6/130/30/2022
130/1001/20
У Х В А Л А
Іменем України
02.06.2022 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Верніка В.М.
при секретарі - Лавріненко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринка заяву Шведа Руслана Володимировича в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про заміну сторони виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області 28.02.2022 року звернувся до Жмеринського міськрайонного суду з даною заявою із вимогою замінити стягувача у виконавчому провадженні №66352637, відкритого згідно виданого Жмеринським міськрайонним судом 22.07.2021 року виконавчого листа №130/1001/20, з Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області його правонаступником Станіславчицькою сільською радою Жмеринського району Вінницької області. Підставою вказаної вимоги зазначив публічне правонаступництво вказаного органу місцевого самоврядування із повноважень щодо земель, включаючи спірну земельну ділянку, за наслідком набрання 27.05.2021 року чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", згідно положень якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад ,крім земель, які залишаються у державній власності.
В судове засідання учасники виконавчого провадження за їх належним викликом наразі не з`явились, що у відповідності до положень ч.3 ст.442 ЦПК України не перешкоджає вирішенню заяви. Представник заявника заздалегідь подав заяву про розгляд заяви без його участі, підтримавши заявлені вимоги у повному обсязі.
Вивчивши доводи заяви та матеріали цивільної справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1,2 ст.442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником; заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно положень ст.512, 514 ЦК України, ст.442 ЦПК України, ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (месія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо, й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі та на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Відповідно до ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених ст.515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі ст.514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до ст.442 ЦПК України та ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Згідно із п.1,2 ч.1 ст.512 ЦК України у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Відповідно до ч.1,2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Згідно ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У порядку цивільного судочинства суд може замінювати сторону у виконавчому провадженні лише у тих випадках, якщо примусове виконання проводиться за виконавчим документом, виданим судом при розгляді цивільної справи.
Так, в судовому засіданні встановлено, що рішенням Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 25.05.2021 року (а.с.183-187) задоволено позов керівника Жмеринської місцевої прокуратури Гулька А.В. та визнано незаконним і скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №2-14709/15-19-СГ від 30.09.2019 року, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521084200:04:004:0438, що знаходиться на території Носковецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства; витребувано у ОСОБА_3 на корить держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області земельну ділянку, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521084200:04:004:0438, що знаходиться на території Носковецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області (а.с.244).
02.08.2021 року головним державним виконавцем Жмеринського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький), було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №66352637 в частині витребування вказаної спірної земельної ділянки (а.с.44), однак, остання не передана стягувачу Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області та право державної власності на неї не зареєстровано.
Відповідно до ухвали Жмеринського міськрайонного суду від 22.01.2020 року (справа № 130/131/20) накладено арешт на 18 земельних ділянок, включно й на земельну ділянку з кадастровим номером 0521084200:05:003:0339, шляхом заборони здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо розпорядження та відчуження в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У зв`язку з цим не має можливості внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію за Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області права власності на відповідну земельну ділянку.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 10.03.2021 року повідомлено Жмеринську місцеву прокуратуру про необхідність розгляду питання про зняття арешту, накладеного відповідно до ухвали Жмеринського міськрайонного суду від 22.01.2020 року № 130/131/20.
01.07.2021 року набули чинності положення п.п.58 п.4 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", якими серед решти доповнено пунктом 24 роздіу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України й встановлено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Відповідно до правового висновку, що викладений у постанові Верховного Суду від 11.10.2019 року в справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права до іншого. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. У спорах, які виникають із публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функцій від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бити припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Таким чином, за встановлених в судовому засіданні обставин, заявлена вимога щодо заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні - Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на Станіславчицьку сільську раду, до складу об`єднаної територіальної громади якої увійшла Носковецька сільська рада Жмеринського району Вінницької області, на території якої розташована спірна земельна ділянка кадастровий номер 0521084200:04:004:0438, яка не належить до виключного переліку земель, які не вважаються землями комунальної власності територіальних громад, достатньо узгоджується із відповідними положеннями наведених нормативних актів, визначаючи, що держава в особі Станіславчицької сільської ради є правонаступником повноважень в частині витребування вказаної спірної земельної ділянки.
Відтак первісного стягувача у виконавчому провадженні слід замінити на вказаного правонаступника, а тому дана заява представника сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню судом.
Враховуючи викладене, керуючись ст.442 ЦПК України, ст.512, 515 ЦК України, ст.15 Закону України "Про виконавче провадження", суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Заяву задоволити.
Замінити стягувача Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області на його правонаступника Станіславчицьку сільську раду Жмеринського району Вінницької області (с.Станіславчик Жмеринського району Вінницької області, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 04330450) у виконавчому провадженні за виконавчим листом, виданим Жмеринським міськрайонним судом Вінницької області 22.07.2021 року в частині виконання рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 25.05.2021 року в справі №130/1001/20 щодо витребування у ОСОБА_3 на користь держави в особі вказаного стягувача земельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер 0521084200:04:004:0438.
Ухвала набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подано апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, Вінницькому апеляційному суду через Жмеринський міськрайонний суд.
Суддя Вернік В.М.
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104721169 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Вернік В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні