Рішення
від 29.05.2022 по справі 333/8118/21
КОМУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

Справа №333/8118/21

Провадження №2/333/1475/22

ЗАОЧНЕ рішення

Іменем України

30 травня 2022 року м.Запоріжжя

Комунарський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Тучкова С.С., за участю секретаря судового засідання Шелесько Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м.Запоріжжя, за правилами спрощеного позовного провадження, цивільну справу №333/8118/21 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комунаровець - 18» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комунаровець - 18» (далі ОСББ «Комунаровець -18») звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, в якому просить суд, стягнути солідарно з відповідачів на його користь суму заборгованості по внескам з управління багатоквартирного будинку в розмірі 6450 ривень 50 копійок, суму інфляційних збитків у розмірі 1317 гривень 74 копійки і 3 проценти річних від простроченої заборгованості у розмірі 580 гривень 50 копійок, на загальну суму 8348 гривень 74 копійок, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 гривень, посилаючись на те, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 і співвласником багатоквартирного будинку, у якому створено ОСББ «Комунаровець - 18», яке є балансоутримувачем і з 2016 року здійснює управління багатоквартирним будинком. Рішенням загальних зборів від 01 січня 2018 року визначено розмір щомісячних внесків за утримання будинку, що становить 4 гривні з одного квадратного метру загальної площі квартири, з 01 квітня 2019 року 5 гривень з одного квадратного метру загальної площі квартири, з 01 квітня 2020 року - 6 гривень з одного квадратного метру загальної площі квартири. У період з листопада по грудень 2020 року відповідачем була здійснена сплата згідно з графіком погашення, тричі загальною сумою 900 гривень. На протязі поточного 2021 року відповідачі не виконували належним чином своїх зобов`язань щодо сплати обов`язкових платежів (внесків), які були встановлені рішеннями загальних зборів ОСББ «Комунаровець -18», внаслідок чого у ОСОБА_2 існує заборгованість перед позивачем у розмірі 6450 гривень 50 копійок. У зв`язку з викладеним, відповідно до ст.625 ЦК України відповідачі повинні сплатити позивачу інфляційні збитки у розмірі 1317 гривень 74 копійки і 3 проценти річних від простроченої заборгованості у розмірі 580 гривень 50 копійок. Також позивач просить суд стягнути з відповідача судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2270 гривень.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи були повідомлена судом своєчасно і належним чином.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомила. Заяв з проханням розглядати справу без її участі або клопотань, які б перешкоджали розгляду справи, відповідачем суду не надано. Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленої належним чином, відповідно до вимог ч.4 ст.223, ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази і проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, доходить наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

Згідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Положеннями ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтями 12, 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.ст. 76, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно додоговору прореструктуризацію заборгованостіпо внескамна оплатувитрат науправління багатоквартирнимбудинком від21жовтня 2020року,власником квартири АДРЕСА_1 , є ОСОБА_2 (а.с.26).

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності ОСББ «Комунаровець - 18» є комплексне обслуговування об`єктів (а.с.13).

На підставі статуту ОСББ «Комунаровець - 18» встановлено, що останнє створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» і об`єднує власників квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Завданням і предметом діяльності об`єднання є, зокрема, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території. До виключної компетенції загальних зборів належать затвердження кошторису. Співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (а.с.15-25).

Рішенням загальнихзборів від01січня 2018року визначенорозмір щомісячнихвнесків заутримання будинку,що становить 4гривні зодного квадратногометру загальноїплощі квартири,з 01квітня 2019року 5гривень зодного квадратногометру загальноїплощі квартири,з 01квітня 2020року -6гривень зодного квадратногометру загальноїплощі квартири(а.с.27-29).

З розрахунку заборгованості за внесками на утримання будинку і прибудинкової території вбачається, що за період з 01 листопада 2018 року по 31 жовтня 2021 року заборгованість ОСОБА_2 та ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року складає 6450 гривень 50 копійок (а.с.6), сума інфляційних збитків 1317 гривень 74 копійки, 3 проценти річних від простроченої заборгованості 580 гривень 50 копійок (а.с.6-11).

Статтею 385 ЦК України визначено, що власники квартир та не житлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та не житловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Відповідно до вимог частини першої статті 1, частини першої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

В силу вимог ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно із ст. 16 Закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та Статуту здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів (ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Судом встановлено, що на загальних зборах ОСББ «Комунаровець - 18» були прийняті рішення про затвердження обов`язкового щомісячного внеску на утримання будинку.

Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», є наступні: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Згідно з ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.

Статтею 322 Цивільного кодексу України визначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 8 статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що відмова від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.

На підставі статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

На підставі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст.13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.

ОСОБА_2 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_3 . Оскільки ОСОБА_2 у період з 01 листопада 2018 року по 31 жовтня 2021 року сплачувала внески на утримання будинку не в повному обсязі, у неї утворилася заборгованість перед ОСББ «Комунаровець - 18» у сумі 8348,74 гривень, що підтверджується відповідним розрахунком, наданим представником позивача.

За приписами ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (висновок Великої Палати Верховного Суду, висловлений у постанові від 16 травня 2018 року у справі №686/21962/15-ц). За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, на боржника покладається відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України (висновок Верховного Суду України, висловлений у постанові від 16 грудня 2015 року у справі № 6-2023цс15).

Виходячи з юридичної природи правовідносин, що виникли між сторонами, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання грошового зобов`язання.

У відповідності до ст. 625 ЦК України, на суму основного боргу відповідача нараховано 3% річних за прострочення сплати внесків на утримання будинку в розмірі 580 гривень 50 копійок та інфляційні втрати в сумі 1317 гривень 74 копійки, які підлягають стягненню з відповідача.

Суд приймає до уваги розрахунки 3% річних за прострочення сплати внесків на утримання будинку та інфляційних втрат, надані позивачем, оскільки вони проведені відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням періоду, за який не вносилась плата та відповідної суми боргу.

Таким чином, у зв`язку із викладеним, аналізуючи зібрані у справі докази та вимоги чинного законодавства, враховуючи обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, так як судове рішення ухвалюється у повному обсязі на користь позивача, понесені ним і документально підтверджені судові витрати у підлягають стягненню з відповідача.

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну

Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Керуючись ст.ст. 1, 4, 15, 16, 17, 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.1, 9, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.256, 257, 261, 319, 322, 385, 525, 526, 610, 625 ЦК України, ч.4 ст.223, ст.ст.10-13, 77-80, 141, 263-265, 280-283, 289 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комунаровець - 18» до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комунаровець - 18» (м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.25, код ЄДРПОУ 20514238, рахунок (IBAN) НОМЕР_3 в АТ КБ «ПриватБанк», МФО 313399) заборгованість по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку в розмірі 6450 гривень 50 копійок, суму інфляційних збитків у розмірі 1317 гривень 74 копійки і 3 проценти річних від простроченої заборгованості у розмірі 580 гривень 50 копійок, а разом 8348 (вісім тисяч триста сорок вісім) гривень 74 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комунаровець - 18» (м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.25, код ЄДРПОУ 20514238, рахунок (IBAN) НОМЕР_3 в АТ КБ «ПриватБанк», МФО 313399) витрати по сплаті судового збору по 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 копійок з кожного.

Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше двох днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 30 травня 2022 року.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя С.С. Тучков

СудКомунарський районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення29.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104533858
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —333/8118/21

Рішення від 29.05.2022

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Тучков С. С.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Тучков С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні