Ухвала
від 26.05.2022 по справі 497/2365/2021
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27.05.2022

Справа № 497/2365/2021

Провадження № 2/497/159/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження по справі

"27" травня 2022 р. Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кравцової А.В.,

секретар судового засідання Вачева Т.М.,

розглядаючи за відсутністю сторін матеріали цивільної справи за позовною заявою Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Болградського районного суду перебуває цивільна справа за позовною заявою Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості, за яким ухвалою суду від 18.05.2022р. було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

Однак, 24.05.2022р. від представника позивача надійшла заява про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору та повернення сплаченого судового збору - вирішення спірного питання у позасудовому порядку.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до п.2ч.1ст.255 ЦПК України, в разі відсутності предмета спору, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладеного у постанові від 20.09.2021у справі №638/3792/20 (провадження № 61-3438сво21), суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і після відкриття провадження у справі, та якщо станом на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України, в разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Відповідно до ч.2ст.255 ЦПК України, закриваючи провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат та повернення судового збору з державного бюджету.

Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, забезпечуючи єдність судової практики, у Постанові від 20.09.2021р. у справі №638/3792/20 (провадження № 61-3438сво21), змінивши мотивувальну частину постанови апеляційного суду, зробив наступні висновки про застосування норм права.

ОП КЦС вказала, що закриття провадження на підставі п.2ч.1ст.255 ЦПК України можливе лише у судовому засіданні. Водночас, висновок апеляційного суду про можливість закриття провадження на підставі цього пункту лише в разі, якщо предмет спору відсутній під час пред`явлення позову, а не після відкриття провадження у справі, не ґрунтується на законі.

Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

Пунктом 2 ч.1 ст.255 ЦПК України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Поняття «юридичний спір» має тлумачитися широко, з урахуванням підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (п.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що відповідно до духу Конвенції поняття «спір про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Предмет спору це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Предмет позову розуміють як певну матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Тобто, правові підстави позову це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

З огляду на викладене відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а, відповідно, і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.

Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або спірні питання врегульовано самими сторонами.

Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як начас пред`явленняпозову, так і після відкриття провадження у справі, якщо на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

З матеріалів справи вбачається, що на час відкриття справи спір між сторонами існував, оскільки доказів іншого суду не надано. Той факт, що після закінчення підготовчого провадження у справі з`ясувалося, що спір між сторонами відсутній, що підтверджується заявою позивача - виключає подальший розгляд справи судом. Час, з якого спір між сторонами відсутній - не підтверджений жодним доказом, тобто, суд не надано відомостей щодо виникнення підстави вважати, що спір між сторонами відсутній - чи був він відсутній на момент звернення позивача з позовом до суду, чи ця обставина виникла вже після відкриття провадження за позовом. У зв`язку з чим, оскільки здійснити судове засідання неможливо через прибуття сторін у судове засідання, а провадження у справі неможливе через наявність заяви позивача про відсутність спору, суд дійшов висновку, що факт відсутності спору між сторонами настав вже після відкриття провадження, а тому заяву представника позивача про закриття провадження у зв`язку з відсутністю спору слід вважати відмовою від позову у зв`язку з виконанням відповідачем зобов`язань вже після відкриття судом провадження.

А тому, у даному випадку, для вирішення питання про повернення судового збору підлягає застосуванню ч.3ст.7 ЗУ "Про судовий збір", згідно якої в "... разі ... відмови позивача від позову, ... суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, ..." оскільки з наданих суду відомостей не вбачається домовленості між сторонами про укладення мирової угоди ... за результатами проведення медіації {Статтю 7 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2147-VIII від 03.10.2017; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1875-IX від 16.11.2021}.

Позивач під час звернення до суду сплатив судовий збір в розмірі 2270грн., що підтверджується меморіальним ордером №250566 від 17.09.2021 року, а тому судовий збір підлягає поверненню в розмірі 50 відсотків.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.255,256,260,261,353ч.1п.15 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання представника позивача про закриття провадження.

Прийняти відмову позивача від позову.

Закрити провадження у справі за позовною заявою Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості на підставі ст.255ч.1п.4 ЦПК України.

Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Болградському районі Одеської області(код ЄДРПОУ 37801706, адреса: 68702, Одеська обл., м.Болград, Майдан 28 Червня,7) повернути Національному технічному університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" (що розташований за адресою: м.Київ, проспект Перемоги,37, ЄДРПОУ 02070921) 50 % судового збору - в розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень, що були сплачені позивачем за меморіальним ордером №250566 від 17.09.2021 року.

Роз`яснити сторонам, що в разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин.

Суддя Кравцова А.В.

СудБолградський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.05.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу104494637
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —497/2365/2021

Ухвала від 26.05.2022

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 17.05.2022

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 11.04.2022

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 28.02.2022

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні