Рішення
від 28.04.2022 по справі 390/902/21
КІРОВОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 390/902/21

Провадження № 2/390/80/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"29" квітня 2022 р.Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої - судді Бойко І.А.,

при секретарі - Пікущій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в заочному порядку, в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на майно в порядку спадкової трансмісії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із позовом, в якому просить визнати за нею право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 35225880300:04:000:0135, що знаходиться на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області в порядку спадкової трансмісії після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , на день смерті якого залишилось спадкове майно, до якої входить вищевказана земельна ділянка. Відповідно до державного акта про право приватної власності на землю спірна земельна ділянка належала бабі ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , яка за життя склала заповіт на все своє майно на його користь. Після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_2 прийняв спадщину оскільки проживав на день смерті з ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав. Після звернення до нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку позивачу відмовлено, оскільки не надано інформацію про кадастровий номер. З метою захисту своїх спадкових прав позивач звернулась до суду.

Позивач в судове засідання не з`явилась, від неї до суду надійшла заява, в якій вона позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглядати без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про місце, дату і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Відзив на позовну заяву ним не подано.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.14).

Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та зареєстрованого в реєстрі за № 1567, ОСОБА_3 все своє майно заповіла ОСОБА_2 (а.с.13).

Відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії IV-КР № 003566 ОСОБА_3 належала земельна ділянка, площею 8,18 га, що розташована на території Аджамської сільської ради, ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер № 3522580300:04:000:0135, який зазначено в державному акті (а.с.19).

Право приватної власності ОСОБА_3 внесено до Державного земельного кадастру згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 26.05.2021 року (а.с.22-23).

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.18).

З відповіді Державного нотаріального архіву в Кіровоградській області № 17-01-21 від 11.01.2022 року вбачається, що після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась (а.с.79).

Відповідно до довідки № 1314 від 24.09.2020 року квартального комітету № 29 м.Кропивницький ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті разом з нею були зареєстровані: ОСОБА_2 - онук, ОСОБА_1 - правнучка. Впродовж шести місяців склад сім`ї не змінювався (а.с.17).

З витребуваної судом спадкової справи № 20/2012 року, заведеної після смерті ОСОБА_2 , вбачається, що після смерті останнього 12.10.2012 року до приватного нотаріуса Кіровоградського міського нотаріального округу Стоєвої Г.В. звернулась ОСОБА_1 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, стосовно житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Після оформлення спадкових права на вказаний житловий будинок ОСОБА_2 отримала відповідне свідоцтво про право на спадщину за законом. (а.с.79-104).

Стосовно можливості оформлення спадкових прав ОСОБА_1 на земельну ділянку, що належала ОСОБА_3 , приватним нотаріусом, з метою перевірки прийняття ОСОБА_2 спадщини після ОСОБА_3 запитано інформацію від органів реєстрації місця проживання фізичної особи. Перевіркою реєстрації проживання ОСОБА_3 на момент її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , Відділом реєстрації місця проживання Міської ради міста Кропивницький повідомлено, що інформація стосовно реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , а також складу зареєстрованих осіб разом з нею на день її смерті, у відділу відсутня. Згідно інформації з електронного Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце її проживання с.Аджамка, Кіровоградського району Кіровоградської області. В матеріалах спадкової справи № 20/2012 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 немає документів, які б давали підставу вважати, що ОСОБА_2 прийняв спадщину ОСОБА_3 , тому відсутні умови вчинення нотаріальної дії. ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до суду для встановлення факту, що ОСОБА_2 є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_3 (роз`яснення № 151/02-14/20/2012) (а.с.15-16).

Згідно п.6 Тимчасового порядку реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, затвердженого постановою КМ України № 35 від 16.01.2003, що діяв до 11.05.2006 року, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, у разі зміни місця проживання зобов`язані подати для реєстрації у 10-денний строк після прибуття на нове місце проживання документи відповідним житлово-комунальним підприємствам органів місцевого самоврядування, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, житлово-будівельним кооперативам, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку та молодіжним житловим комплексам, що самостійно здійснюють обслуговування будинків, уповноваженим особам у сільських, селищних радах, житлово-комунальним органам, що обслуговують відомчий житловий фонд, у тому числі військові містечка, інші об`єкти і території (далі - житлово-комунальні підприємства). Документи приймаються і обліковуються житлово-комунальними підприємствами та у 5-денний строк передаються до відповідних уповноважених органів. Особи, які проживають у приватних будинках і не обслуговуються житлово-комунальними підприємствами, звертаються до відповідних уповноважених органів особисто (з поданням оформленої належним чином будинкової книги).

Згідно наявній у спадковій справі № 20/2012 копії записів з домової книги для прописки громадян, які проживають в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , відомості щодо реєстрації проживання ОСОБА_3 , за вказаною адресою - відсутні (а.с.96-99).

Відповідно до ст.ст.1217, 1218 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Позивач в порядку позовного провадження звернулась до суду та просить визнати за нею в порядку спадкової трансмісії після смерті ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку, яку останній успадкував після ОСОБА_3 .

Для того аби вважати спадкоємця таким, що прийняв спадщину, він повинен здійснити своє право на спадкування, зокрема прийняти спадщину шляхом подання відповідної заяви нотаріусу або постійно проживати разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

На підтвердження прийняття спадщини ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 позивачем надано довідку квартального комітету № 1314 від 24.09.2020 року, однак зазначений доказ суперечить записам домової книги, згідно якої ОСОБА_3 не значиться, як особа, яка проживала або була зареєстрована разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, в роз`ясненні нотаріуса № 151/02-14/20/2012 від 26.11.2020, мається посиласння на лист № 6512, згідно якого у відділі реєстрації місця проживання Міської ради міста Кропивницького відсутня інформація про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 та осіб зареєстрованих з нею.

Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої по справі № 205/2102/19-ц, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

З матеріалів спадкової справи вбачається, що після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась. Відсутність документів на підтвердження прийняття спадщини ОСОБА_2 після ОСОБА_3 стало перешкодою для спадкування ОСОБА_1 земельної ділянки, тому нотаріусам рекомендовано їй в судовому порядку встановити факт того, що ОСОБА_2 є спадкоємцем ОСОБА_3 .

Відповідного преюдиційного рішення суду щодо встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_2 після ОСОБА_3 позивачем суду не надано.

Крім того, обираючи спосіб захисту позивач просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкової трансмісії.

Згідно приписів ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Застосування механізму спадкової трансмісії як юридичної фікції (закон виходить з того, що оскільки спадкоємець мав право прийняти спадщину, але не встиг цього зробити внаслідок смерті, то він нібито спадщину прийняв) можливе за наявності послідовної сукупності таких умов-фактів (юридичний склад): 1) смерть спадкодавця; 2) закликання до спадкування спадкоємця-трансмітента; 3) смерть спадкоємця-трансмітента після смерті спадкодавця, але до спливу строку на прийняття спадщини (смерть трансмітента має настати протягом шести місяців з дня, наступного після смерті спадкодавця); 4) право на прийняття спадщини або відмова від її прийняття після смерті спадкодавця не було здійснене трансмітентом; 5) трансмітент має спадкоємця (трансміссара), який закликається до спадкування після смерті трансмітента; 6) трансміссар в установлений законом строк здійснив своє право на прийняття спадщини, що відкрилася після смерті першого спадкодавця.

Судом встановлено, що спадщина після ОСОБА_3 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , натомість ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що з урахуванням змісту ст.1276 ЦК України, у даному випадку виключає застосування механізму спадкової трансмісії.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі наявних доказів.

Таким чином, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.4-5, 10, 12-13, 76-81, 95, 141, 258-260, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на майно в порядку спадкової трансмісії, - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ;

відповідач: Аджамська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, вул. Центральна, 65, с.Аджамка, Кропивницького району Кіровоградської області.

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області І.А. Бойко

СудКіровоградський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.04.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104740794
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —390/902/21

Рішення від 28.04.2022

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 01.02.2022

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 07.09.2021

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 09.07.2021

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні