Рішення
від 30.05.2022 по справі 908/569/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 34/25/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.05.2022 Справа № 908/569/22

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., розглянув у спрощеному позовному провадженні, без виклику представників сторін, справу № 908/569/22

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенко 14», ідентифікаційний код юридичної особи 44390570 (вул. Дорошенка, буд. 14, м. Запоріжжя, 69124)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (вул. Перемоги, буд. 131-В, м. Запоріжжя, 69035)

про розірвання договору

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенко 14» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» з вимогами про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 06/09/17-366 від 06.09.2017, укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по АДРЕСА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», з 01.11.2021.

Позов подано на підставі ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, п. п. 64, 65 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712.

У зв`язку з введеним в Україні воєнного стану, з метою запобігання загрози життю та здоров`ю учасників судового процесу, а також з метою прискореного вирішення судового спору, щодо якого сформувалася стала та однозначна судова практика, позивач просив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2022 справу № 908/569/22 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.04.2022 у справі № 908/569/22 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Ухвалено розгляд справи по суті розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідно до ст. 165, ч. 4 ст. 250, ст. 251 ГПК України запропонувати відповідачеві надати відзив з нормативним та документальним обґрунтуванням; листування між сторонами з доказами направлення та отримання поштової кореспонденції; а також актуальну судову практику зі спірного питання апеляційного та Верховного суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду направити копію відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи (позивачу), докази направлення/вручення надати суду (додати до відзиву). В разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст.178 ГПК України).

03.05.2022 до суду від позивача у справі надійшло клопотання про застосування ефективного способу захисту (вирішити спір по суті та розірвати договір).

Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Відповідачем отримано ухвалу суду від 01.04.2022 у даній справі 10.05.2022 згідно з поштовим повідомленням про вручення.

Згідно ст. 165, 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

За таких обставин, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч., ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Статтею 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя» призначено управителем багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Дорошенка, 14 у м. Запоріжжі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя».

06.09.2017 між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів Бородай О.М., та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» (управитель, відповідач) укладено договір №06/09/17-366 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі договір).

Слід відзначити, що згідно з переліком вулиць міста Запоріжжя, який розміщено на офіційному сайті Запорізької міської ради, вірним найменуванням вулиці, на якій розташований вищевказаний будинок, є «вулиця Дорошенка».

Відповідно до п. 1 договору управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління будинком та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинковій території, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника. Копію відповідного договору надаємо, оригінал наявний у відповідача.

У п. 18 договору зазначено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.2018.

Згідно з пп. 8 п. 9 договору замовник має право ініціювати розірвання цього договору у випадках та на умовах, що передбачені в ньому.

Відповідно до п. 22 договору дія цього договору припиняється, у т.ч., в разі складання негативного акта оцінки технічного стану об`єкта за результатами контролю за якістю наданих управителем послуг, одержання негативних результатів опитування (анкетування) мешканців об`єкта, та власників (співвласників) окремих приміщень об`єкта, які в ньому не проживають, щодо якості наданих управителем послуг, одержання негативних результатів обстеження технічного стану об`єкта.

26.05.2021 в багатоквартирному будинку по АДРЕСА_2 , створено ОСББ «Дорошенко 14» (ідентифікаційний код 44390570) (позивач), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.05.2021.

Відповідно до п. 1 розділу І статуту позивача об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до розділу ІІІ статуту позивача до виключної компетенції загальних зборів належить обрання та відкликання управителя. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.

Згідно з абз. 4 ч. 5 ст. 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Відповідно до рішення загальних зборів ОСББ «Дорошенко 14», яке оформлено протоколом №1 від 25.07.2021, співвласниками будинку прийнято рішення про відмову від послуг ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з управління будинком та перехід до самостійного управління та утримання будинку і прибудинкової території з 01.11.2021 у зв`язку з незадовільною якістю послуг, погіршенням технічного стану будинку внаслідок низької якості послуг, та уповноваження правління ОСББ «Дорошенко 14» в особі голови правління Соколовської І.С. на розірвання з 01.11.2021 договору на управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя».

Копію рішення про відмову від послуг ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» та перехід до самостійного управління та утримання будинку і прибудинкової території надіслано на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 16.08.2021 супровідним листом вих. б/н від 16.08.2021 з описом вкладення.

Відповідні рішення надано відповідачу в повному обсязі з усіма додатками.

Відповідач отримав даний лист 18.08.2021, про що повідомив позивача листом від 20.08.2021 вих. № 21/573, у якому зазначив, що у нього відсутня законна підстава для задоволення звернення позивача, посилаючись на те, що позивач надав не повний пакет документів. У зв`язку з цим відповідач просив позивача надати завірену копію статуту, копію протоколу правління про обрання голови правління, копію довіреності (за наявності, якщо голова правління не є співвласником даного будинку).

Позивач надіслав відповідачу 06.09.2021 з супровідним листом від 06.09.2021 витребувані документи (завірені копії статуту та протоколу правління про обрання голови правління) та повідомив, що довіреність на голову правління не надається, оскільки голова правління є співвласником будинку.

При цьому у листі позивач зазначив, що законодавством не передбачено надання управителю жодних інших документів, окрім рішення співвласників про відмову від послуг управителя, тому вимога відповідача про надання додаткових документів є незаконною та не змінює встановленого в абз. 4 ч. 5 ст. 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» строку розірвання договору (два місяці з моменту попередження), а тому цей строк слід обчислювати саме з дати направлення попередження про відмову від послуг управителя, тобто з 16.08.2021, а не з дня надання додаткових документів.

Відповідач листом від 27.09.2021 №325173 повідомив позивача, що документи стосовно розірвання договору знаходяться на розгляді.

Листом вих. від 20.12.2021, який вручено відповідачу 20.12.2021, позивач вимагав від відповідача:

- закрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для оплати послуги з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 ;

- надати відомості про обсяг спожитої комунальної послуги та її оплати в розрізі багатоквартирного будинку в цілому та стосовно кожного співвласника;

- повернути на рахунок ОСББ «Дорошенко 14» надлишок коштів з оплати послуги, що утворився станом на 01.11.2021 (отримувач: ОСББ «Дорошенко 14», код ЄДРПОУ 44390570, р/р НОМЕР_1 в АБ «УКРГАЗБАНК», МФО 320478);

- списати вартість безпідставно нарахованих мешканцям будинку послуг за листопад 2021 та в подальшому не нараховувати оплату за послуги ТОВ «Місто для людей Запоріжжя»;

- надати письмову детальну інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом строку дії договору управління;

- надати дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління.

У відповідь на цей лист відповідач повідомив позивача листом вих. №22/34 від 17.01.2022 про те, що договір є діючим, оскільки відсутні передбачені законом підстави для його розірвання. При цьому зазначив, що відповідач продовжує виконувати зобов`язання за вказаним договором, тому необхідно здійснювати оплату за надані послуги на рахунки відповідача.

Враховуючи, що відповідач не визнає факт припинення договірних відносин за договором №06/09/17-366 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, позивач звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» з вимогами про розірвання договору №06/09/17-366 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по АДРЕСА_4 , та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», з 01.11.2021.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з огляду на таке.

Спірні правовідносини є господарськими.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається крім випадків, передбачених законом.

Аналогічні приписи містяться у п. п. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України.

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір від 06.09.2017 №06/09/17-366 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є договором про надання послуг.

Частиною 1 ст. 901 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Зі змісту ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України слідує, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлений договором або законом. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів в тому числі є припинення правовідношення.

Частиною 1 ст. 598 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Відповідно до ч. ч. 1, 7, 8 ст. 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Статтею 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Частиною 1 ст. 10 цього Закону визначено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Спеціальним Законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, є Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.201 № 2866-III.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч.ч. 1, 14 ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Як встановлено судом, 26.05.2021 зареєстровано юридичну особу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенко 14».

Відповідно до ст. 12 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Згідно з абз. 4 ч. 5 ст. 13 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Відповідно до ст. 907 Цивільного кодексу України, договір про надання послуг може бути розірваний, у т.ч. шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Відповідно до п. 5 ст. 13 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Пунктом 33 Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, встановлено, що якщо протягом строку дії цього договору співвласники приймають рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого управителя, цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення.

Право співвласників будинку на односторонню відмову від послуг управителя прямо передбачено нормою абз. 4 ч. 5 ст. 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та було реалізовано співвласниками будинку у встановленому порядку шляхом прийняття відповідного рішення, яке оформлено протоколом №1 від 25.07.2021, про відмову від послуг ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з управління будинком та перехід до самостійного управління та утримання будинку і прибудинкової території з 01.11.2021 у зв`язку з незадовільною якістю послуг, погіршенням технічного стану будинку внаслідок низької якості послуг та перехід до самостійного управління та утримання будинку по АДРЕСА_1 і прибудинкової території з 01.11.2021.

Позивач у встановленому порядку повідомив відповідача про прийняте рішення, надавши копію відповідного протоколу зборів в повному обсязі з усіма додатками, які відповідач отримав 18.08.2021).

Враховуючи викладене, договір з управителем будинку ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» є розірваним з 01.11.2021.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Загальний порядок для розірвання договорів визначено статтею 188 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.ч. 1 - 4 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

В абз. 4 ч. 5 ст. 13 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку чітко визначено порядок розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з управителем, а саме шляхом направлення відповідного повідомлення не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Передбачене зазначеною нормою право співвласників будинку на розірвання договору з управителем, в т.ч. у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов крім наявності відповідного рішення співвласників будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням вищевказаного строку.

Порядок розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності рішення співвласників будинку про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя та направлення існуючому управителю повідомлення, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Подібна правова позиція викладена у постанові Центрального апеляційного господарського суду від 04.12.2019 у справі № 908/1049/19.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду №917/1208/18 від 13.11.2019, № 921/753/16-г/11 від 11.06.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

За приписами ч. ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з п. п. 64, 65 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України

від 05.09.2018 № 712 (далі Правила), у разі припинення дії договору управління залишок коштів, що обліковуються на день припинення договору управління на поточному рахунку із спеціальним режимом використання після здійснення остаточних розрахунків із виконавцем комунальної послуги, повертається кожному із співвласників, які вносили відповідну плату, якщо інше не передбачено договором управління або рішенням співвласників. Управитель закриває поточний рахунок із спеціальним режимом використання не пізніше дня, наступного за днем припинення дії договору управління.

У зв`язку з цим поточний рахунок із спеціальним режимом використання для оплати послуги з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_2 , підлягав закриттю відповідачем не пізніше дня, наступного за днем припинення дії договору управління.

Дії відповідача щодо продовження нарахування плати за послугу з управління будинком і прибудинковою території щодо будинку по АДРЕСА_2 , є неправомірними, безпідставними і такими, що порушують право позивача на самостійне управління будинком, а також майнові права співвласників будинку, за захистом яких позивач вправі звертатися відповідно до п. 4 Статуту ОСББ «Дорошенко 14».

Частиною 5 ст. 188 Господарського кодексу України вказано, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Враховуючи прийняття позивачем рішення про відмову від користування послугами управителя будинку ТОВ «Місто для людей Запоріжжя»; взяття будинку в самостійне управління та додержання вимог щодо відповідного повідомлення про це управителя (відповідача у справі) у встановлений строк, ухилення відповідача від розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком в добровільному порядку, а також той факт, що позивач наполягає на розірванні договору, з огляду на наявність спору з цього приводу між сторонами, наявні підстави для визнання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком розірваним.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 12 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Рішення про відмову від послуг ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» та перехід до самостійного управління та утримання будинку і прибудинкової території з 01.11.2021 у зв`язку з незадовільною якістю послуг, погіршенням технічного стану будинку внаслідок низької якості послуг, прийнято компетентним органом позивача загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 14», більшістю голосів та не оскаржене в судовому порядку.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про розірвання договору №06/09/17-366 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по АДРЕСА_4 , та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», з 01.11.2021 судом задоволені.

Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

Тобто ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права, та таким, що забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.

Прийняття судом рішення про розірвання спірного договору саме з 01.11.2021 відповідає визначеним законом способам захисту прав (розірвання договору), не суперечить закону та є ефективними способом захисту прав позивача.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в розмірі 2481 грн 00 коп. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241,252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір №06/09/17-366 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 06.09.2017, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по АДРЕСА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (вул. Перемоги, буд. 131-В, м. Запоріжжя, 69035), з 01.11.2021.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (вул. Перемоги, буд. 131-В, м. Запоріжжя, 69035) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенко 14», ідентифікаційний код юридичної особи 44390570 (вул. Дорошенка, буд. 14, м. Запоріжжя, 69124) витрати на оплату судового збору в сумі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.

4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6.Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 31.05.2022.

Суддя А.О. Науменко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення30.05.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу104537638
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) надання послуг

Судовий реєстр по справі —908/569/22

Судовий наказ від 26.06.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

Рішення від 30.05.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

Ухвала від 31.03.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні