Постанова
від 29.05.2022 по справі 761/23039/21
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2022 року

м. Київ

єдиний унікальний номер судової справи 761/23039/21

номер провадження №22-ц/824/5535/2022

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - суддіЛапчевської О.Ф.,суддівБерезовенко Р.В., Мостової Г.І.,розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Голови правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хорольська-1А» Дениса Гусакова

на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року /суддя Савицький О.А./

у справі за заявою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хорольська-1А», боржник ОСОБА_1 про видачу судового наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся з вимогами про видачу судового наказу - стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за комунальні послуги.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року відмовлено у видачі судового наказу. /а.с. 7/

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Голова правління ОСББ «Хорольська-1А» Д. Гусаков звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив ухвалу скасувати.

На підтвердження вимог, викладених в апеляційній скарзі, апелянт посилався на необґрунтованість висновків суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції не повно з`ясовані обставини справи, зокрема те, що рішенням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 01.12.2017 створене ОСББ «Хорольська-1 А», яке рішенням № 1 Правління офіційно розпочало свою роботу 01.07.2018, про що було повідомлено всіх співвласників будинку. Рішенням установчих зборів 07.11.2017 та рішенням загальних зборів співвласників 04.07.2019 затверджено розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території, а також внесок до резервного і ремонтного фондів, внесок на забезпечення служби консьєржів. Відповідно до пункту 3.11 Статуту ОСББ, рішення Загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх Співвласників. ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності боржника на вказану квартиру зареєстровано в установленому законом порядку. Закон покладає обов`язок утримання будинку та сплати житлово- комунальних послуг на власника квартири та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Водночас, ОСББ не надає співвласникам жодних послуг, зокрема, житлово- комунальних в тому сенсі, що ОСББ не є і не може бути виконавцем послуг у відносинах із співвласниками. Тому співвласники сплачують в ОСББ «Хорольська-1 А» не за послуги, а внески на відшкодування витрат на управління будинком. Відповідно до пункту 4.2 Статуту ОСББ «Хорольська-1 А» сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання є обов`язковою для всіх співвласників.

ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку письмового провадження повідомлений належним чином, з відзивом на апеляційну скаргу не звертався.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, матеріали справи в межах апеляційного оскарження, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню, з поверненням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду, на підставі наступного.

Відмовляючи у видачі судового наказу, суд першої інстанції керувався вимогами п. 3 ч. 3 ст. 163 ЦПК України про те, що до заяви про видачу судового наказу додаються копія договору укладеного в письмовій (в тому числі електронній) формі, за яким пред`явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості.

Встановивши, що в матеріалах справи відсутній договір між боржником та заявником про надання послуг, суд першої інстанції дійшов висновку, що не можна зробити висновок про те, що у випадку наявності у боржника заборгованості, заявник має право стягувати заборгованість з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних.

Однак з таким висновком суду погодитись не можна з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції не звернуто уваги на те, що учасник - власник квартири ОСББ зобов`язаний сплачувати внески на утримання будинку.

Рішенням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 01.12.2017 р. створене ОСББ «Хорольська-1 А», яке рішенням № 1 Правління офіційно розпочало свою роботу 01.07.2018, про що було повідомлено всіх співвласників будинку.

Рішенням установчих зборів 07.11.2017 та рішенням загальних зборів співвласників 04.07.2019 затверджено розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території, а також внесок до резервного і ремонтного фондів, внесок на забезпечення служби консьєржів.

Відповідно до пункту 3.11 Статуту ОСББ, рішення Загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх Співвласників.

ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності боржника на вказану квартиру зареєстровано в установленому законом порядку, що підтверджується витягом з державного реєстру, долученим до заяви.

Закон покладає обов`язок утримання будинку та сплати житлово-комунальних послуг на власника квартири та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Положеннями статті 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку встановлені Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

За змістом статей 15, 16 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. У свою чергу, співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі.

Статтею 20 Закону встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Згідно зі статтею 22 Закону для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Відповідно до положень статті 10 Закону органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Частинами 14 та 15 статті 10 Закону встановлено, що рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

У постанові Верховного Суду від 14 липня 2020 року у справі № 466/8748/16-ц зроблено правовий висновок про те, що особа, яка є співвласником будинку, в якому створено ОСББ зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділене правом у разі нездійснення таких дій цією особою звернутися до суду з вимогою про стягнення нарахованих за цими витратами платежів. Законом, іншими законодавчими актами не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування внесків і платежів, визначених загальними зборами ОСББ.

Виключення становлять орендарі приміщень з якими відносини регулюються укладенням окремого договору про надання послуг.

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників будинку відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників відповідно до частини дев`ятої статті 10 Закону, частини другої статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та згідно із законодавчо встановленим порядком голосування на зборах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2019 року у справі № 910/6471/18, провадження № 12-111гс19.

Схожий за змістом правовий висновок викладено також у постановах Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 679/49/16-ц.

Таким чином, сума заборгованості не є спірною.

Так, в переліку вимог, за якими може бути видано судовий наказ, ст.161 ЦПК України передбачає вимогу щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.

Наказне провадження - це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою про видачу судового наказу особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.

Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

При цьому, судовий наказ є особливою формою цивільного судочинства, в межах якої суд позбавлений можливості додатково збирати докази та додатково з`ясовувати обставини правовідносин.

Витяг з протоколу №1 загальних зборів ОСББ від 04.07.2019 р. передбачає встановлений розмір щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7,25 грн/м2, розмір є незмінним і саме у такий спосіб регулюється плата за житлово-комунальні послуги між власниками та ОСББ, отже, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про відмову у видачі судового наказу.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставою для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Керуючись ст.ст. 379, 381, 382 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Голови правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хорольська-1А» Дениса Гусакова на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року - задовольнити.

Ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року - скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хорольська-1А» 2 481 /дві тисячі чотириста вісімдесят одну/ грн. судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.

Дані сторін: заявник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ХОРОЛЬСЬКА-1 А» вул. Хорольська, 1-А, м. Київ, 02090, ЄДРПОУ 41771950, р/р НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 Столична філія ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 380268, ІПН 386568126518;

Боржник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 Паспорт НОМЕР_3 , ІНН НОМЕР_4 .

Постанова суду апеляційної інстанції касаційному оскарженню не підлягає.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Головуючий: Судді:

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення29.05.2022
Оприлюднено28.06.2022
Номер документу104577428
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —761/23039/21

Судовий наказ від 05.09.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Постанова від 29.05.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

Ухвала від 19.04.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

Ухвала від 19.04.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

Ухвала від 25.08.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні