ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 червня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/3847/22
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Ткаченко О.Є., перевіривши матеріали позову Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить:
визнати протиправним та скасувати, винесене ГУ ДПС у Чернігівській області податкове повідомлення-рішення № 1956/25010700 від 17.02.2022, яким ДП «Остерський лісгосп» (ДП «Чернігівський лісгосп» як правонаступнику) збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в розмірі 1825512,00 грн., з яких 1581208,00 грн. за податковим зобов`язанням та 244304,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
визнати протиправним та скасувати, винесене ГУ ДПС у Чернігівській області податкове повідомлення-рішення № 1957/25010700 від 17.02.2022, яким ДП «Остерський лісгосп» (ДП «Чернігівський лісгосп» як правонаступнику) збільшено суму грошового зобов`язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств) в розмірі 5294295,00 грн. за штрафними санкціями.
У відповідності до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, відповідно до частин 1, 3 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
У свою чергу, частиною 1 статті 57 КАС України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1Розділу VII Перехідні положення КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України.
Підпунктом 11 пункту 16-1розділу XV Перехідні положення Конституції України визначено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1тастатті 131-2цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Частинами 3 і 4статті 131-2 Конституції Українивстановлено, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Суддею встановлено, що поданий адміністративний позов не є трудовим спором, спором щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, малозначним спором, а також спором стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Отже, винятки щодо представництва у суді до поданого адміністративного позову не застосовуються.
У свою чергу документи, що підтверджують повноваження представників, визначенністаттею 59 КАС України.
Так, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно доЗакону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність (частина 4 статті 59 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Частиною 2 статті 26 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність визначено, що ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Поряд з цим у ході ознайомлення із позовною заявою та доданими до неї документами, суддею встановлено, що адміністративний позов підписано та подано директором Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» Ю.А. Ревко.
Вирішуючи питання щодо повноважень вказаної особи на підписання позовної заяви, суддя виходить з такого.
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення, винесені ГУ ДПС у Чернігівській області відносно Державного підприємства «Остерський лісгосп» (код ЄДРПОУ 00993544).
В позовній заяві Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00993490) зазначило, що є правонаступниками Державного підприємства «Остерський лісгосп» (код ЄДРПОУ 00993544), яке перебуває в стані припинення.
Проте, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того факту, що директор Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» Ю.А. Ревко є керівником або членом виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені Державного підприємства «Остерський лісгосп» відповідно до закону, оскільки останній перебуває в стані припинення.
Отже, позовна заява підписана та подана особою, повноваження якої на підпис та подання позовної заяви від імені та в інтересах Державного підприємства «Остерський лісгосп» (код ЄДРПОУ 00993544) не підтвердженні відповідно до вимогстатті 59 КАС України.
Пунктом 3 частини 4 статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин та враховуючи, що додатки до адміністративного позову не містять доказів на підтвердження того факту, що Ю.А. Ревко є керівником або членом виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені Державного підприємства «Остерський лісгосп» відповідно до закону, статуту, положення, суддя дійшла висновку, що позовна заява підлягає поверненню відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України.
Водночас, суддя звертає увагу позивача, що повернення позовної заяви згідно з частиною 8 статті 169 КАСУкраїни не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
При цьому суддя наголошує, що повернення позовної заяви в даному випадку, з огляду на підписання та подання її від імені та в інтересах позивача особою, повноваження якої на такі дії не підтвердженні відповідно до вимогстатті 59 КАС України, та надання заявнику права в межах розумних строків і при дотриманні всіх інших вимог процесуального закону на повторне звернення до суду, не є обмеженням доступу до суду (зокрема, що гарантовано пунктом 8 частини 2 статті 129 Конституції України), і забезпечує практичну можливість реалізації права особи на суд особисто або через представника.
Керуючись пунктом 3 частини 4 статті 169, статтями 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
Позов Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви, разом з доданими до неї матеріалами, надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.Є. Ткаченко
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104692786 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Ткаченко О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні