Справа № 522/5897/22
Провадження 2/522/3687/22
У Х В А Л А
27 травня 2022 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Науменко А.В., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Престиж VII» про захист прав споживача та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Престиж VII» про захист прав споживача та стягнення моральної шкоди.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України: до позовної заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Позивач посилається на ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів», відповідно до якої споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
Відповідно до статті 1 Закону України від 08 липня 2011 року «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється па всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене Законом України «Про судовий збір».
Стаття 4 Закону України «Про судовий збір» установлює розміри ставок судового збору. При цьому розміри ставок судового збору так само залежать від характеристики об`єкта справляння - позовна заява, скарга чи інша заява (в деяких випадках - у поєднанні з характеристикою суб`єкта, який звертається до суду).
Пільги щодо сплати судового збору визначені статтею 5 Закону України «Про судовий збір». При цьому передбачені в цій статті особи, які мають пільги щодо сплати судового збору, звільняються від його сплати під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, про що прямо зазначено в абзаці першому частини першої статті 5 цього Закону.
Згідно ст. 1-1 Закону України «Про захист прав споживачів», цей Закон регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачами заявлено дві вимоги, в яких вони просять визнати дії відповідача по відключенню від електричної енергії та демонтажу лічильника електроенергії квартири неправомірними. Дані позовні вимоги підпадають під ознаки порушення прав споживачів, та вбачається наявність підстав застосування до вказаних правовідносин положень законодавства по захисту прав споживачів.
Також, заявлені позовні вимоги, про визнання дій відповідача протиправними щодо блокування електронного ключа (індивідуального чипу) ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що перешкоджало доступу до квартири АДРЕСА_1 на підставі ст. 41 Конституції України, ст. 319, 321, 382, 391 ЦК України.
Порушення права користування та розпорядження позивачів приміщеннями квартири та будинку, саме як споживача, у позовній заяві не обґрунтовано.
У позовній заяві, стягнення моральної шкоди, обґрунтовано тим, що у зв`язку із протиправною поведінкою відповідача щодо прав позивачів вільно користуватися своєю власністю, позивачам були спричинені моральні страждання.
Суд вбачає, що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містить як вимоги майнового характеру (про стягнення моральної шкоди у розмірі 300 000 грн. кожному), так і вимоги немайнового характеру про визнання дій протиправними.
Таким чином, із позову вбачається, що позивачі заявляючи 4 позовні вимоги, також звернулися і за захистом цивільних прав.
Крім того, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характер. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону України «Про судовий збір»).
Суд вбачає, що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містить як вимоги майнового характеру (про стягнення моральної шкоди у розмірі 300 000 грн. кожному), так і вимоги немайнового характеру про визнання дій протиправними.
Проте, доказів сплати судового збору як за вимогами майнового характеру, так і за вимогами немайнового характеру, до суду не надано.
Таким чином, посилання позивача на норми ЗУ «Про захист прав споживачів» заявляючи вимоги про визнання дій протиправними щодо блокування електронного ключа (індивідуального чипу) ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що перешкоджало доступу до квартири та стягнення моральної шкоди є безпідставними.
Виходячи з наведеного, суд не вбачає обґрунтувань порушень відповідачем будь-яких прав позивача, як споживача та підстав застосування до зазначених правовідносин (в частині вимог) положень законодавства щодо захисту прав споживачів. Таким чином, суд вбачає невідповідність позову положенням ст. 175 ЦПК України.
Відповідно до положень ч. 1 та ч.2 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб визначений ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 01 січня 2022 року становить 2481 гривня.
Отже, за одну вимогу немайнового характеру про визнання дій протиправними кожного окремого позивача сума судового збору становить 992,40 грн.
Відповідно до абз. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, суд вбачає, що за позовом майнового характеру законодавцем передбачений як мінімальний так і обмежувальний максимальний розмір судового збору за одну вимогу майнового характеру.
Отже, за одну вимогу майнового характеру кожного окремого позивача сума судового збору становить 3000 грн.
Вищевикладене не дає підставу суду зробити висновок про належне оформлення позовної заяви у відповідності до ст.175, 177 ЦПК України.
Відповідно до ч.ч. 11, 12 ст. 187 ЦПК України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
З урахуванням викладеного, суд вбачає, що позивачам необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме: позивачу ОСОБА_2 необхідно сплатити суму судового збору 3992,40 грн. (виходячи із розрахунку 992,40 грн. + 3000 грн.); позивачу ОСОБА_1 необхідно сплатити суму судового збору у розмірі 3992,40 грн. (виходячи із розрахунку 992,40 грн. + 3000 грн.).
Заяву про усунення недоліків разом з долученими документами необхідно надати до Приморського районного суду м. Одеси через канцелярію суду.
Керуючись ст.ст.151,175,177,185 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Престиж VII» про захист прав споживача та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Встановити позивачам десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А.В. Науменко
"27" травня 2022 р.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104513194 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Науменко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні