Рішення
від 16.05.2022 по справі 495/1278/22
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 495/1278/22

рішення

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

17 травня 2022 року м. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі

судді - Заверюха В.О., при секретарі Червинській І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Білгород-Дністровському в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маразліївської сільської ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Маразліївської сільської ради, ОСОБА_2 , в якому просить визначити йому додатковий строк в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 08.01.2021 року. Спадкодавиця на випадок своєї смерті залишила заповіт, посвідчений 28.08.2014 року секретарем виконавчого комітету Великомар`янівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, зареєстрований в реєстрі за №29, на підставі якого майно у вигляді земельної ділянки №48, поле №9, площею 2 га, надана для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великомар`янівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, кадастровий номер 5120881600:01:001:0227, яка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідчене 12.12.2013 року, державним нотаріусом Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В., зареєстроване в реєстрі за №4177 заповідала позивачу. У встановлений законодавством строк позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що не знав про існування заповіту. В даний час він бажає оформити спадщину за заповітом, однак зробити цього не може, оскільки в установлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Рух справи у суді

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 25.02.2022 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 25.02.2022 року від Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори витребувана належним чином завірена копія спадкової справи, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 25.02.2022 року від Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цівільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) витребувана належним чином завірена копія актового запису про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Білгород-Дністровськогоміськрайонного судуОдеської областівід 17.05.2022 року підготовче провадження по справі закрито та справа призначена до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі та просив задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, але надав заяву про розгляд справи в її відсутність, позов визнав, не заперечувала проти його задоволення.

В судове засідання представник Маразліївської сільської ради не з`явився, повідомлявся, причини неявки суду не відомі.

Згідно ч.3ст.211 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 08.01.2021 року.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки № НОМЕР_2 , поле № НОМЕР_3 , площею 2 га, надана для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великомар`янівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, кадастровий номер 5120881600:01:001:0227, яка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідчене 12.12.2013 року, державним нотаріусом Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В., зареєстроване в реєстрі за №4177.

На випадок своєї смерті, 28.08.2014 року ОСОБА_3 склала на імя позивача заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Великомар`янівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області,зареєстрований в реєстрі за №29.

Устатті 1233 ЦК Українизазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно ст.1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Отже, відповідно до ст.ст.1223,1233 ЦК Українипозивач ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_3 за заповітом на земельну ділянку № НОМЕР_2 , поле № НОМЕР_3 , площею 2 га, надана для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великомар`янівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, кадастровий номер 5120881600:01:001:0227.

Як вбачається зі змісту позову, позивач як спадкоємець за заповітом у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустив з поважних причин, оскільки він не знав про існування заповіту.

Позивач звернувся до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , проте отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, що підтверджується листом державного нотаріуса Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори від 28.01.2022 року №20/02-14.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно достатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Відповідно до правової позиції зазначеної в Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року в справі №565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Враховуючи обставини справи, наявність заповіту на користь позивача як спадкоємця майна померлої, відсутність відомостей в матеріалах спадкової справи про те, що нотаріус повідомляв спадкоємця ОСОБА_1 за заповітом про відкриття спадщини, отже позивач не знав і не міг знати про існування заповіту на його користь, тому суд вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин.

Висновки за результатами розгляду справи

Вказані обставини є об`єктивними та істотними перешкодами для реалізації права позивача на спадкування після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 211, 247, 263, 265, 268, 354 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Маразліївської сільської ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Білгород-Дністровським МВ УМВС України в Одеській області 15.06.2004 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя В.О.Заверюха

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104636690
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —495/1278/22

Ухвала від 16.05.2022

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Заверюха В. О.

Рішення від 16.05.2022

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Заверюха В. О.

Ухвала від 24.02.2022

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Заверюха В. О.

Ухвала від 24.02.2022

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Заверюха В. О.

Ухвала від 24.02.2022

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Заверюха В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні