Справа № 161/19433/21
Провадження № 2/161/214/22
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого судді Філюк Т.М.,
за участю помічника судді Коритнюк А.П.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в :
Адвокат Мозольська О.М. звернулась в суд в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6931 га, кадастровий номер 0722881600:04:000:0006, що розташована на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області. Дане спадкове майно було успадковано ОСОБА_4 після смерті його батьків ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак при житті ОСОБА_4 не оформив своїх спадкових прав.
Вказує, що прийняла спадщину, оскільки проживала разом із спадкодавцем постійно на час відкриття спадщини, крім того звернулась до нотаріуса в передбачений законом строк з заявою про прийняття спадщини.
Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4 є його син ОСОБА_3 відповідач по справі, який спадщину не прийняв, оскільки вже протягом тривалого часу не проживає за адресою реєстрації.
Просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 не проживає постійно більше 10 років за місцем своєї реєстрації по АДРЕСА_1 і є таким, що не прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 , а саме на житловий будинок з надвірними господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6931 га, кадастровий номер 0722881600:04:000:0006, що розташована на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області.
Ухвалою судді від 17 листопада 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі з призначенням підготовчого засідання.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 квітня 2022 року позовні вимоги в частині встановлення факту, що має юридичне значення залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просили позов задовольнити, не заперечували щодо ухвалення заочного рішення в справі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, зокрема, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб порталі Судової влади України.
Як визначено у частині першійстатті 280 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України), суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, однак не з`явився в судове засідання, відзиву на позов не подав та враховуючи, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення позивача та її представника, показання свідка, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи,яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).
Відповідно достатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частинами першою та другоюстатті 1223 ЦК Українипередбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщиниСтаттею 1261 ЦК Українипередбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок, виданого 22.05.1989 року, власником житлового будинку з надвірними господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , зазначено ОСОБА_5 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як вбачається з довідки Боратинської сільської ради Луцького району № 192 від 19.02.2021 року, згідно запису в погосподарській книзі № 3 за 2011-2015 роки, особовий рахунок № НОМЕР_2 значиться житловий будинок з надвірними господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_6 . ( а.с.13)
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ВЛ № 032226, ОСОБА_6 на праві власності належала земельна ділянка площею 2,69 на території Гіркополонківської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільскогосподарського виробництва ( а.с. 25).
ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ( а.с.16).
Спадщину після смерті ОСОБА_6 прийняв, однак не оформив своїх спадкових прав, ОСОБА_4 , відповідно як син спадкодавця, який постійно на час смерті проживав разом з спадкодавцем, що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 та довідкою Боратинської сільської ради Луцького району від 19.02.2021 року.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ( а.с. 10).
Таким чином, після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається з житловий будинок з надвірними господарськими будівлями і спорудами за адресою : АДРЕСА_1 , та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6931 га, кадастровий номер 0722881600:04:000:0006, що розташована на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 є його дружина - ОСОБА_1 , позивач по справі, та син - ОСОБА_3 , відповідач по справі. Дані обставини підтверджуються відповідно копією свідоцтва про укладення шлюбу та копією свідоцтва про народження 9 а.с. 11, 15).
Відповідно до частини першоїстатті 1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
На підставі частини третьоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостатті 1270 цього Кодексу(шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина другастатті 1220 ЦК України).
У пункті 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»судам надано роз`яснення, що будь-яка особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається такою, що своєчасно прийняла спадщину.
Згідно з частиною першоюстатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Даною статтею унормовано, що у випадку, коли особа постійно не проживає із спадкодавцем, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є подана нотаріусу заява.
Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
У постановах Верховного Суду: від 27 лютого 2019 року у справі № 471/601/17 (провадження № 61-38452ск18), від 10 квітня 2020 року у справі № 355/832/17 (провадження № 61-27212св19) зроблено висновок про те, що державна реєстрація позивача у спірному житловому будинку сама по собі не є беззаперечним доказом його постійного проживання на момент смерті матері за адресою реєстрації.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 будучи зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , вже більше 10 років не проживає за вказаною адресою. Дана обставина підтверджується довідкою Боратинської сільської ради від 19.02.2021 року, відповіддю за звернення Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області від 09.08.2021 року та показаннями свідка ОСОБА_7 .
Позивач ОСОБА_1 , в свою чергу, прийняла спадщину, шляхом спільного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, крім того, в передбачений законом строк подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Вказані обставини підтверджуються довідкою Боратинської сільської ради від 19.02.2021 року, копією паспорта з відміткою про реєстрацію за адресою АДРЕСА_1 , копією спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 . ( а.с. 8-9, 14, 41)
Постановою приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Главадської А.В. від 02 лютого 2022 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, та визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на: житловий будинок з надвірними господарськими будівлями і спорудами за адресою : АДРЕСА_1 , та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6931 га, кадастровий номер 0722881600:04:000:0006, що розташована на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 89, 175, 226, 265 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1222, 1261, 1268,1272 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на :
-житловий будинок з надвірними господарськими будівлями і спорудами за адресою : АДРЕСА_1
-земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6931 га, кадастровий номер 0722881600:04:000:0006, що розташована на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Дата складення повноготексту рішення 01червня 2022року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Т.М.Філюк
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104562383 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Філюк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні