Рішення
від 05.06.2022 по справі 573/364/22
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/364/22

Номер провадження 2/573/177/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2022 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Черкашиної М.С.

за участю секретаря: Терещенко О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Річківської сільської ради Сумського району Сумської області, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

03 травня 2022 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом.Позовні вимогимотивовані тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їїбатько ОСОБА_2 ,та ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Сторожовці Гомельськоїобласті Р.Білорусьпомер їїдід полінії батька ОСОБА_3 .Після смертіостаннього відкриласьспадщина навсе належнейому майнота майновіправа.Зокрема,до складуспадщини входитьземельна ділянкадля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,площею 2,79га,розташованої натериторії Вирівськоїсільської радиСумської області,яка належаласпадкодавцю напідставі Державногоакту направо приватноївласності наземлю,виданого 21липня 1999на підставірішення 8сесії 23скликання Вирівськоїсільської ради.Встановивши додатковийстрок тамаючи намірприйняти спадщинупісля смерті ОСОБА_3 ,позивач якспадкоємець заправом представленняза законом, звернуласьдо нотаріуса,проте воформленні спадщинина вищевказануземельну ділянкуїй буловідмовлено узв`язку звідсутністю правовстановлюючогодокументу. Вказує, що через вказані обставини, вона не може реалізувати своє право на спадщину. Оскільки в інший спосіб у нотаріальному порядку позивач не може набути права на спадщину після смерті спадкодавця, остання звернулась до суду із захистом своїх спадкових прав.

Посилаючись на викладені вище обставини, позивач просить визнати за нею у порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,79 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Вирівської сільської ради Сумської області, посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю, виданого 21 липня 1999 на підставі рішення 8 сесії 23 скликання Вирівської сільської ради, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1059.

Заяви (клопотання) учасників справи.

У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, подала до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутність (а. с. 29).

Представник відповідача Річківськоїсільської радиСумського районуСумської областіу підготовчесудове засіданняне з`явився.Сільський голованадіслав клопотанняпро розгляд справу без участі їх представника, проти задоволення позову не заперечують (а. с. 43 ).

Згідно з ч. 1 ст. 43 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Інших клопотань та заяв, пов`язаних з розглядом справи від учасників судового процесу до суду не надходило.

Отже суд враховує положення частини четвертої статті 206 ЦПК України, та вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем та ухвалити рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні за наявними матеріалами.

У зв`язку з неявкою у підготовче засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 04 травня 2022 відкрито провадження у справі за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання за правилами загального провадження. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження (а. с. 26-27).

Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Сторожовці Гомельської області Р. Білорусь помер її дід по лінії батька ОСОБА_3 , що підтверджується матеріалами справи у їх сукупності (а. с. 4-8).

Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась спадщина на все належне йому майно, в тому числі на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області, площею 2,79 га (кадастровий номер 5920681800:05:001:0039), посвідчену Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ СМ № 022869, виданого 21 липня 1999 на підставі рішення 8 сесії 23 скликання Вирівської сільської ради, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1059 (а. с. 9).

За інформацією Річьовського сільського виконавчого комітету Житковичського району Гомельської області Республіки Білорусь від 28.06.2021 №542 від імені ОСОБА_3 заповіт не посвідчувався (а. с. 20).

Згідно з довідкою Річьовського сільського виконавчого комітету Житковичського району Гомельської області Республіки Білорусь від 24 червня 2021 року №256 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно проживав (був зареєстрований за місцем проживання) за адресою: АДРЕСА_1 Республіки Білорусь з 30 жовтня 2006 по 20 грудня 2018 (а. с. 19).

Рішенням Білопільськогорайонного судуСумської областівід 07жовтня 2021 ОСОБА_1 визначено додатковийстрок дляподання заявипро прийняттяспадщини зазаконом післясмерті діда ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вс.Сторожовци Житковичськогорайону Гомельськоїобласті РеспублікиБілорусь,тривалістю вдва місяціз днянабрання чинностірішенням суду(а.с.17-18).

Разом з цим, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , оскільки на вказану вище земельну ділянку відсутні належним чином оформлені правовстановлюючі документи на ім`я спадкодавця (а. с. 21).

Із спадкової справи № 04/2022 вбачається, що державним нотаріусом Ковальовою Л.Б. Білопільської районної державної нотаріальної контори 12.01.2022 за заявою ОСОБА_1 заведено спадкову справу після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , проте свідоцтва видані не були (а. с. 31-42).

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.

Приписами п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

Згідно з ст. ст. 41, 55 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються законом. Кожен має право будь - якими не забороненими законом способами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. «а» ч. 3 ст. 152 Земельного Кодексу України.

Статті 81, 131 ЗК України передбачають, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, міни, дарування та інших цивільно-правових угод.

У статті 71 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України.

Аналогічна норма закріплена і в частині другій статті 45 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, ратифікованої Законом України №240/94-ВР (240/94-ВР) від 10 листопада 1994 року.

За загальними правилами про спадкування, передбаченими ст. ст. 1216, 1218, 1220 Цивільного кодексу України 2003 року, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

В силуч.1ст.1222ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, при чому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Частинами 1та 5статті 1266ЦК Українипередбачено,що внуки,правнуки спадкодавцяспадкують тучастку спадщини,яка належалаб зазаконом їхнімматері,батькові,бабі,дідові,якби вонибули живимина часвідкриття спадщини. Якщо спадкуванняза правомпредставлення здійснюєтьсякількома особами,частка їхньогопомерлого родичаділиться міжними порівну. (ч. 1, ч. 5 ст. 1266 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має право подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 316 Цивільного кодексу України поняття права власності визначено як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

В силу ч. 2 ст. 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

За змістом п. «г» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Висновки суду.

Виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, наданих суду доказів, які не викликають сумнівів у їх допустимості та достовірності, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено,що позивач,як спадкоємецьза правомпредставлення зазаконом,позбавлена можливостіотримати унотаріальній конторісвідоцтво проправо наспадщину івільно розпоряджатисяспадковим майном у зв`язкуз тим,що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцю.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що у даному випадку наявні всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позовних вимог позивача, оскільки право останньої підлягає судовому захисту, та визнати за ОСОБА_1 право власності на вищевказану земельну ділянку, в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 247, 258, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Річківської сільської ради Сумського району Сумської області (місце знаходження: Сумська область, Сумський район, с. Річки, вул. Центральна, буд. 6, код ЄДРПОУ 04390239), про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,79 га (кадастровий номер 5920681800:05:001:0039) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Вирівської сільської ради Сумської області, посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-СМ № 022869, виданого 21 липня 1999 на підставі рішення 8 сесії 23 скликання Вирівської сільської ради, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1059.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення05.06.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104625099
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —573/364/22

Рішення від 05.06.2022

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні