Рішення
від 24.05.2022 по справі 569/26023/21
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/26023/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,

за участі секретаря судового засідання Янок М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київська 44. Рівне"

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості у розмірі 9 764 грн 32 коп.

у судове засідання учасники справи не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська 44. Рівне» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки, як власниці квартири АДРЕСА_1 , заборгованість в розмірі 9 764,32 грн., понесені судові витрати в розмірі 2 102 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 000 грн.

В обґрунтування позову вказало, що відповідачка проживає та є власницею квартири АДРЕСА_1 . Відповідно, відповідачка є співвласницею багатоквартирного будинку в розумінні Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та зобов`язана виконувати рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська 44. Рівне». Внаслідок неналежного виконання зобов`язань у відповідачки виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 9 764,32 грн. по внеску на управління багатоквартирним будинком.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, повідомлялася про час та дату розгляду справи належним чином, подала через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області 24.03.2022 заяву, в якій позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити та розгляд справи проводити у її відсутність.

В судове засідання відповідачка повторно не з`явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином шляхом направлення судових повісток. Про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавала. Судові повістки направлені за адресою відповідачки, за якою остання згідно з відповіддю з Управління державної Міграційної служби в Рівненській області № 04/26822 від 29.12.2021 зареєстрована і проживає, повернуті до суду з відміткою пошти про причини невручення: адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України, у разі відсутності адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення.

Частиною 1 статті 131 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідачки в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши в судовому засіданні надані письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру нерухомого майна.

Утримання будинку, в якому знаходиться квартира відповідача здійснюється ОСББ "Київська 44. Рівне".

Відповідно дост. 1Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

За змістомст. 4Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту ОСББ «Київська 44. Рівне» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Згідност. 1Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласники багатоквартирного будинку є власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач як співвласник багатоквартирного будинку в розумінніЗакону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зобов`язаний виконувати рішення загальних зборів ОСББ "Київська 44. Рівне".

Рішенням загальних зборів ОСББ «Київська 44. Рівне», оформленим протоколом №2 від 31 серпня 2016 року, затверджено внесок на утримання багатоквартирного будинку в розмірі 1,22 грн. за 1 кв.м для першого поверху та 1, 95 грн. за 1 кв.м для другого та дев`ятого поверхів.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Київська 44. Рівне» , оформленим протоколом №4 від 01 травня 2017 рок,у затверджено внесок на капітальний ремонт в розмірі 15,00 грн. за 1 кв.м.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Київська 44. Рівне» , оформленим протоколом №3-1 від 01 грудня 2018 року, затверджено внесок на утримання багатоквартирного будинку в розмірі 2,30 грн. за 1 кв.м для першого поверху та 3,50 грн. за 1 кв.м для другого та дев`ятого поверхів.

Так, внаслідок неналежного виконання зобов`язань у відповідачки виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 9 764,32 грн. по внеску на управління багатоквартирним будинком та капітальний ремонт.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно дост. 3Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно - правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.

Згідно з п. 2ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", не є предметом регулювання цього закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно дост. 22Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Крім того, чинним законодавством України про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками багатоквартирного будинку, а внески по утриманню будинку та прибудинкової території та внески до ремонтного фонд (послуги по утриманню будинку та прибудинкової території та ремонту багатоквартирного будинку відносяться до житлових послуг, які надаються ОСББ самостійно встановлюються рішенням Загальних Зборів ОСББ.

Відповідно до ч. 3,4ст. 22Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішення загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.

Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексу Українив частині господарчого забезпечення діяльності не господарюючих суб`єктів.

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Відмова від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших співвласників ОСББ і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках за житлові послуги примусовому порядку.

Відповідно до п. 3 ст. 3 ГК України, діяльність не господарюючих суб`єктів спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально - технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб`єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності господарюючих суб`єктів.

Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно дост. 12Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.

Відповідно дост. 16Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статут об`єднання: виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у том числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Відповідно дост. 17Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень свої обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласник; відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного; ремонтного фондів.

Відповідно дост. 15Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний: своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, виконувати рішення статутних органів прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівною законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів технічного переоснащення приміщень або їх частин.

Відповідно до ч. 6ст. 21Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.

Згідно з ч. 1ст. 4Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Статутом ОСББ "Київська 44. Рівне" передбачено що рішення щодо визначення розміру витрат на утримання багатоквартирного будинку вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кільклсті голосів співвласників (пункт 8 розділу 3 статуту ОСББ "Київська 44. Рівне").

Згідно зі ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогокодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.

Порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання, ст. 610 ЦК України).

Відповідно до ч. 1ст. 612 ЦК України відповідач вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язань або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги»до житлово-комунальних послуг віднесено: 1) утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; 2) купівлю електричної енергії для забезпечення спільного майна багатоквартирного будинку; 3) поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.

Згідно з ст.67, ч. 1 ст.68 ЖК України, абз. 2 п. 7 "Правил користування приміщеннями житлових будинків" - утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів їх власників. Квартиронаймач (власник) зобов`язаний своєчасно вносити плату за житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором чи законом.

Статтею 23Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності здійснюються відповідно до законодавства України.

Як зазначено вище, позивач є управителем будинку, а відповідачка споживачкою послуг.

Відповідно до вимог закону споживачі зобов`язані вносити плату за житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати послуг в повному обсязі.

Це відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України 20 квітня 2016 року в справі 6-2951цс15, яка з точки зору ч. 4 ст.263 ЦПК Українимає враховуватися судом.

Отже, згідно з вищенаведеними правовими нормами, обов`язком відповідача, як власника житлового приміщення та споживачів послуг, є своєчасна оплата цих послуг згідно затверджених в установленому порядку тарифів, а враховуючи, що до суду не надано доказів щодо домовленості співвласників про порядок володіння та користування тією частиною спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності, позивач має право на стягнення боргу з співвласників вказаного вище майна солідарно.

Крім того, відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином у відповідності з договором і вимогами чинного законодавства, інших актів діючого законодавства.

Оскільки розрахунок заборгованості проведений позивачем , не спростований відповідачем, а відтак приймається судом до уваги.

За таких обставин, суд вважає, що з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню заборгованість в сумі 9 764, 32 грн.

При вирішенні питання про стягнення з відповідача судових витрат по справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2 102 грн.

Вирішуючи питання щодо судових витрат, здійснених позивачем у зв`язку з розглядом позову, які складаються з витрат за надання правничої допомоги у розмірі 2 000 грн., суд враховує, що відповідно до ч. 2 та ч. 3ст. 137 ЦПК Україниза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Витрати за надання правничої допомоги підтверджені належними доказами, а саме: актом здачі-приймання виконаних послуг (робіт) від 26.03.2021 (у якому здійснено детальний опис робіт, виконаних для надання правничої допомоги) і платіжним дорученням № 120 від 25.03.2021 на суму 800 грн.; актом здачі-приймання виконаних послуг (робіт) від 22.07.2021 і платіжним дорученням № 153 від 21.07.2021 на суму 1200 грн. З даних доказів вбачається, що вони здійснені саме позивачем. Також позивачем надано договір про надання правової допомоги № 11/3 від 25 березня 2021 року.

Оскільки понесення позивачем зазначених витрат підтверджено належними доказами, а тому вони підлягають до стягнення з відповідача.

Керуючись ст.12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 279, 280-283 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київська 44. Рівне" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 9 764 грн 32 коп. задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київська 44. Рівне" заборгованість у розмірі 9 764 грн 32 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 2 000, 00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київська 44. Рівне" витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270, 00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київська 44. Рівне" (вул. Київська, буд. 44, м Рівне, ідентифікаційний код 40703612);

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Повне судове рішення складене та підписане 27.05.2022.

Суддя Левчук О.В.

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.05.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104499317
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —569/26023/21

Рішення від 24.05.2022

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

Рішення від 24.05.2022

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

Ухвала від 04.01.2022

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні