ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
13.06.2022Справа № 910/2976/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Кирилюк Т.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали господарської справи
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кйївоблпреса"
про стягнення 74 348,02 грн,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Українська Залізниця" в особі філії "Центр будівельно- монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблпреса" про стягнення 74 348,02 грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідач повністю не виконав свої грошові зобов`язання за договором оренди нерухомого майна №1274 від 20.03.2012.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №910/2976/22. вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строки надання сторонами відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 11.04.2022 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 02099, місто Київ, вулиця Руднєва, будинок 100.
Відповідно до частини першої статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ , до судових рішень у порядку, встановленому законом.
09.05.2022 до суду повернулось поштове відправлення № 0105478561357 без вручення відповідачу з відміткою відділення поштового зв`язку про вибуття підприємства з вказаної адреси.
Згідно частини другої статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
За змістом частин першої, другої статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина перша статті 4 Закону України про «доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитися із вищевказаною ухвалою у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи.
Відповідач не подав до суду відзив на позов, тобто не скористався наданим йому процесуальним правом, передбаченим статтею 178 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області (Орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Кйївоблпреса" (Орендар) 20.03.2012 уклали Договір оренди № 1274 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, за умовами пункту 1.1. якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - частину благоустрою (привокзальної площі) вокзалу станції Миронівка площею 10 кв. м, розміщене за адресою: Київська область, м. Миронівка, вул. 40-річчя Перемоги, 14, що перебуває на балансі Козятинського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 Державного територіально-галузевого об`єднання "Південно-західна залізниця".
Майно передається в оренду з метою розміщення кіоску "Преса" (пункт 1.2. Договору № 1274).
Орендодавець та орендар 20.03.2012 підписали Акт приймання-передачі державного майна.
Додатковими договорами № 1 від 22.04.2015, № 1 від 18.03.2016, від 25.11.2016, від 27.12.2016, від 21.07.2017, від 22.12.2017, від 21.06.2018 неодноразово вносились зміни До Договору, в тому числі щодо орендної плати, строків оренди.
Додатковим договором № 1 від 18.03.2016, серед іншого, замінено Орендодавця за Договором на Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (у подальшому - Акціонерне товариство "Українська залізниця").
Пунктом 10.1. Договору (у редакції Додаткового договору від 21.06.2018) передбачено, що цей Договір діє по 30.06.2018 без подальшого продовження.
Позивачем та відповідачем 30.06.2020 підписано Акт приймання-передачі нерухомого майна за Договором (з орендного користування), у якому зазначили, що станом на момент звільнення майна (30.06.2020) заборгованість Орендаря за Договором становить 60.675,80 грн.
Звертаючись до суду, позивач зазначає, що відповідачем заборгованість за Договором № 1274 сплачена не була, у зв`язку з чим позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення 4107,00 грн штрафу, 19 476,20 грн пені, 6 555,13 грн інфляційних втрат та 3 139,69 грн 3 % річних.
Зобов`язанням, згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими Відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 67 Господарського кодексу України встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Тобто, згідно із положеннями чинного законодавства України, правовою підставою користування певним майном є відповідний договір оренди.
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цих Кодексом (частина 6 статті 289 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Матеріалами справи підтверджується факт передачі майна в користування відповідача 20.03.2012 та повернення позивачу 30.06.2020.
Відповідно до частини 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Пунктом 3.11. Договору встановлено, що в разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за Орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарського кодексу України).
Згідно з положеннями статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Як унормовано частинами 1-3 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник Повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Частина 6 статті 232 Господарського кодексу України передбачає, що нарахування штрафних санкцій за Прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Умовами пунктів 3.7, 3.8. Договору № 1274 передбачено нарахування пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості.
У позовній заяві позивач зазначає, що після повернення майна з орендного користування (30.06.2020), відповідачем було сплачено частину заборгованості в розмірі 19 920,81 грн., у зв`язку з чим кінцева сума боргу да Договором складає 41 070,00 грн та залишається несплаченою.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтями 76-77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд відзначає наступне.
У разі прострочення Орендарем виконання зобов`язань по сплаті платежів передбачених Договором (орендної плати) більше, ніж на 10 днів, Орендар зобов`язаний у кожному такому випадку сплатити Орендодавцеві штраф в розмірі 50% орендної плати за місяць (п. 2.4 Договору).
Позивач нараховує пеню та нарахування за частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України на суми основного боргу помісячно, починаючи з 16.04.2019.
Судом встановлено, що позивачем не надано належного розрахунку щомісячної орендної плати та, відповідно, і сум заборгованості відповідача за кожен місяць користування майном, а суми, зазначені в розрахунку, не відповідають розміру орендної плати, встановленому пунктом 3.1. Договору в редакції Додаткового договору від 22.12.2017.
Позивачем не надано до матеріалів справи ані рахунків, що виставлялись відповідачу для оплати, ні доказів часткової сплати орендних платежів, ні будь-яких інших доказів, які б підтверджували дати виникнення заборгованості, її розмір, дати її часткової сплати.
Наведене позбавляє суд можливості перевірити належним чином та відповідно до норм чинного законодавства України надані позивачем розрахунки сум штрафних санкцій, інфляційних втрат та 3 % річних.
Єдиним доказом, що підтверджує наявність заборгованості відповідача за Договором, є Акт приймання-передачі майна від 30.06.2020, проте з нього не вбачається ні періоди прострочення, ні конкретні суми прострочених платежів (помісячно) у такі періоди.
За таких обставин суд встановив, що обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 41 070,00 грн.
У задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача сум штрафу, пені, інфляційних втрат та 3 % річних суд відмовляє у зв`язку з їх недоведеністю та відсутністю в матеріалах справи належних доказів, які б надали можливість суду самостійно визначити періоди та суми прострочення і здійснити відповідні арифметичні розрахунки.
У відповідності до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 238, 241-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблпреса" (02099, місто Київ, вулиця Руднєва, будинок 100; ідентифікаційний код 24932978) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, місто Київ, вулиця Єжи Ґедройця, будинок 5; ідентифікаційний код 400075815) в особі філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" (03035, місто Київ, вулиця Льва Толстого, будинок 61; ідентифікаційний код 41149437) Акціонерного товариства "Українська залізниця" 41 070 (сорок одну тисячу сімдесят) грн 00 коп. заборгованості та 1 370 (одну тисячу триста сімдесят) грн 51 коп. судового збору.
3. В іншій частині позову відмовити
Рішення господарського Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо Апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, яг'.'О його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадженню ібо прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протя' м двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.Ю.Кирилюк
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104727059 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Кирилюк Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні