Рішення
від 06.06.2022 по справі 297/980/22
БЕРЕГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 297/980/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2022 року м. Берегове

Берегівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого ГАЛ Л. Л., присекретарі АдамчоК.С.,розглянувши впорядку спрощеногопозовного провадженнябез повідомленнясторін занаявними усправі матеріаламицивільну справуза позовомОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» про зобов`язання повернути земельну ділянку,

встановив:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Діовші А.Я., звернулася до суду із позовом до ТОВ «Агро-свобода» про зобов`язання повернути земельну ділянку, а саме площею 2,3548 га, розташованої на території Батрадівської сільської ради Берегівського району, Закарпатської області, кадастровий номер 2120480400:06:000:0022.

Позов мотивований тим, що згідно договоруоренди земельноїділянки,укладеного міжпозивачкою тавідповідачем б/нвід 01.01.2014р. ОСОБА_1 надала,а відповідачприйняв встрокове платнекористування належуїй земельнуділянку строкомна п`ятьроків.Передачу земельноїділянки вониоформили актомпередачі таприйому земельноїділянки від01.01.2014р.Рішення продержавну реєстраціюправа орендина вказануземельну ділянкуприйнято 19.02.2015р.державним реєстраторомРС БерегівськогоРУЮ Закарпатськоїобласті Космеда О.І.за номером19478107.Строк договору оренди закінчився, договір між сторонами не пролонговувався; додатки до вказаного договору і нові договори між ними не укладалися. Позивачка неодноразово зверталася до відповідача з проханням повернути їй земельну ділянку, однак, останній залишав її усні звернення без уваги. В останнє вона надіслала на адресу відповідача письмову претензію від 27.01.2022 р., яка також ним залишена без задоволення.

Згідно до п.9.1 Договору оренди землі від 01.01.2014 р. протягом трьох днів з дня припинення дії договору Орендар повинен повернути орендодавцевіземельну ділянку.Факт поверненняз орендиземельної ділянкиоформляється письмовимактом передачі-приймання,який єДодатком 1-1до Договору. Акт передачі-прийманнямає бутискладений удвох примірника,по одному для кожної сторони та підписанийобома сторонами. Всупереч вищенаведеному, земельна ділянка позивачці не була повернута, у зв`язку із чим вона змушена вимагати її повернення в судовому порядку.

Згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до ч. 1 ст. 278 ЦПК України відповідач відзив щодо позову не подав.

Вивчивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Так, 01.01.2014 року між позивачкою ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» був укладений договір оренди земельної ділянки б/н, згідно якого ОСОБА_1 надала, а відповідач прийняв в строкове платне користування належу земельну ділянку площею 2,3548 га, розташованої на території Батрадівської сільської ради Берегівського району, Закарпатської області, кадастровий номер 2120480400:06:000:0022, строком на п`ять років, про що також був складений акт про передачу та прийом земельної ділянки від 01.01.2014 р. (а.с. 7-10,11).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права рішення про державну реєстрацію права оренди на вказану земельну ділянку було прийнято 19.02.2015 р. державним реєстратором РС Берегівського РУЮ Закарпатської області Космеда О.І. за номером 19478107 (а.с. 12-13).

21.01.2022 року представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 надіслав відповідачеві претензію про повернення ОСОБА_1 земельної ділянки у зв`язку із закінченням строку дії договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2120480400:06:000:0022. Відповідь відповідача відсутня (а.с. 14-15).

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зіст. 2 Закону України «Про оренду землі»відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За визначеннямст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідностатті 19 Закону України «Про оренду землі»строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Пунктом 3.1 Договору оренди між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» передбачалося, що він укладався на строк п`ять років. На новий строк договір оренди між сторонами не укладався.

Згідно до п.9.1 Договору оренди землі від 01.01.2014 р. протягом трьох днів з дня припинення дії договору Орендар повинен повернути орендодавцеві земельну ділянку.

Відповідно дост. 34 Закону України «Про оренду землі»у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Так, у частинах першій - п`ятійстатті 33 цього Законупередбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особамина укладеннядоговору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Виходячи з приписів статей319,626 ЦК Українислід дійти висновку про те, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першоюстатті 33 Закону України «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Таким чином, згідно з частинами першою - п`ятоюстатті 33 Закону України «Про оренду землі»у разі поновлення договору оренди землі умови договору можуть бути змінені за згодою сторін з укладенням додаткової угоди. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати чи інших істотних умов договору, які передбаченістаттею 15 цього Закону, переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Отже, для застосування частини першоїстатті 33 Закону України "Про оренду землі"та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до закінчення строку дії договоруповідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною шостоюстатті 33 Закону України «Про оренду землі»передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Частинами восьмою, дев`ятоюстатті 33 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку;відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостоюстатті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою, орендар належно виконує свої обов`язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Судом встановлено, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» по закінченню договору оренди продовжує користуватися земельною ділянкою, не повідомляв орендодавця ОСОБА_1 в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк, орендодавець надіслав претензію орендарю про те, що строк дії договору закінчився, проте відповіді не отримав, додаткову угоду про поновлення договору оренди сторони не укладали.

Відповідно дост. 387 ЦК Українивласник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно дост. 391 ЦК Українивласник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджанні своїм майном.

З огляду на вказане, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог, як обґрунтованих. При цьому, позивачка посилається у позові на підставу припинення договору оренди землі, що є належним способом захисту її прав, з огляду на позицію відповідача, який після спливу строку оренди ділянки, ухиляється від повернення її власнику, не обґрунтовуючи свою позицію жодними законними підставами. Відповідно і вимога про витребування і повернення ділянки власнику, з огляду на відсутність у відповідача правових підстав для володіння та користування нею, є обґрунтованою, а тому, підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 викладених у мотивувальній частині позову про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15000 грн., суд констатує, що такі витрати не були суду документально підтверджені, у зв`язку з чим, вони не підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 280-282, 284, 289, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 387, 391 ЦК України, ст.ст. 1, 2, 13, 19, 33, 34 Закону України «Про оренду землі»,

рішив:

Позов ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода», юридична адреса с. Свобода, вул. Миру, 112, Берегівського району, ЄДРПОУ 38325142, про зобов`язання повернути земельну ділянку - задовольнити.

Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» повернути ОСОБА_1 по акту прийому-передачі в придатному стані для використання за цільовим призначенням земельну ділянку площею 2,3548 га, розташованої на території Батрадівської сільської ради Берегівського району, Закарпатської області, кадастровий номер 2120480400:06:000:0022, внаслідок припинення договору оренди землі з підстав закінчення строку, на який його було укладено.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-свобода» в користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана до суду апеляційної інстанції через Берегівський районний суд.

Суддя Лайош ГАЛ

СудБерегівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення06.06.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104794398
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —297/980/22

Рішення від 06.06.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

Ухвала від 09.05.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

Ухвала від 11.04.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні