ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5584/21
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді - Захарової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання - Шляхтун М.М.,
та
представників сторін:
представник позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом адвоката Постельги Ірини Володимирівни в
інтересах Державного підприємства "Кремінське лісомисливське господарство" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання дій протиправними та
скасування податкових повідомлень - рішень,
ВСТАНОВИВ:
05 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Постельги Ірини Володимирівни (далі - представник позивача) в інтересах Державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» (далі - позивач, ДП «Кремінське ЛМГ») до Головного управління ДПС в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Луганській області), з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.08.2021 № 1782/12320712, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 872329,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.08.2021 № 1783/12320712, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 212764,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.08.2021 № 1784/12320712, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 72961,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДПС у Луганській області на підставі наказів від 19.05.2021 № 362-п та від 17.06.2021 № 460-п проведено документальну планову невиїзну перевірку Державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» у період з 01.06.2021 по 14.07.2021 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2018 по 31.03.2021. На підставі акту перевірки від 21.07.2021 № 1997/12-32-07-12/00993604 ГУ ДПС у Луганській області винесені податкові повідомлення-рішення від 27.08.2021 №1782/12320712, від 27.08.2021 №1783/12320712, від 27.08.2021 №1784/12320712.
На думку представника позивача, фактичне здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Техлісресурс» підтверджується первинними документами, які містять у собі відомості щодо змісту та обсягу проведених операцій, що узгоджується з нормами ч. 2 ст. 207 Цивільного Кодексу України, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст. 44, ст. 201 Податкового кодексу України, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 №168/704).
Позивач зазначає, що при проведенні перевірки ГУ ДПС у Луганській області порушило мораторій на проведення перевірки відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, у зв`язку з поширенням короно вірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 року №542-ІХ.
Позивач вказує, що керівника ДП «Кремінське ЛМГ» не було ознайомлено з планом-графіком перевірок. В порушення вимог ст. 86 Податкового кодексу України відповідачем не направлено всі перелічені додатки до акту про результати документальної планової невиїзної перевірки №1997/12-32-07-12/00993604, відсутні додатки 3,5,10,15,16 до акту перевірки, що підтверджує книга реєстрації вхідної кореспонденції та службова записка бухгалтера. Під час перевірки протиправно змінено порядок її проведення на виїзну, що підтверджуються відомостями акту перевірки, де викладено вимоги органу контролю про проведення інвентаризації необоротних активів, всіх основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, основних засобів підприємства та присутність ревізорів при інвентаризації (с. 62, 75, 83 акту перевірки). Посадові особи органу контролю відмовились здійснити реєстрацію проведення перевірки в журналі реєстрації перевірок ДП «Кремінське ЛМГ». Таким чином, відповідачем порушено порядок проведення документальної планової невиїзної перевірки, що має наслідком протиправність результатів такої перевірки.
За таких обставин, позивач просить визнати спірні податкові повідомлення - рішення протиправними та скасувати.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, обґрунтовуючи наступним.
Проведеною перевіркою встановлено, зокрема, порушення ДП «Кремінське ЛМГ» пунктів 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України, абзацу 5, 11 статті 1, частини 1 , 2 статті 3, абзацу 7 статті 4, частини 3 статті 8, частини 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996-XIV (із змінами та доповненнями), пунктів 6, 9, 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248, пункту 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2000 за №85/4306, в результаті чого ДП «Кремінське ЛМГ» завищено собівартість готової продукції за рахунок віднесення до складу витрат по лісовому і мисливському господарству операцій по придбанню послуг із заготівлі деревини не підтверджених фактичним здійсненням фінансово-господарських операцій від ТОВ «Техлісресурс» (код ЄДРПОУ 39714584). Зазначене призвело до заниження задекларованих показників рядка 02 Декларації «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» у загальній сумі 945614 грн за 2019 рік, у тому числі за І квартал 2019 на суму 457961 грн, півріччя 2019 року на суму 945614 грн, три квартали 2019 року на суму 945614 грн. Перевіркою повноти визначення податку на прибуток встановлено його заниження всього у сумі 170211 грн за 2019 рік, у тому числі за 1 квартал 2019 року в сумі 82433 грн, за півріччя 2019 року в сумі 170211 грн, за три квартали 2019 року в сумі 170211 грн, в результаті допущених порушень податкового законодавства, а саме: завищення собівартості готової продукції, яка призвела до заниження задекларованих показників рядка 02 Декларації «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» у загальній сумі 945614 грн. ? @$? ? ? ? ?? G U { H ? ??Microsoft PhagsPa Microsoft PhagsPa Regular Западный ?? '?{ c H · ?
Перевіркою правомірності визначення податкового кредиту встановлено завищення на суму 58369 грн, у тому числі у лютому 2019 року у сумі 58369 грн. В порушення пунктів 44.1, 44.3. 44.6 статті 44, пункту 85.2 статті 85, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України ДП «Кремінське ЛМГ» неправомірно віднесено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, за наслідками господарських операцій з ТОВ «Техлісресурс» (код ЄДРПОУ 39714584) по придбанню послуг з заготівлі лісопродукції, що не підтверджені первинними бухгалтерськими документами. Встановлені порушення пов`язані з ТОВ «Техлісресурс», посадова особа якого вироком суду визнана винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а саме вчинила пособництво у фіктивному підприємництві всього на суму 945614 грн за 2019 рік.
Щодо тверджень позивача про те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» суперечать підрозділу 10 розділу XX ПК України, відповідач заначив, що постанова №89 прийнята Кабінетом Міністрів України у межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством, отже, відновлення проведення деяких видів перевірок платників податків є законним. Тому контролюючий орган при призначенні планової документальної перевірки платника податків діяв відповідно до вимог ПК України. Інші доводи позивача щодо порушення порядку проведення перевірки відповідач вважає необґрунтованими.
На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою від 07 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 21 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 18 грудня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять календарних днів.
Ухвалою від 18 січня 2022 року замінено відповідача Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746), на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150); у задоволенні клопотання представника позивача про виклик та допит свідка у судовому засіданні відмовлено; закрито підготовче провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, суд встановив наступне.
ДП «Кремінське ЛМГ» перебуває на обліку в ГУ ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 27.06.1997.
Відповідно до плану - графіку документальних перевірок на 2021 рік, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77, ст.79, ст.82 ПК України, п.2 ч.1 ст.13, ч.16 ст.25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями), з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» Головним управлінням ДПС у Луганській області видано наказ від 19.05.2021 №362-п «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ДП «Кремінське ЛМГ» з 01.06.2021 тривалістю 20 робочих днів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2018 по 30.03.2021. Копію наказу від 19.05.2021 №362-п та письмове повідомлення від 19.05.2021 №243 про проведення перевірки отримано позивачем 21.05.2021.
Згідно з наказом ГУ ДПС у Луганській області від 25.05.2021 № 406-п «Про внесення змін ГУ ДПС у Луганській області до наказу від 19.05.2021 №243» у зв`язку із технічною помилкою, внесені зміни до наказу від 19.05.2021 №362-п, а саме у пункті 1 наказу цифри «30.03.2021» замінено на «31.03.2021». Копію наказу позивач отримав 28.05.2021.
Наказом ГУ ДПС у Луганській області від 17.06.2021 № 460-п «Про продовження строків документальної планової невиїзної перевірки ДП «Кремінське ЛМГ» продовжено строк проведення документальної планової невиїзної перевірки ДП «Кремінське ЛМГ» на десять робочих днів з 01.07.2021. Копію наказу отримано позивачем 17.06.2021.
На підставі вищевказаних наказів, ГУ ДПС у Луганській області у період з 01.06.2021 по 14.07.2021 проведено документальну планову невиїзну перевірку Державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2018 по 31.03.2021.
За результатами перевірки складено акт від 21.07.2021 № 1997/12-32-07-12/00993604, в якому встановлені порушення:
- пунктів 44.1,44.2 ст.44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, абзацу 5, 11 статті 1 частини 1,2 статті 3 абзацу 7 статті 4, частини 3 статті 8, частини 1,2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 6,9,11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20, в результаті чого занижений податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 170 211 грн, в тому числі за 1 квартал 2019 року на суму 82 433 грн, за півріччя 2019 року на суму 170 211 грн, за три квартали 2019 року на суму 170 211 грн;
- пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок на додану вартість на загальну суму 58 369 грн за 2019 рік, в тому числі за лютий 2019 на суму 58 369 грн;
- пунктів 1,2,3 постанови Кабінету міністрів України від 23.02.2011 №138 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», в результаті чого занижений показник частини чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету в періоді, що перевірявся на загальну суму 697 863 грн, у тому числі за 1 квартал 2019 року на суму 333 683 грн, за півріччя 2019 року на суму 704 728 грн, за три квартали 2019 року на суму 691 991 грн.
На підставі акту перевірки від 21.07.2021 №1997/12-32-07-12/00993604 ГУ ДПС у Луганській області винесені податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення №1782/12320712 від 27.08.2021, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 872 329 грн, з яких за податковим зобов`язанням - 697 863 грн, за штрафними санкціями - 174 466 грн;
- податкове повідомлення-рішення №1783/12320712 від 27.08.2021, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 212 764 грн, з яких за податковим зобов`язанням - 170 211 грн, за штрафними санкціями - 42 553 грн;
- податкове повідомлення-рішення №1784/12320712 від 27.08.2021, яким збільшено суму грошового зобов`язання на суму 72 961 грн, з яких за податковим зобов`язанням - 58 369 грн, за штрафними санкціями - 14 592 грн.
Не погодившись із податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 1.1 статті 1 ПК України визначено, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.
Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України - органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
На підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначено у статті 77 Податкового кодексу України, за приписами пункту 77.1 якої документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що під дію мораторію підпадають планові документальні перевірки; мораторій встановлений на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пов`язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких завершується дія карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» продовжено дію карантину з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року (період в який було прийнято оскаржуваний наказ). Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.04.2021. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 405 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.06.2021. Постановою КМУ від 22.09.2021 №981 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 31.12.2021. 15.12.2021 КМУ продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31.03.2022.
Отже, Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про завершення дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Таким чином, на дату призначення і проведення перевірки на території України був встановлений карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а відповідно діяв мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків.
Пунктом 4 розділу II Закону України від 17.09.2020р. № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»» ( далі Закон № 909-ІХ ) на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
При цьому, Законом № 909-ІХ строк дії мораторію на проведення документальних планових перевірок платників податків, встановлений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, не змінювався.
Законом № 909-ІХ зміни до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не вносилися.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 17 вересня 2020 року № 909-IX Кабінет Міністрів України прийняв постанову №89 від 03.02.2021 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:
тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;
документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу;
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, суб`єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 року №568-ІХ);
документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.
Проте, норма п.52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України в частині обмежень на проведення планових перевірок є чинною та наразі не скасована. Жодних змін до неї законодавцем не вносилось. Карантин також діє.
Відповідно до пункту 2.1 статті 2 ПК України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Крім того, пунктом 5.2 статті 5 ПК України визначено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Згідно частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України є нормою вищої юридичної сили ніж Постанова Кабінету Міністрів України № 89 від 03.02.2021 і суперечить останній, тому суд вважає, що саме норми ПК України підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.
Отже, за наявності чинної норми пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, проведення відповідачем документальної планової перевірки ДП «Кремінське ЛМГ» у період дії карантину суперечить вимогам податкового законодавства, тому її проведення є незаконним.
Суд звертає увагу, що згідно правового висновку, сформульованого Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справи щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі №826/17123/18 (постанова від 21.02.2020), оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства про проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
У ще одній палатній справі (постанова від 22.09.2020 року у справі №520/8836/18) окрім наведених, суд касаційної інстанції обґрунтував відсутність підстав до запропонованого колегією відступу від раніше висловленої правової позиції такими висновками: перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб`єктом владних повноважень, який зобов`язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом та встановлені судами обставини щодо протиправності призначення та проведення відповідачем перевірки, за наслідками якої і було прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, є достатніми для висновку про протиправність податкового повідомлення - рішення, а тому відсутня необхідність перевірки порушення позивачем пункту 181.1 статті 181 ПК України, як підстави для донарахування суми грошового зобов`язання .
В контексті наведеного, суд дійшов висновку, що акт перевірки, отриманий в результаті проведеної перевірки за відсутності правових підстав для її проведення, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками незаконної перевірки на підставі висновків акту перевірки, який є недопустимим доказом, не можуть вважатись правомірними та підлягають скасуванню.
Суд також зауважує, що за встановлення протиправності дій податкового органу щодо проведення перевірки без законних підстав у суду відсутня необхідність аналізу протиправності висновків контролюючого органу по суті виявлених перевіркою порушень.
Вказану позицію висловив Верховний Суд у постанові від 29.04.2021 у справі № 320/6192/19.
Відтак, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 27.08.2021 № 1782/12320712, від 27.08.2021 № 1783/12320712, від 27.08.2021 № 1784/12320712, судом визнаються протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
При цьому суд враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, суд не надає оцінку іншим доводам позивача в частині протиправності дій податкового органу при проведенні документальної планової невиїзної перевірки ДП «Кремінське ЛМГ», оскільки висновок суду про протиправність проведення перевірки з підстав проведення перевірки позивача під час мораторію є достатнім для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
На підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України суд приходить висновку, що позов ДП «Кремінське ЛМГ» належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Постельги Ірини Володимирівни в інтересах Державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 27.08.2021 № 1782/12320712, яким збільшено Державному підприємству «Кремінське лісомисливське господарство» суму грошового зобов`язання з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями на суму 872 329,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 27.08.2021 № 1783/12320712, яким збільшено Державному підприємству «Кремінське лісомисливське господарство» суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на суму 212 764,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 27.08.2021 № 1784/12320712, яким збільшено Державному підприємству «Кремінське лісомисливське господарство» суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 72 961,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» судовий збір в розмірі 18 546,39 грн (вісімнадцять тисяч п`ятсот сорок шість грн 39 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду буде складено 02 березня 2022 року.
Суддя О.В. Захарова
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104815828 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Желтобрюх І.Л.
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Казначеєв Едуард Геннадійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Казначеєв Едуард Геннадійович
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
О.В. Захарова