Рішення
від 01.06.2022 по справі 910/20063/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.06.2022Справа № 910/20063/21

За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альянс-Груп»

про стягнення 145818,00 грн.

Суддя Сташків Р.Б.

Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).

СУТЬ СПОРУ:

У грудні 2021 року Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з указаним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альянс-Груп» (далі - Відповідач) 130641,66 грн заборгованості за поставлену Відповідачу у березні та квітні 2021 року теплову енергію, а також нарахованої за прострочення сплати вказаної заборгованості 3930,68 грн інфляційних втрат, 1830,96 грн, 3% річних та 9414,70 грн пені.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору №7560845 забезпечення постачання теплової енергії від 06.11.2020 (далі - Договір) щодо своєчасної оплати отриманої ним теплової енергії.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати відзив, або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення у справі та/або заяви процесуального характеру.

Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення Відповідача про відкриття судом провадження у справі - відповідна ухвала суду надсилалася на адресу місцезнаходження Відповідача, яка вказана у позові та зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Вказана ухвала надсилалася рекомендованим листом, і була вручена відповідачу 24.01.2022, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься у матеріалах справи.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до статті 9 Конституції України є частиною правової системи України, передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Це право включає в себе доступ до правосуддя.

У той же час, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у справі за її участю, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

За відсутності відзиву суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

06.11.2020 між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір, предметом якого є забезпечення постачання теплової енергії в гарячій воді тепловими мережами, зовнішньобудинковими системами, включаючи обладнання індивідуальних теплових пунктів, вузлів обліку та вузлів приєднання, що знаходяться у власності, або на балансі, або в експлуатації, або на технічному обслуговуванні, чи в будь-якому користуванні Відповідача відповідно до Додатку №5 до цього Договору на потреби об`єкту по вул. Осокорська, 2А опалення та вентиляції - в період опалювального сезону; гарячого водопостачання - протягом року, шляхом грошової компенсації теплових втрат; в кількості та в обсягах згідно з Додатком № 1 до цього Договору (пункт 1 Договору).

Відповідно до пункту 8.1 Договору цей Договір набув чинності з дня його підписання та діє до дати передання теплових мереж до комунальної власності м. Києва або іншій стороні.

Доказів того, що спірні теплові мережі були передані у спірний період (березень-квітень 2021 року) від Відповідача до комунальної власності м. Києва або іншій стороні матеріали справи не містять, а отже Договір у цей період був чинним. Протилежного Відповідачем не доведено.

Згідно із пунктом 2.1 Договору при виконанні умов цього Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися тарифами, затвердженими у встановленому порядку, Положенням про Держенергонагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, нормативними актами з питань користування та розрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.

Відповідно до пунктів 2.2.1 та 2.3.1 Договору Позивач зобов`язується підтримувати середньодобову температуру теплоносія в подавальному трубопроводі згідно з температурним графіком, затвердженим Київською міською держадміністрацією (Додаток №2 до цього Договору), а Відповідач зобов`язується дотримуватись умов та порядку оплати, в обсягах і в терміни, які передбачені в Додатках № 1 та № 4 до цього Договору.

Пунктом 2.3.2 Договору передбачено, що Відповідач зобов`язується додержувати норми витоку мережної води, зазначеної в Додатку № 1 до цього Договору.

Облік теплової енергії на теплових мережах проводиться розрахунковим способом відповідно до Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в України КТМ 204 Україна 244-94, затверджені Державним комітетом України по житлово-комунальному господарству 14.12.1993 з наступними змінами та доповненнями (пункт 4.1 Договору).

Межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін вказана у Додатку № 6 до Договору та не може бути змінена в односторонньому порядку (пункт 4.2 Договору).

У Додатку № 1 до Договору визначені орієнтовні обсяги теплової енергії Відповідача із тепловими витратами на ділянці трубопроводів та в місцевій системі Відповідача згідно схеми (Додаток №5 до Договору), орієнтовна вартість теплової енергії за поточний рік, відповідно до тарифів, діючих на момент укладання Договору, а також вказано, що фактичні обсяги теплової енергії визначаються з урахуванням температури теплоносія та температури зовнішнього повітря.

Схема балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін наведені в Додатку № 5 до Договору.

Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін є Додатком № 6 до Договору, і яким встановлено, що межею балансової належності між Позивачем та Відповідачем є зовнішні стіни ТК-603А/1-4 з боку ТК-603А/1-5 та з боку ж/б за адресою вул. Зарічна, 3-А (ж/б № 5 буд.). Між Відповідачем та ТОВ «Повітрофлотський сервіс» є зовнішня стіна ж/б (с. 1,2,3) з боку тК-603А/1-5 та зовнішня стіна ж/б (с. 4,5,6) з боку ТК-603А/1-9 за адресою: вул. Осокорська, 2 А (№6 буд.).

Згідно із Додатком № 3 до Договору розрахунки із Відповідачем за теплову енергію Позивачем проводяться згідно з тарифами, затвердженими розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.04.2020 № 636, на кожну відпущену Гігакалорію (1 Гкал/грн) без урахування ПДВ на рівні: 1131,44 грн/Гкал. (пункт 1 Додатку № 3).

За півторакратне заповнення мережною водою теплових мереж та місцевих систем теплопостачання, а також за поповнення нормативного витоку, Відповідач сплачує вартість отриманої мережної води та витрати по її хімічній обробці за плановою собівартістю Позивачу за тарифом 19,29 грн/тону (без урахування ПДВ) і теплової енергії в мережній воді за тарифами, згідно пункту 1 цього Додатку (пункт 2 Додатку № 3).

Таким чином, судом встановлено, що за умовами Договору Позивач здійснює нарахування за теплові втрати з поверхні трубопроводів (Гкал) та з витоків (Гкал), а також за витоки теплоносія (тони) на теплових мережах Відповідача, якими Позивачем постачається теплова енергія на потреби об`єкта - житлового будинку по вул. Осокорська, 2А.

Позивач у спірний період з березня до квітня 2021 року включно поставляв на потреби об`єкта по вул. Осокорська 2А теплову енергію, що зокрема підтверджується залученими до матеріалів справи копіями корінців нарядів № 91 від 06.11.2020 (про включення теплопостачання) та № 327 від 05.04.2021 (про відключення теплопостачання у зв`язку із закінченням опалювального сезону). Даний факт Відповідачем не оспорений.

Факт постачання Відповідачу теплової енергії та її обсяг підтверджуються залученими до матеріалів справи: копіями вище вказаних корінців нарядів на включення та відключення об`єкту теплоспоживання, які складені Позивачем; актами приймання-передавання товарної продукції та обліковими картками по Відповідачу за лютий, березень та квітень 2021 року.

Матеріали справи не містять доказів того, що Відповідачем були висловлені якісь претензії щодо кількості, якості чи вартості поставленої теплової енергії. Відповідач не надав суду відповідних заперечень і доказів на спростування зазначеного.

За умовами пункту 3 Додатку № 4 до Договору (Порядок розрахунків за теплову енергію) Відповідач зобов`язаний щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримувати в ЦОК за адресою: вул. Будівельників, 25:

- акт виконаних робіт;

- облікову картку фактичних обсягів теплової енергії за звітний період;

- акт звіряння розрахунків на початок розрахункового періоду (один примірник оформленого акту звірки Відповідач повинен повернути в ЦОК).

Відповідно до статті 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.

Із пояснень Позивача вбачається, що за спірний період постачання теплової енергії у гарячій воді при оформленні щомісячно рахунку-фактури Позивачем застосовувався затверджений тариф на теплову енергію, що підтверджується щомісячним обліковим записом до Договору, а також копіями відповідних рахунків-фактур № 7560845/2021-9 від 30.09.2021 (містяться у матеріалах справи).

Відповідно до пункту 2 цього Додатку № 4 Відповідач до 15-го числа місяця наступного за розрахунковим сплачує Позивачу вартість фактичних обсягів теплової енергії у розрахунковому періоді, з урахуванням сальдо розрахунків на початок місяця. Оплата заборгованості минулих періодів зараховується першочергово.

Проте, як зазначає Позивач, у вищевказаний період (березень - квітень 2021 року) Відповідач неналежним чином та не в установлені Договором строки виконував свій обов`язок щодо розрахунків за Договором за поставлену йому теплову енергію, внаслідок чого за вказаний період у нього утворився перед Позивачем борг у загальній сумі 130641,66 грн.

На підтвердження розміру вказаного боргу Позивачем до матеріалів справи також додані довідка про нарахування за теплову енергію Відповідачу за Договором за березень та квітень 2021 року та довідка про стан розрахунків за спожиту від Позивача теплоенергію Відповідачем за період з березня 2021 року по вересень 2021 року за Договором.

Доказів, які б спростовували розмір (об`єм та вартість) наданої теплової енергії суду не надано. Також не подано доказів належної оплати цієї теплової енергії.

Враховуючи наведені докази та положення статей 74, 79 ГПК України, суд вважає доведеною обставину постачання на користь Відповідача теплової енергії та наявності у останнього заборгованості з її оплати у вказаній вище сумі.

За таких обставин справи, позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

За своєю правовою природою Договір є договором енергопостачання.

Відповідно до частин 1, 2 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що:

- постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору,

- споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору;

- теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Статтею 655 ЦК України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 6 статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтями 525, 526, 530 ЦК України, статтею 193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином та у встановлений строк відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Однак, як слідує з пояснень Позивача, та не спростовується матеріалами справи, Відповідач у порушення умов Договору та зазначених вимог закону свої зобов`язання з оплати отриманої теплової енергії виконав не у повному обсязі, внаслідок чого за Відповідачем обліковується за спірний період заборгованість у сумі 130641,66 грн, яка Відповідачем належними та допустимими доказами не спростована.

Доказів оплати вищевказаної суми боргу станом на момент вирішення спору матеріали справи не містять.

Виходячи з положень статті 610, частини 1 статті 612, статті 611 ЦК України, частини 2 статті 193 ГК України, відповідач є порушником зобов`язання, що є підставою для застосування до нього правових наслідків, встановлених договором або законом.

Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою (штрафом, пенею).

Згідно з частиною 1 статті 230 та частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України пеня за цим Кодексом визнається штрафною санкцією, нарахування якої, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Пунктом 6 Додатку № 4 до Договору передбачено, що Відповідачу на суму боргу на початок кожного розрахункового періоду (місяця) Позивачем нараховується пеня в розмірі 0,5% за кожний день прострочення, до моменту його повного погашення, але не більше суми обумовленої чинним законодавством України.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З доданих до позовної заяви детальних розрахунків Позивача вбачається, що ним за загальний період (з 01.04.2021 до 30.09.2021) на суму прострочення нараховані Відповідачу 3930,68 грн інфляційних втрат, 1830,96 грн 3% річних та 9414,70 грн пені.

Заперечень щодо здійснених Позивачем нарахувань та наведених ним сум, а також контррозрахунку нарахованої заборгованості, штрафних і фінансових санкцій Відповідачем суду надано не було.

Судом перевірено наданий Позивачем розрахунок вищевказаних сум фінансових та штрафних санкцій, і визнано його обґрунтованим та арифметично правильним, і таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України, а відтак, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин на які посилається Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Судові витрати відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, частиною 9 статті 165, частиною 2 статті 178, статтями 232, 233, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альянс-Груп» (Україна, 04053, місто Київ, провулок Киянівський, будинок 3-7, кімната 302; ідентифікаційний код 38780682) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (Україна, 01001, місто Київ, площа Івана Франка, будинок 5; ідентифікаційний код 40538421) 130641,66 грн (сто тридцять тисяч шістсот сорок одну гривню 66 копійок) заборгованості за договором № 7560845 забезпечення постачання теплової енергії від 06.11.2020, 3930,68 грн (три тисячі дев`ятсот тридцять гривень 68 копійок) інфляційних втрат, 1830,96 грн (одну тисячу вісімсот тридцять гривень 96 копійок) 3% річних та 9414,70 грн (дев`ять тисяч чотириста чотирнадцять гривень 70 копійок) пені, а також 2270 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень) судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.

Суддя Р.Б. Сташків

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.06.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104581553
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/20063/21

Рішення від 01.06.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 17.01.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 09.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні