 року на загальних зборах членів ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6 було прийнято рішення про затвердження розміру внесків на управління багатоквартирним будинком. розмір внесків перший поверх складає 6 грн. 40 коп. за кв. м., з другого по дев`ятий поверх 6 грн. 90 коп. Це викладено у частині 4 Протоколу № 2 установчих зборів від 17.06.2018 року. (а. с. 18).
Відповідач ОСОБА_1 є власником 43/100 часток квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 49,9 кв. м. На її частку вказаної квартири відкрито окремий особовий рахунок № НОМЕР_1 . З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не в повному обсязі сплачувала внески на управління багатоквартирним будинком, станом на 01.07.2021 року заборгованість складає 3637, 45 грн.
Наявність заборгованості у такому розмірі підтверджується доданими до позовної заяви копіями акту ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6» від 26 серпня 2021 року - за період з 01.07.2019 року по 30.06.2021 року та акту звіряння по внескам на управління будинком станом на 01.07.2021 року (а. с. 36-38; 48).
Згідно частин2-3статті 12Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинкувитрати науправління багатоквартирнимбудинком розподіляютьсяміж співвласникамипропорційно доїхніх частокспіввласника,якщо рішеннямзборів співвласниківабо законодавствомне передбаченоіншого порядкурозподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричноїенергії длязабезпечення функціонуванняспільного майнабагатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
За змістом статті 10 цього Закону органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема:
визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;
прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд.
Згідно положень статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
За частиною 1 статті 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Статтею 21 цього Закону передбачено, що порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Положеннями статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» закріплено наступне: Утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Також на законодавчому рівні врегульовано права об`єднання співвласників багатоквартирного щодо захисту прав добросовісних співвласників. У статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право:
робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання;
вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю;
вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів;
звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів;
Реалізація прав об`єднання, визначених цією статтею, здійснюється його правлінням за дорученням загальних зборів та відповідно до статуту об`єднання.
З матеріалів справи видно, що 16.12.2020 року боржнику ОСОБА_1 правління ОСББ направляло лист-попередження, в якому зазначалося про необхідність добровільної сплати заборгованості (станом на 01.12.2020 року) в розмірі 2530 грн. 40 коп. у строк до десяти днів. Також було вказано, що у разі несплати у встановлений строк ОСББ буде звертатися до суду для примусового стягнення заборгованості (а. с. 49).
Проте, ОСОБА_1 не погасила заборгованість і станом на 01.07.2021 року ця заборгованість склала 3637 грн. 45 коп. (а. с. 37; 48).
Окрім вищезазначених норм права, якими врегульовано зобов`язання співвласника багатоквартирного будинку оплачувати необхідні платежі, аналогічне закріплення цього обов`язку наявне і у статті 350 ЦК України, якою закріплено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини і визначені відповідно до них правовідносини, положення закону, якими вони регулюються, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСББ «НАША ОСЕЛЯ-6» про стягнення з відповідача заборгованості по оплаті внесків на управління багатоквартирним будинком підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставіст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Водночас клопотання про повернення відповідачу сплаченої суми за отримання відомостей з Державного реєстру речових прав задоволенню не підлягає, адже такі витрати ч.3 ст.133 ЦПКУкраїни не віднесені до витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Керуючись ст.ст.133, 141, 264,265, 279354ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ-6» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті внесків з управління багатоквартирним будинком задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ-6» заборгованість по оплаті внесків з управління багатоквартирним будинком за період з липня 2018 року до 01 липня 2021 року в сумі 3637,45 грн. (три тисячі шістсот тридцять сім гривень 45 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ-6» судові витрати в загальній сумі 2270 грн.
Відповідно дост. 265 ч. 5 ЦПК Українизазначаються наступні відомості:
Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ-6», знаходиться за адресою: 69120, м.Запоріжжя, вул. Спартака Маковського, буд. 6, ЄДРПОУ 40602561.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП невідомий.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.С. Боєв 27.05.22
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2022 |
Оприлюднено | 28.06.2022 |
Номер документу | 104490203 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Боєв Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні