Рішення
від 09.06.2022 по справі 541/3119/21
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/3119/21

Номер провадження 2/541/233/2022

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 червня 2022 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Городівського О.А.

за участю секретаря судового засідання - Ніколаєнко М.В.,

розглянувши в судовому засіданні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області

про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

25 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою. В обґрунтування заяви зазначила, що мати позивачки, ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивачка вказує, що являється єдиною спадкоємицею померлої та прийняла спадщину після смерті матері. З 1988 року її мати проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 . Вони проживали за однією адресою, вели спільне господарство маючи спільний бюджет, спільні права та обов`язки.

У власності ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувало право на земельну частку (пай), площею 4,80 умовних кадастрових гектари без виділення в меж натурі, розташовану на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області, яка належала йому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) ПЛ № 0055143, із земель колишнього КСП ім. Гоголя.

Починаючи з 1988 року мати позивачки, ОСОБА_2 , проживала з ОСОБА_3 , як одна сім`я. Вели спільне господарство, турбувались один про одного, мали спільний бюджет та взаємні права та обов`язки. Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_3 відсутні. Тому позивачка вказує, що її мати ОСОБА_2 прийняла спадщину, адже спільно проживала зі спадкодавицею на момент його смерті та продовжила користуватись майном померлого.

Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла позивачка, шляхом звернення із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Карбана Є.О.

Враховуючи те, що мати позивачки не оформила свої спадкові права на майно померлого ОСОБА_3 , і вона не може надати правовстановлюючі документи на спірні земельні ділянки, вказане перешкоджає позивачці в реалізації її спадкових прав. У зв`язку з цим, змушена звернутися до суду. В резолютивній частині позовної заяви прохала суд встановити факт постійного спільного проживання однією сім`єю більше п`яти років ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та визнати за нею право власності на спадкове майно.

Ухвалою судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 26 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено проведення підготовчого судового засідання (а.с.28).

У встановлений судом строк відповідачі правом на подання відзиву не скористалися.

В судовому засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник, адвокат Жага Є.Г. позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав вказаних у позові.

В ході судового розгляду допитані свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . В своїх свідчення вони підтвердили факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Вони як мешканці села знали їх як одну сім`ю і не були обізнані, що вони проживали без реєстрації шлюбу. Після смерті ОСОБА_3 , мати позивачки продовжувала проживати у їх будинковолодінні та користувалась всім належним їм майном. Інших родичів ОСОБА_3 їм не відомо.

Заслухавши пояснення позивача та її представника, покази свідків, вивчивши та проаналізувавши всі докази зібрані по справі, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с.52). Після його смерті відкрилася спадщина, зокрема право на земельну частку (пай), площею 4,80 умовних кадастрових гектари без виділення в меж натурі, розташовану на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області, яка належала йому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) ПЛ № 0055143, із земель колишнього КСП ім. Гоголя. (а.с.9-23).

Мати позивачки, ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , так як постійно проживала з ним на момент смерті останнього.

Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

В ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт проживання однією сім`єю більше п`яти років до відкриття спадщини ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , мати позивачки входить до четвертої черги спадкоємців за законом після смерті останнього (ст. 1264 ЦК України) .

Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

В інформації Головного управління держгеокадастру у Полтавській області (а.с. 9 ) зазначено, що згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП ім. Гоголя, розташованого на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області видано сертифікат на ім`я ОСОБА_3 серії ПЛ 0055143. Згідно книги реєстрації державних актів на право на земельну ділянку та на право постійного користування землею, відомості про видачу державного акту ОСОБА_3 відсутні.

Мати позивачки, ОСОБА_2 , будучи спадкоємицею четвертої черги після смерті ОСОБА_3 прийняла спадщину, однак не оформила свої спадкові права у нотаріальному порядку, що не позбавляє її права на спадщину. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла.

Приватним нотаріусом Миргородського районного нотаріального округу Карбан Є.О. на запит суду надано інформацію, в які вказано, що ним заведено спадкову справу № 76/2017 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , що на день смерті була зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 разом із дочкою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка прийняла спадщину на підставі статті 1268 ЦК України .

Вирішуючи по суті позовну вимогу про визнання права власності в порядку спадкування, суд виходить з наступного. Згідно ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

З огляду на підтвердження факту спільного проживання матері позивачки зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, вона вважається такою, що прийняла спадщину, до якої входить право на земельну частку пай. А спадок після смерті матері прийняла позивачка .

Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

За встановлених обставин, вимога позивачки про визнання за нею права власності, грунтується на законі, а тому підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 141, 258, 263, 264, 354 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт спільного проживання однією сім`єю більше п`яти років ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 із спадкодавцем, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 по час його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_7 , тобто на моменту відкриття спадщини.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на земельну частку (пай) колишнього члена колишнього КСП ім. Гоголя, площею 4,80 умовних кадастрових гектари, без визначення меж в натурі на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району згідно сертифікату серії ПЛ № 0055143.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення буде виготовлено 14.06.2022

Суддя О. А. Городівський

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.06.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104760626
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —541/3119/21

Ухвала від 03.10.2022

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Рішення від 09.06.2022

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 27.01.2022

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 26.11.2021

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні