Справа № 183/7025/21
№ 2/183/1645/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2022 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Сороки О.В.,
секретаря судового засідання Устименко М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги,-
в с т а н о в и в:
У жовтні 2021 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просить стягнути з останніх заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 1 листопада 2018 року по 30 серпня 2021 року у сумі 5829,30 грн.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідачів зазначену заборгованість зх. Урахуванням 3% річних у розмірі 243,66 грн., інфляційних втрат у розмірі 507,79 грн., індексу, а також стягнути з них судові витрати по справі у розмірі 5870,00 грн., з яких 2270,00 грн. - судовий збір та 3600.00грн. - витрати на правову допомогу.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 . загальна площа квартири складає 45 кв. м. Відповідачі є співвласниками даного нерухомого майна відповідно до Свідоцтва про право власності на житло, однак відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності, - відсутні. Відповідачі зареєстровані та фактично проживають у зазначеній квартирі.
09.10.2018 року було проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5».
16.11.2018 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради №682/0/6-18 було прийняте рішення про списання багатоквартирного будинку по вулиці Паланочна, 5 в м. Новомосковську з балансу ЖКГ та КБ Новомосковської міської ради.
Так, розмір внесків і платежів співвласників ОСББ «Паланочна, 5» було встановлено у відповідності до рішення загальних зборів ОСББ «Паланочна 5» протоколом № 2 загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» від 30 жовтня 2018 року.
Відповідно до зазначеного вище рішень було затверджено розмір обов`язкових платежів на утримання будинків та споруд та прибудинкової території у розмірі 3,81 грн. за кв.м. загальної площі квартири з 01.11.2018 року, період оплати - по 20 число поточного місяця за попередній місяць.
З урахуванням площі квартири - 45 кв. м. співвласникам квартири АДРЕСА_1 нараховано до сплати за період з 01 листопада 2018 року по 30 серпня 2021 року 5829,30 грн.
Відповідачі оплату за надані послуги не здійснювали, тому зазначену суму заборгованості позивач просить стягнути з відповідачів в солідарному порядку.
Крім того, посилаючись на вимоги ст. 625 ЦК України означену суму заборгованості позивач просить стягнути з урахуванням 3% річних та індексу інфляції, що за його підрахунками складає 751,45 грн.
Вказану суму позивач просить стягнути з відповідачів в солідарному порядку, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2021 року відкрите позовне провадження у справі (а.с. 38).
В судове засідання представник позивача адвокат Кузнєцов О.М. не з`явився, звернувшись до суду з клопотанням про участь у засіданні в режимі відеоконференції, позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідачі відзив на позов не подали, в судове засідання не з`явилася, вважаються такими, що повідомлені належним чином. Причини неявки суду невідомі.
У відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд з погодження позивача, провів заочний розгляд справи за наявними у справі доказами.
Згідно з ч.4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.
Суд, дослідивши подані докази, з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що є Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» займається наступними видами діяльності: 81.10 комплексне обслуговування об`єктів. Зазначене підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.07.2021року (а.с.16).
Судом встановлено, що 12 вересня року затверджено статут об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» (а.с.7-11).
Відповідно до вимог статуту, предметом обов`язків є забезпечення Виконавцем надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у житловому будинку № 5 по вул. Паланочній у м. Новомосковську , а Споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифах у строк та на умовах, що передбачені цим статутом.
Відповідно до статуту, розрахунковим періодом є календарний місяць. Платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Згідно з протоколом № 2 від 30 жовтня 2018 Об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Паланочна 5» був затверджений розмір обов`язкових платежів на утримання будинків та споруд та прибудинкової території у розмірі 3,81 грн. за кв.м. загальної площі квартири з 01.11.2018 року, період оплати - по 20 число поточного місяця за попередній місяць (а.с. 18).
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 являються співвласниками квартири за АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло, яке було витребувано судом в КП «Новомосковське МБТІ» ДОР».
Судом встановлено, не спростовано відповідачами, що останні своєчасно плату за надані житлово-комунальні послуги не здійснюють, в результаті чого за період з 01 листопада 2018 року до 21 вересня 2021 року, виникла заборгованість в сумі 5829,30 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості позивача (а.с.19-21).
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно із пунктом 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572, обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно із статтею 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку належить визначення розмірів платежів та внесків членів об`єднання.
За змістом статті 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Частиною шостою статті 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.
Положеннями частини третьої статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
За змістом статей 319, 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку заборгованість по сплаті обов`язкових платежів на утримання будинків і споруд та прибудинкової території щодо співвласників квартири АДРЕСА_1 станом на 21 вересня 2021 року становить 5829 гривень 30 копійок (а.с. 6).
Згідно із статтею 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, враховуючи порушення відповідачем виконання зобов`язань по сплаті житлово-комунальних послуг, а саме: по сплаті щомісячних внесків за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, суд визнає правомірною вимогу позивача щодо стягнення з відповідача на користь позивача втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку у розмірі 751,45 грн., а також 3 % річних від простроченої суми заборгованості у розмірі 243,66 грн., розмір яких підтверджується наданими позивачем розрахунками (а.с. 20-22).
Таким чином, позивачем доведено належними доказами наявність боргових зобов`язань відповідачів по сплаті за надані позивачем житлово-комунальні послуги за встановленими тарифами. В свою чергу, відповідачі не надали суду доказів наявності підстав для звільнення їх від обов`язку сплатити за надані їм комунальні послуги, чи для зменшення їх вартості, чи факту ненадання таких послуг, чи факту більшої оплати вказаних комунальних послуг, і не оспорювали розмір наявної заборгованості.
Аналізуючи викладене, суд прийшов до переконання, що позивач має право вимагати від відповідачів - споживачів послуг - їх оплати у повному обсязі за встановленими тарифами і розцінками, а відповідачі, як сторона, що отримала послуги, але не виконала свої зобов`язання, допустила прострочення в оплаті, - зобов`язаний сплатити позивачу борг за надані ним послуги.
З огляду на викладене, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» про стягнення заборгованості за житлово - комунальні послуги є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частин першої, другої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
За змістом частини першої, третьої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина третя статті 137 ЦПК Україн).
Відповідно до частин четвертої-шостої статті 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Таким чином, розмір витрат на оплату правничої допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правничу допомогу.
Витрати на правничу допомогу, які мають бути документально підтверджені та доведені, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правничої допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій тощо).
Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правничої допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
Судом встановлено, що 13 вересня 2021 року між керівником Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» та Адвокатським бюро «Кобеляцький та партнери» укладено Договір про надання правничої допомоги № 13/09/21, відповідно до умов якого Адвокатське бюро взяло на себе зобов`язання надати правничу допомогу щодо можливостей, механізмів і процедури судового захисту прав Клієнта у зв`язку із звернення до суду про стягнення заборгованості з власника квартири АДРЕСА_1 , аналіз наданих документів, підготовка та подача позовної заяви, участь у судових засіданнях (а.с. 23-25).
Відповідно до платіжного доручення від 15 вересня 2021 року № 60 ОСББ «Паланочна 5» сплачено гонорар у розмірі 3 600,00 грн., передбачений Договором (а.с. 29).
Таким чином, оцінивши надані позивачем докази на підтвердження заявлених вимог в частині стягнення з відповідача на його користь судових витрат, суд дійшов висновку, що з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню сплачені та документально підтверджені витрати на правничу допомогу згідно із Договором про надання правничої допомоги від 15 вересня 2021 року № 13/09/21 у розмірі 3 600,00 грн., що є правомірним розподілом витрат з огляду на задоволення позову повним обсягом.
Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 81, 89, 133, 137, 141, 259, 263-265, 280, 353 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» (ЄДРПОУ 42538931) заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 листопада 2018 року по 21 вересня 2021 року у сумі 5829 гривень з копійок (п`ять тисяч вісімсот двадцять дев`ять гривень, 30 копійок), 3% річних у розмірі 243 гривні 66 копійок, інфляційні втрати у розмірі 507 гривень 79 копійок, а всього 6580 гривень 75 копійок (шість тисяч п`ятсот вісімдесят гривень 75 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Паланочна 5» (ЄДРПОУ 42538931) судові витрати у справі у сумі 5870,00 грн., які складаються з наступного: судовий збір - 2270,00 грн., витрати на правничу допомогу - 3600,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сорока О.В.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104766311 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні